wtorek, 23 listopad 2021 17:30

Witamina A - wyjątkowy element

Witamina A Witamina A pixabay

Zagrożenie niedoboru witaminy A dostrzegały już starożytne cywilizacje, ale mimo upływu wieków, problem wciąż jest aktualny.

Nic dziwnego, bowiem witamina A stanowi bardzo ważny element sprawnej i optymalnej machiny ludzkiego organizmu. Sprawdź, jak przezwyciężyć bóle głowy, łamliwość włosów oraz inne negatywne skutki!

Witamina A właściwości

Witamina, której braki powodują stan kurzej ślepoty, odpowiada właśnie za prawidłową funkcję widzenia oraz regulację tkanki nabłonkowej. Kolejna rola witaminy sprowadza się do wzmocnienia całego układu odpornościowego naszego organizmu, co ma formę walki z wszelkiego rodzaju bakteriami i infekcjami. 

Co więcej, właściwy poziom elementu pełni rolę ochronną dla nabłonka układu oddechowego i warunkuje prawidłową pracę błon komórkowych. Bardzo ważnym aspektem witaminy jest prewencja wobec rozwoju choroby nowotworowej.

Nie sposób pominąć korzyści wizualnych, które zapewnia witamina A w ustroju. W efekcie obserwuje się znaczną poprawę stanu włosów, skóry oraz paznokci.

Witamina A - źródła występowania

Istotne pokłady beta-karotenu znajdują się produktach pochodzenia roślinnego- szpinaku, czerwonej papryce, pomidorach, marchwi oraz morelach, śliwkach i brzoskwiniach. Witamina A znajduje się również w mleku, jajach, jarmużu, dyni, maśle, tuńczyku, węgorzu, jogurtach owocowych, homogenizowanych serkach twarogowych oraz makaronie dwujajecznym.

Wygodnym sposobem na suplementację jest specjalny tran z ryby. Taki preparat, poza dużą zawartością samej witaminy, zawiera najczęściej kwasy omega - 3, co wzmacnia pracę serca oraz prawidłowe działania oczu i mózgu.

Niedobór witaminy A i jej nadmiar

Deficyt, ale także zbyt duża ilość składników, może doprowadzić do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych. Pierwsza kategoria powikłań objawia się tendencjami rozstroju żołądka, wysychaniem spojówki oka, wypadaniem włosów, słabą jakością widzenia, objawy niedoboru witaminy A to także podatnością na wszelkie infekcje oraz wirusy.

Należy pamiętać, że nadmiar witaminy A w organizmie jest bardzo niebezpieczny! Jest to spowodowane tym, że komponent magazynowany jest w wątrobie. Oznacza to, że każdy suplement diety powinien być ściśle rozważnie stosowany, a zalecane dawki muszą podlegać restrykcyjnemu ograniczeniu.

Hiperwitaminoza, czyli sytuacja przesadnej ilości witaminy, powoduje silne bóle głowy, nudności, a nawet wymioty. Niepokojącym objawem jest także żółtawe zabarwienie skóry, światłowstręt, powiększeniem śledziony lub wątroby oraz cierpienie w okolicach stawów i nadpobudliwość.

© 2013-2020 by SN2.EU