czwartek, 07 październik 2021 11:28

Jak Zamontować Kinkiet? - Praktyczny Poradnik

Kinkiety to doskonałe źródło dodatkowego oświetlenia, które zamontować można w każdym pomieszczeniu. Dodatkowe światło dobrze sprawdza się w pomieszczeniach na co dzień zacienionych lub po wschodniej stronie budynku, gdzie promienie słoneczne docierają tylko o poranku.

W naszym poradniku dowiesz się, jak przeprowadzić montaż kinkietu krok po kroku i na co należy zwracać uwagę.

 

Montaż kinkietu — niezbędne narzędzia

Jeśli chcesz poprawnie zamontować kinkiet, wybierz narzędzia, które znacznie przyspieszą i ułatwią pracę. Są to:

  • Próbnik napięcia,
  • Metrówka i ołówek,
  • Mała poziomica
  • Wiertarka,
  • Kołki rozporowe i śruby.

Krok 1. Zadbaj o bezpieczeństwo.

Samodzielny montaż oświetlenia wymaga przede wszystkim dużej ostrożności i dbałości o własne bezpieczeństwo. Przed montażem części kinkietu wyłącz bezpieczniki w wybranym pomieszczeniu i upewnij się, gdzie w ścianie biegną przewody instalacji elektrycznej innego oświetlenia, aby przypadkowo ich nie przewiercić. Po wyłączeniu bezpieczników sprawdź za pomocą próbnika, czy na pewno w przewodach nie płynie prąd. Jeśli będziesz pewny, że dopływ prądu został odłączony, zapewnij sobie dobre oświetlenie w miejscu pracy i przystąp do montażu kinkietu.

Krok 2. Wyznacz dokładne miejsce montażu.

Podstawowym etapem montażu oświetlenia jest określenie miejsca, gdzie kinkiet będzie miał się znajdować. Za pomocą metrówki odmierz, na jakiej wysokości ma się znaleźć oświetlenie. Następnie przyłóż do ściany nasadę lampy i pamiętaj, aby precyzyjnie zaznaczyć ołówkiem otwory na śruby. Najlepiej rób to z wykorzystaniem małej poziomicy, aby Twoja lampa została powieszona równo.

kinkiet

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.salonled.pl/pl/112-kinkiety-led.

Krok 3. Zamontuj nasadę kinkietu.

Wywierć za pomocą wiertarki otwory w miejscach zaznaczonych ołówkiem. Wiercenie otworu może narobić nieco bałaganu, dlatego warto zabezpieczyć pomieszczenie przed opadającym pyłem. Pamiętaj, aby dobrać odpowiednią wielkość wierteł, gdyż w każdy niewielki otwór należy włożyć kołki rozporowe. Wywiercenie zbyt dużych dziur zaburzy poprawne rozpieranie kołków, a to sprawi, że lampa będzie źle zamontowana. Następnie przyłóż do ściany podstawę kinkietu i przykręć ją za pomocą śrubokręta i śrub.

Krok 4. Podłącz przewody kinkietu.

Każda lampa ścienna musi zostać podłączona do prądu za pomocą kostki elektrycznej. Kostka posiada zazwyczaj dwa lub trzy otwory, do których należy podłączyć przewody. Rób to bardzo ostrożnie, aby nie pomylić oznaczeń i wetknąć przewody do odpowiednich miejsc. Czarny przewód, będący przewodem fazowym, połącz ze stykiem z oznaczeniem L. Przewód zerowy umieść w miejscu styku z oznaczeniem N. Żółtozielony przewód, będący przewodem ochronnym połącz z oznaczeniem PE. Jeśli posiadasz lampę w II klasie ochronności, ten przewód pozostaw wolny.

Krok 5. Zamontuj lampę do ściany.

Po umieszczeniu wszystkich przewodów w kostce kolejnym etapem jest połączenie części lampy za pomocą śrub i śrubokręta. Pamiętaj o dokładnym schowaniu wystających przewodów do wywierconych otworów, aby nie niszczyły one wizualnego efektu końcowego. Po skręceniu lampy wkręć do niej żarówkę i włącz bezpieczniki. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, Twój kinkiet powinien już oświetlać pomieszczenie!

Jaki kinkiet wybrać?

Kinkiet świetnie sprawdzi się zarówno w łazience, oświetlając lustro, jak i w sypialni, jako nocna lampka umilająca wieczorne czytanie. W sklepach z oświetleniem domowym znaleźć można wiele rodzajów kinkietów, od tradycyjnych, spotykanych w większości domów, po modernistyczne, wyróżniające się ciekawymi kształtami lub kloszami. Wybierając oświetlenie, zwróć uwagę na styl pomieszczenia i dopasuj do niego kinkiety tak, aby w subtelny sposób dopełniały i podkreślały jego charakter.

Podsumowanie

Montując kinkiety, przede wszystkim zwróć uwagę na swoje bezpieczeństwo i wygodę pracy. Zadbaj o wyłączenie prądu w miejscu montażu lampy i przystąp do pracy bez pośpiechu. Zarówno wiercenie, jak i podłączanie przewodów wykonaj starannie, aby bez problemów cieszyć się nową lampą i nowym wystrojem wnętrza. Choć montaż oświetlenia może brzmieć trudno, warto spróbować swoich sił i samemu przekonać się, że jest to łatwa czynność ?.

© 2013-2020 by SN2.EU