piątek, 16 lipiec 2021 16:08

Tlenoterapia - Czyli jak Wzmocnić Organizm w Czasie Pandemii

tlenoterapia tlenoterapia

Weź głęboki oddech. Czy czujesz, jak Twoje płuca napełniają się powietrzem? Czy możesz sobie wyobrazić, że ta na pozór prozaiczna czynność jest podstawą życia większości organizmów na Ziemi?

 

Badania naukowców udowodniły, że już pięć minut pozbawienia człowieka dopływu tlenu może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu, a nawet śmierć. Pokazuje to nam, jak ważne w funkcjonowaniu każdego z nas jest odpowiednie dotlenienie organizmu. Niestety niektóre choroby i schorzenia mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji długotrwale narazić nas na spadek stężenia tlenu we krwi. Nie jest to obojętne dla naszego zdrowia - niedotlenione narządy zaczynają szwankować, pojawiają się problemy z najprostszymi czynnościami i przewlekłe zmęczenie.

Niewydolność oddechową podaje się również jako jedno z głównych powikłań po przebytym zakażeniu Covid-19. Ten problem może dotyczyć wielu z nas, niezależnie od wieku i kondycji zdrowotnej. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat leczenia tlenem - jego dobroczynnych skutkach i szerokim spektrum działania.

Metoda leczenia tlenem

W medycynie tlenoterapię stosuje się już od wielu lat. Podawanie pacjentom oczyszczonego powietrza ze sporym stężeniem tlenu ma zbawienny wpływ w przypadku zagrożenia życia, chociażby przy zawale serca, a także przy przewlekłych schorzeniach, jak obturacyjna choroba płuc. Mało kto wie, że zaburzenia dostarczania tlenu mogą przytrafić się osobom na pierwszy rzut oka zdrowym i często niezdającym sobie sprawy z problemu.

Oczywiście, zanim przejdziemy do terapii tlenem, musimy wykonać szereg badań i dokładnie sprawdzić, czy jest ona dla nas odpowiednia.  Zawsze decyzja o leczeniu powinna być skonsultowana z lekarzem.

Objawy przewlekłej niewydolności oddechowej:

  • zmęczenie,
  • częsta senność,
  • zaburzenia ostrości wzroku,
  • migreny,
  • zawroty głowy,
  • duszności.

Częste przyczyny zaburzeń przepływu tlenu

Najczęściej niedotlenienie spowodowane jest przewlekłymi chorobami upośledzającymi wymianę gazową w organizmie. Należą do nich między innymi astma, rozedma płuc i POChp. Stężenie tlenu we krwi zaburzać mogą także choroby układu krążenia, obrzęki płuc, anemia i zatrucia tlenkiem węgla.

Coraz częściej niewydolność oddechowa jest wynikiem przebycia zakażenia koronawirusem. Co gorsza, na problemy z dusznościami czy spadkiem kondycji skarżą się także osoby, które chorowały bezobjawowo. W takim wypadku konieczna jest wizyta u lekarza i sprawdzenie, czy nasze płuca funkcjonują sprawnie. Jeśli tak nie jest, z pomocą może przyjść właśnie podawanie powietrza z wysokim stężeniem tlenu. 

przewlekła obturacyjna choroba płuc

przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Wiele osób zapewne nawet nie miało pojęcia, że istnieje takie schorzenie. Dotyka ono zazwyczaj pacjentów po 40 roku życia. Dolegliwość ta polega na ograniczeniu przepływu krwi przez płuca, co w następstwie powoduje brak rezerw oddechowych, ogólne niedotlenienie organizmu i duszności. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla pacjenta, gdyż często przez wiele lat chory nie ma żadnych objawów, a ponadto jest niestety nieodwracalna. Szczególnie narażone są na nią osoby palące papierosy - jest to przyczyną około 80% wszystkich przypadków. Innymi przyczynami takiego stanu jest przewlekłe zapalenie oskrzeli czy rozedma płuc. Oprócz leczenia farmakologicznego ważnym aspektem jest właśnie tlenoterapia, która pomaga w zwiększeniu stężenia tlenu we krwi.

Tlenoterapia - na czym polega?

Terapia tlenem jest to metoda leczenia polegająca na podawaniu pacjentowi powietrza ze stężeniem tlenu powyżej 90%. Ma ona na celu zwiększenie ilości tlenu w pęcherzykach płucnych i dostarczenie go do wszystkich tkanek. Obecnie przeprowadzana jest już nie tylko w szpitalu, ale także w warunkach domowych, dzięki zastosowaniu koncentratora. Urządzenie to pobiera powietrze z otoczenia, po czym filtruje je i absorbuje azot, dzięki czemu trafia ono do układu oddechowego ze znacznie większą zawartością tlenu, niż naturalnie. Koncentratory są bezpieczną alternatywą dla butli tlenowych, które niosą ze sobą, chociażby ryzyko wybuchu.

Tlenoterapia czynna

Tlenoterapię czynną stosuje się jedynie u pacjenta, u którego doszło do zatrzymania lub zbytniego spłycenia oddechu. Jest to tak zwany "oddech zastępczy". Przeprowadza się ją często przy pomocy butli tlenowej i worka samorozprężalnego.

Tlenoterapia bierna

Wskazania do tlenoterapii biernej to m.in.: niewydolność oddechowa i przewlekłe niedotlenienie organizmu. Pacjent oddycha samodzielnie powietrzem, w którym zawarte jest spore stężenie tlenu. Wykorzystuje się do tego odpowiednie urządzenia oraz maski lub wąsy tlenowe.

koncentrator tlenu

koncentrator tlenu

Koncentratory tlenu

W medycynie stosuje się dwa rodzaje koncentratorów: stacjonarne i przenośne. Te drugie są bardzo wygodne i umożliwiają podawanie tlenu w warunkach domowych. Zajmują też niewiele miejsca: są wielkości małej szafki nocnej. Koncentratory dostarczają przeciętnie od ok. 0,5 - 5 litrów tlenu w ciągu minuty i mogą pracować nawet całą dobę bez przerwy. Znacząco wpływają na jakość życia osób posiadających choroby układu oddechowego.

Wcześniej stosowane były butle tlenowe, jednak  tlen w nich szybko się kończył i niosły ze sobą ryzyko wybuchu. Urządzenia pobierające powietrze z otoczenia są wydajne i cechuje je łatwość korzystania. Jednak wybierając koncentrator do tlenoterapii, należy dobrze sprawdzić jego parametry, gdyż na rynku istnieją także urządzenia słabej jakości, niespełniające wymaganych funkcji. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przepływ i stężenie tlenu w podawanym powietrzu, oraz głośność urządzenia. Aby terapia była efektywna, muszą być zgodne z zaleceniami lekarza oraz zapewniać komfort użytkowania.

Sposoby podawania tlenu

W przypadku koncentratora tlen podawany jest do dróg oddechowych za pomocą maski lub wąsów tlenowych (inaczej cewnik donosowy). Zaletą wąsów jest fakt, że można w nich swobodnie rozmawiać, jeść czy pić nie przerywając terapii. Umożliwiają także tlenoterapię podczas snu.  Ważne, aby stosować je jednorazowo, gdyż ponowne użycie może przyczynić się do rozwoju zakażenia.

Efekty leczenia tlenem

Pozytywne działanie  podawania tlenu jest widoczne niemal od razu po wdrożeniu. W przypadku przewlekłych chorób płuc stan zdrowia chorego gruntownie się poprawia. Dotlenienie narządów wewnętrznych skutkuje lepszą sprawnością fizyczną i psychiczną, poprawia się jakość snu. Najważniejszy jest fakt, że objawy stają się łagodniejsze, a choroba nie postępuje naprzód.

 koncentrator tlenu

koncentrator tlenu

Koncentrator tlenu - skąd go wziąć?

Po podjęciu decyzji o wdrożeniu leczenia  pacjent staje przed koniecznością zaopatrzenia się w urządzenie do tego przeznaczone. Na rynku jest spory wybór sprzętu do tlenoterapii, jednak nie każdy posiada odpowiednią specyfikę. Niestety dobry koncentrator to dosyć drogi zakup. Dobrą alternatywą może okazać się wypożyczalnia sprzętu medycznego specjalizująca się w koncentratorach. Zaletą wyboru takiej formy jest nie tylko przystępna cena, ale także pewność, że urządzenia mają odpowiednie parametry i są na bieżąco serwisowane, a w przypadku awarii wymienione na w pełni działające. Wypożyczenie jest korzystne także dla osób wahających się co do tlenoterapii: w każdej chwili można z niej zrezygnować bez ponoszenia kosztów.

Ponadto wypożyczalnia zapewnia doradztwo w wyborze i dostarczenie wszystkich niezbędnych akcesoriów, jak wąsy tlenowe, filtry czy nawilżacz.

Tlenoterapia - czy tylko dla przewlekle chorych?

Każdy może spróbować tlenoterapii, jednak niezbędna do tego jest konsultacja lekarska i sprawdzenie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań uniemożliwiających leczenie.

Pozytywne efekty tlenoterapii:

  • zwiększenie wydolności oddechowej i polepszenie samopoczucia,
  • lepsza przemiana materii,
  • oczyszczanie organizmu z toksyn,
  • łagodzi objawy chorób wieńcowych, migreny, depresji, nadciśnienia czy cukrzycy.

Tlenoterapia bierna niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta i niewątpliwie warto jej spróbować. Bez dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu nasz organizm nie jest w stanie dobrze funkcjonować. Jeśli więc cierpisz na różnego rodzaju dolegliwości, takie jak częste zmęczenie czy bóle głowy, sprawdź, czy nie jest to wynik niedotlenienia. Być może rozwiązanie twojego problemu jest bliżej, niż ci się wydaje!

© 2013-2020 by SN2.EU