poniedziałek, 14 czerwiec 2021 17:40

Jak przetrwać ząbkowanie, czyli wszystko o gryzakach dla dzieci

Gryzaki dla dzieci Gryzaki dla dzieci pixabay

Okres ząbkowania to ciężki i wymagający czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Praktycznie każde ząbkujące niemowlę staje się płaczliwe i drażliwe. Ukojenie w takiej sytuacji przynoszą zazwyczaj objęcia mamy. W przypadku spuchniętych dziąseł i wyrzynających się zębów ulgę często przynosi gryzak.

Rodzice powinni więc zadbać o to, aby zabawki, które maluch będzie wkładał do buzi były bezpieczne. Chcesz dowiedzieć się jaki gryzak będzie najlepszy dla Twojego dziecka? Koniecznie przeczytaj ten tekst.

Jak rozpoznać ząbkowanie? 

Podczas ząbkowania u dziecka pojawiają się pierwsze mleczne zęby. Cały proces trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do nawet trzech lat. Nie da się jednoznacznie określić, ile czasu maluch będzie ząbkował, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Z uwagi na to rodzice nie powinni się także sugerować ilością ząbków u dziecka znajomych w podobnym wieku. Co więcej, warto pamiętać również o tym, że ząbkowanie nie zawsze przebiega w tej samej kolejności. Najczęściej pierwsze pojawiają się dolne jedynki, choć ząbkowanie może rozpocząć się też od jedynek na górze. 

Jakie sygnały wskazują, że dziecko zaczyną ząbkować?  

  • zaczerwienione i swędzące dziąsła - w tej sytuacji maluch wkłada do ust praktycznie wszystko, co ma pod ręką, 
  • obfite ślinienie się,
  • płaczliwość, 
  • brak apetytu, 
  • problemy ze snem lub senność - kwestia indywidualna,
  • biegunka, 
  • gorączka do 38 stopni. 

W życiu każdego malucha przychodzi czas, w którym oprócz smoczka niezbędnym elementem staje się także gryzak. Ten wyjątkowy element przynosi dziecku ulgę i pomaga złagodzić ból - podczas gryzienia jest niczym kompres. Warto również dodać, że z uwagi na ciekawe kształty i różne kolory ten przedmiot staje się intrygujący dla najmłodszych, co sprawia, że dzieci chętnie po niego sięgają. Gryzaki dla dzieci w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju psychomotorycznego pociech. Nie da się więc ukryć, że jest to nie tylko wsparcie przy ząbkowaniu, ale także interesująca zabawka. 

Najlepsze gryzaki na ząbkowanie, to…

Najpopularniejsze i najchętniej wybierane gryzaki dla dzieci to produkty żelowe. Przed podaniem maluchowi warto schłodzić je w lodówce. Dzięki temu znajdujący się w środku żel długo utrzymuje niską temperaturę. Kolejną zaletą jest ich waga i wielkość - są bardzo lekkie i niewielkie. To ogromny plus tego typu modeli. Nic więc dziwnego, że cieszą się one największą popularnością. Zazwyczaj można je stosować od 3. miesiąca życia. 

Ciekawą alternatywą są wodne gryzaki dla dzieci, wypełnione wodą destylowaną. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że woda szybko traci niską temperaturę, więc w tej sytuacji warto mieć przygotowany pod ręką więcej niż jeden model. Warto również dodać, że niektóre modele silikonowe są wyposażone w specjalne kanaliki, w których można umieścić specjalny żel łagodzący. Część produktów posiada także wypustki masujące. 

Najważniejsze jest bezpieczeństwo 

Przed zakupem gryzaka dla dziecka należy zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na opakowaniu. Niezwykle ważne jest to, aby wybrany przez nas model spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Niezbędny jest więc odpowiedni materiał, który nie wywoła żadnej alergii. Każdy gryzak powinien posiadać certyfikat FDA, czyli Amerykańskiej Federalnej Agencji Żywności i Leków. Bezpieczeństwa należy szukać także w kształcie. Ostro zakończone modele nie powinny trafić w rączki malucha. 

Gryzak to jedna z pierwszych zabawek dziecka. Niezależnie od tego, na jaki model zdecydują się rodzice, warto zadbać o to, aby produkt był wykonany z bezpiecznych materiałów.  

© 2013-2020 by SN2.EU