poniedziałek, 22 luty 2021 12:00

6 rzeczy, których nie powinno się robić przed snem

https://wspolczesnaalkowa.com https://wspolczesnaalkowa.com

Sen jest niezbędny dla organizmu do prawidłowej regeneracji. Odpowiednie przejście przez wszystkie jego fazy gwarantuje wypoczynek i dobre samopoczucie.

Aby jednak organizm miał szansę odpocząć, już na etapie przygotowywania do snu trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Czego nie robić przed udaniem się na spoczynek? Kilka przydatnych informacji znajdziesz w tym artykule.

  1. Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych

Większość osób chwilę przed snem sprawdza jeszcze e-maile, przegląda portale społecznościowe, czy ogląda telewizję. Aby zapewnić sobie skuteczny wypoczynek i wartościowy sen, lepiej tego unikać. Nawet pół godziny przed udaniem się na spoczynek odłóż telefon, wyłącz komputer i telewizor. Zamiast tego lepiej poczytać książkę, wziąć relaksującą kąpiel, czy porozmawiać z bliską osobą. Przed snem warto się wyciszyć, aby po położeniu się nie rozpraszał Cię natłok myśli. Ponadto ekrany urządzeń elektrycznych emitują szkodliwe niebieskie światło. Zaburza ono produkcję melatoniny, hormonu snu, w organizmie. W efekcie pojawiają się problemy z zaśnięciem, czy częste wybudzenia w nocy.

2.Nie traktuj łóżka, jak miejsca do pracy

Jeśli zdarzyło Ci się spędzać dzień w łóżku, z pewnością stało się ono również miejscem pracy. Układanie się w pościeli z laptopem na kolanach to również częsta wieczorna praktyka przed snem. Naukowcy twierdzą, że lepiej wysypiamy się, gdy traktujemy łóżko wyłącznie jako miejsce do spania. Dlatego postaraj się w nim nie pracować, nie jeść, ani nie oglądać telewizji. Warto z łóżka zrobić wygodne miejsce, ale wyłącznie do nocnego odpoczynku. W efekcie będziesz wiedzieć, że gdy kładziesz się w miękkiej pościeli, jest to czas przeznaczony jedynie na regenerację. Dla większego komfortu można wybrać duże wygodne łóżko i odpowiedni materac. Dodatki do swojej sypialni znajdziesz na stronie internetowej https://wspolczesnaalkowa.com/. Stwórz przytulne miejsce, które kojarzyć Ci się będzie jedynie z nocnym odpoczynkiem, a z pewnością jakość Twojego snu znacząco się poprawi.

3.Nie jedz tłustych potraw

Jeśli jednym z Twoich nawyków jest spożywanie ciężkostrawnej kolacji chwilę przed snem, lepiej to zmienić. Tłuste potrawy zaburzają fazę REM, niezbędną do prawidłowej regeneracji ciała i mózgu. Organizm jest skupiony na trawieniu spożytej wcześniej potrawy. Dlatego najlepiej zjeść kolację ok. 2 godzin przed udaniem się spoczynek. Jeśli czujesz potrzebę zjedzenie czegoś chwilę przed snem, lepiej sięgnąć po lekkostrawne produkty.

4.Nie ćwicz przed snem

Wieczorem, gdy wszystkie ważne sprawy zostały załatwione w ciągu dnia, masz wreszcie chwilę dla siebie. Wiele osób poświęca ten czas na intensywne ćwiczenia. Nie jest to jednak dobry pomysł, szczególnie nie kilka minut przed snem. Ćwiczenia podnoszą bowiem temperaturę ciała, a tym samym pobudzają do działania. Ciepło w organizmie utrudnia zasypianie oraz właściwą regenerację. Jeśli wcześniej nie było czasu na ćwiczenia, a czujesz potrzebę ruchu, lepszym rozwiązaniem będzie spokojna joga.

5.Nie pij alkoholu ani kawy

Z oczywistych powodów przed snem nie powinno się pić kawy. Napój ten ma bowiem za zadanie przede wszystkim pobudzić. Kawy należy jednak unikać nie tylko bezpośrednio przed snem, ale już po godzinie 17. Jej działanie może utrzymywać się nawet przez 6 godzin i powodować trudności z zasypianiem. Złym pomysłem jest także napicie się alkoholu chwilę przed snem. Może się wydawać, że jeden kieliszek trunku pozwala szybciej się zrelaksować, ale ma on jednak także inne działanie. Nie tylko rozluźnia, ale przede wszystkim utrudnia długi i spokojny sen. Alkohol zakłóca drugą fazę snu, powoduje wybudzanie się i przerywany odpoczynek.

6.Nie nadrabiaj straconych godzin snu

Często powtarzamy sobie w ciągu całego tygodnia „odeśpię w weekend”. Prawdą jest jednak, że straconego snu nie można nadrobić. Dlatego lepiej ustalić stały harmonogram odpoczynku i stosować się do niego niezależnie czy jest to dzień pracy, czy wolny weekend. Zamiast niepotrzebnie próbować „odespać”, lepiej kłaść się spać i wstawać o regularnych porach. Dodatkowe drzemki i dłuższy wypoczynek mogą rozregulować naturalny cykl snu organizmu i doprowadzić do późniejszych problemów z zasypianiem. 

© 2013-2020 by SN2.EU