czwartek, 29 październik 2020 17:59

Omlety, placuszki, pancakesy

owsiane pankejki z dżemem owsiane pankejki z dżemem

Omlety, placuszki, pancakesy – któż ich nie uwielbia! Popularność tych dań wynika z prostoty i szybkości przyrządzenia oraz niezwykłej uniwersalności. Można je zjeść o każdej porze dnia (a nawet i nocy!), wykorzystując ulubione dodatki.

O omlecie słów kilka

Na początek warto zaznajomić się z definicją każdego z przytoczonych przysmaków. Zacznijmy od omleta, którego można jeść zarówno na słodko, jak i w wytrawnej formie. Trzeba zaznaczyć, że jego odmian jest bardzo wiele i nie sposób wspomnieć o każdej z nich (tak, hiszpańska tortilla czy włoska frittata to także omlety!). Najbardziej klasyczną wersją jest jednak omlet naturalny, zwany również francuskim, który składa się z roztrzepanych jaj wymieszanych z wodą lub mlekiem oraz solą. Jego charakterystyczną cechą jest galaretowaty wierzch.

Pankejk, czyli amerykański naleśnik

Panckakesy (znane również pod spolszczoną nazwą jako pankejki) to amerykańska odmiana popularnych naleśników. Główna różnica polega na tym, że wersja zza Wielkiej Wody prócz standardowych, naleśnikowych składników posiada środek spulchniający w postaci drożdży, proszku do pieczenia lub sody.

Placuszki, kochane, pyszne placuszki

A placuszki? Wymienienie wszystkich rodzajów byłoby jeszcze trudniejsze niż w przypadku omleta. Najprościej rzecz ujmując, placuszki to zazwyczaj niewielkie smażone lub pieczone krążki, które przygotowuje się z mąki albo kartofli.

Pyszne przepisy z naszych tajnych zbiorów

Zgłodnieliście? To świetnie! Czas zabrać się za przygotowanie poniższych przysmaków:

Życzymy wam smacznego!

Wyświetlony 83 razy

Media

artykuły sponsorowane copywriting
© 2013-2020 by SN2.EU