wtorek, 15 wrzesień 2020 10:50

Czym jest arteterapia?

 Pędzle używane podczas kursów arteterapii w Warszawie Pędzle używane podczas kursów arteterapii w Warszawie

Stres, życie w pośpiechu i wpływy środowiskowe to często przyczyny zaburzeń psychicznych, traum, stanów depresyjnych i wielu innych dolegliwości. Na szczęście, obecne metody terapeutyczne są bardzo zróżnicowane i pozwalają na wybranie takiej opcji leczenia, która przyniesie najbardziej widoczne efekty. Jedną z nich jest arteterapia, która cieszy się coraz większym uznaniem i popularnością.

Kursy arteterapii

Ze względu na swoją skuteczność - arteterapia stała się metodą, po którą coraz częściej sięgają psycholodzy, psychoterapeuci, a także pedagodzy. Aby poszerzyć zakres swoich kwalifikacji, mogą oni wykorzystać kursy arteterapii, oferowane przez takie firmy jak przykładowo Sensarte, które dzielą się swoją wiedzą podczas kursów stacjonarnych oraz szkoleń online. Tego typu kursy i szkolenia są zakończone uzyskaniem certyfikatu, pozwalającego na używanie zdobytej wiedzy w codziennej pracy.

Arteterapia - na czym polega?

Farby używane podczas szkoleń arteterapii przeprowadzanych przez Sensarte w Warszawie

Farby używane podczas szkoleń arteterapii przeprowadzanych przez Sensarte w Warszawie

Na definicję arteterapii składają się dwa pojęcia, mianowicie terapia i szeroko pojęta dziedzina sztuki. To właśnie twórczość jest podstawą działań uzdrawiających w zakresie arteterapii. Do jej wdrożenia nie potrzebne są żadne szczególne umiejętności u osoby chcącej podjąć taką formę terapii. Najważniejsze bowiem jest to, aby wybrać taką formę wyrażania siebie, która rezonuje z nami w największym stopniu. Może to być na przykład malarstwo, rysunek, taniec, śpiew, słuchanie muzyki,. czy nawet lepienie z gliny.

Jakie są korzyści z arteterapii?

Największą korzyścią, która płynie z arteterapii jest to, że daje ona obraz naszego świata wewnętrznego. Często zdarza się tak, że podczas klasycznej terapii z psychologiem, osoby po traumatycznych przejściach mają problem z zaufaniem i wyrzuceniem z siebie emocji oraz lęków. Wiele osób nie ma też kontaktu z samym sobą, co przekłada się na ich nieudane życie osobiste i zawodowe. Arteterapia pozwala na swego rodzaju otwarcie się w bardzo bezpieczny i subtelny sposób. W ramach regularnej praktyki w danej dziedzinie, efekty widoczne są stosunkowo szybko. Odczuwanie lęku staje się coraz mniejsze, a pacjent zyskuje spokój ducha i coraz większy kontakt z tym, co znajduje się wewnątrz niego. To z kolei procentuje w większej otwartości na kontakt ze społeczeństwem i skuteczność w obronie własnych granic i podążaniu własną drogą.

Arteterapia - droga do prawdziwej pasji

Wiele osób poprzez otwarcie się na arteterapię odnajduje swoją życiową pasję. Jest to szczególnie ważne w kreowaniu szczęśliwego życia. Osoby, które namiętnie poddają się hobby cechują się lepszym zdrowiem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Zajęcia arteterapii dają też możliwość poznania osób, których doświadczenia często są zbieżne, co pozwala na lepszy kontakt ze środowiskiem i stworzenie ciekawych, czasem również pomocnych relacji.

Kto może skorzystać z arteterapii?

Ogromną zaletą arteterapii jest to, że nie ma ona żadnych ograniczeń. Jedyne, co jest potrzebne, aby wziąć w niej udział to chęć otwarcia się na nowe. Arteterapia może być podjęta bez względu na wiek pacjenta, jednak należy wspomnieć, że jest świetną formą pracy z dziećmi. Ze względu na delikatną psychikę dziecka, terapia powinna być niezwykle łagodna i taka właśnie jest arteterapia. Dodatkowo, taka forma pomocy okazuje się bardzo lubiana przez dzieci.

Jak wybrać rodzaj arteterapii?

W związku z tym, że arteterapia może mieć wiele form, osoby chcące ją podjąć mogą mieć trudności z wyborem konkretnej dziedziny. Warto więc w tej kwestii skonsultować się z psychoterapeutą, który na podstawie wywiadu będzie mógł udzielić porady w tej kwestii. Często jednak zdarza się, że pacjent już na wstępie wie, czego chciałby spróbować i jaki rodzaj wyrażania siebie najbardziej mu odpowiada. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą różne rodzaje arteterapii, których połączenie jeszcze mocniej wpłynie na poprawę kondycji psychicznej.

Wyświetlony 69 razy
© 2013-2020 by SN2.EU