sobota, lipiec 13, 2024
niedziela, 16 czerwiec 2024 15:46

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach? Kiedy wymienić opony?

serwis opon serwis opon pixabay

Sprawdzanie ciśnienia w oponach to jedna z najprostszych czynności, które kierowca powinien regularnie wykonywać, aby zapewnić sobie komfortową jazdę i oczywiście bezpieczeństwo. Właściwe ciśnienie w oponach znacznie wpływa na zachowanie pojazdu na drodze, zmniejszając ryzyko wypadku, ale również pozytywnie wpływa na ekonomię jazdy poprzez zmniejszenie zużycia paliwa przez spowolnienie zużycia opon. A kiedy należy wymienić opony w samochodzie?

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest kluczem do bezpiecznej i ekonomicznej eksploatacji. Regularna kontrola ciśnienia, zalecana przynajmniej raz w miesiącu i przed długimi podróżami, zapobiega niepotrzebnemu ryzyku na drodze i wydłuża żywotność opon. Monitorowanie ciśnienia zimnych opon gwarantuje najbardziej wiarygodne wyniki, a nowoczesne czujniki ciśnienia, stosowane w samochodach od 2014 roku na terenie Unii Europejskiej, informują kierowcę o ewentualnych spadkach ciśnienia.

Należy pamiętać, że optymalne ciśnienie zależy od modelu pojazdu i zaleceń producenta, dostępnych w instrukcji obsługi lub na specjalnych naklejkach wewnątrz samochodu. Najczęstsze wartości popularnych modeli samochodów osobowych to 2,1-2,4 Bara i 2,0. -2,9 Bara na tylnych kołach. Są to jednak wysokości uśrednione. 

Nieprawidłowe ciśnienie a zagrożenia podczas jazdy

Niewłaściwe ciśnienie w ogumieniu stwarza niebezpieczeństwo drogowe, wpływając zarówno na osiągi pojazdu, jak i komfort jazdy.
Zbyt niskie ciśnienie wpływa na wydłużenie drogi hamowania, co może doprowadzić nawet do wypadku. Z drugiej strony za wysokie ciśnienie wpływa na zmniejszenie przyczepności do nawierzchni, zwiększając tym samym ryzyko poślizgu, szczególnie na mokrej nawierzchni. Dodatkowo niewłaściwe ciśnienie w oponach przyczynia się do szybszego zużycia opon zawieszenia i zwiększa zużycie paliwa. Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach to prosty krok, który może znacząco poprawić bezpieczeństwo i ekonomikę jazdy.

Jak sprawdzić poziom ciśnienia w oponach

Optymalne warunki pomiaru można uzyskać dzięki sprawdzonym manometrom oraz wykonywanie pomiarów na zimnych powierzchniach, najlepiej na równym podłożu. Regularne kontrole, przyczyniają się do utrzymywania odpowiedniego ciśnienia w ogumieniu.

Osobom ceniącym niezależność i wygodę polecamy zakup przenośnego ciśnieniomierza i kompresora, które pozwolą na sprawdzenie i w razie potrzeby skorygowanie ciśnienia krwi w dowolnym miejscu i czasie. Taki zestaw to nie tylko gwarancja, ale i oszczędności poprzez wydłużenie żywotności opon i zmniejszenie zużycia paliwa.

Wymiana i serwis opon – kiedy najlepszy moment?

Kiedy wymiana opon? Za decydujący moment producenci uznają temperaturę sięgającą 7 stopni, która utrzyma się przez kilka dni. Oczywiście opony trzeba wymienić przed opadami śniegu lub lodu, a czasami nawet nocnymi przymrozkami. Jednak przed udaniem się do serwisu należy sprawdzić stan opon, jeśli podejmiemy się wymiany opon zakupionych w poprzednich sezonach. Jeśli jednak nie wiemy, jak to ocenić, powinniśmy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanych specjalistów. Bardzo często nasze opony ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom mechanicznym. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie serwis opon w wybranym serwisie. Jeśli wybierzesz polecany serwis opon, to z pewnością Profesjonalna obsługa bardzo dokładnie zdiagnozuje problem i wdrożą odpowiednie metody naprawcze lub zasugerują wymianę ogumienia na nowe. Dobrym rozwiązaniem jest także przechowalnia opon, dla które osób nie mają gdzie ich przechowywać u siebie w domu.