czwartek, czerwiec 20, 2024
wtorek, 04 czerwiec 2024 13:01

Nauka gry na instrumencie – od czego zacząć?

instrumenty dęte instrumenty dęte pexels
Masz ochotę na nowe, muzyczne hobby? W każdym wieku możesz złapać za gitarę, pianino czy saksofon i rozkoszować się przyjemnymi melodiami. Jeśli jednak chcesz podjąć wyzwanie, jakim jest nauka gry na instrumencie, musisz odpowiednio się przygotować. Dowiedz się, od czego zacząć!

Od czego zacząć naukę gry na instrumencie?

To, czy uda Ci się opanować dany instrument, w dużej mierze zależy od tego, jak do tego podejdziesz. Wiele osób od razu „skacze na głęboką wodę”, bez żadnego przygotowania. Przez to nie osiąga żadnych efektów i szybko się zniechęca, ostatecznie porzucając nowe zainteresowanie. Jeśli zależy Ci na tym, by faktycznie nauczyć się grać, zastosuj się do kilku prostych porad:

  • poznaj wybrany instrument – dowiedz się, ile czasu średnio zajmuje opanowanie podstaw gry, a także zwróć uwagę na budowę sprzętu, jego historię, sposób działania itp. Sprawdź też konkretne porady dotyczące nauki danego instrumentu, jak np. „Zacznij przygodę z gitarą elektryczną!”;
  • ustal harmonogram – najlepiej jest poświęcić na naukę przynajmniej 15 minut dziennie. Jeśli nie do końca jest to możliwe, wybierz sobie kilka dni w tygodniu i zarezerwuj czas na ćwiczenia;
  • zgromadź przydatne materiały – wiele potrzebnych pomocy edukacyjnych możesz zdobyć nawet za darmo, np. wypożyczając podręczniki w bibliotece czy oglądając instruktażowe filmy na YouTube. Stawiaj na różne formy, tradycyjne i nowoczesne, by nie dopuścić do znudzenia tematem;
  • pochwal się bliskim – ciekawym sposobem na zmotywowanie się do nauki gry jest powiedzenie o tym fakcie znajomym i rodzinie. Z pewnością będą się interesować, jak Ci idzie i dopytywać o postępy, a trochę wstyd jest powiedzieć, że raczej ich nie ma. Bliscy mogą też skutecznie dopingować do działania czy nawet do Ciebie dołączyć.

Jaki instrument do nauki gry wybrać?

Osoby początkujące często mają duży kłopot z wyborem odpowiedniego instrumentu do nauki gry. W Internecie można znaleźć wiele poradników, ale teoretycznie „idealne”, polecane modele nie każdemu przecież będą odpowiadać. Z reguły każdy musi sam znaleźć odpowiedni wariant dla siebie.

Niestety, sprzęt muzyczny dobrej jakości jest kosztowny. Zakup pierwszego instrumentu jest ryzykowny, ponieważ można zupełnie nie trafić albo po prostu z czasem okaże się, że nowe hobby się nie przyjmie – w obu przypadkach traci się sporo pieniędzy. Bezpieczną, opłacalną alternatywą jest wynajem.

Wypożyczalnia Vibe.pl posiada szeroką ofertę markowych sprzętów muzycznych, które udostępnia w ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu. Po zakończeniu umowy używany model może zostać oddany, wymieniony albo kupiony na własność (od razu lub po spłaceniu całej wartości w ratach). Sprawdź katalog, w którym znajdziesz m.in. instrumenty dęte, smyczkowe, klawiszowe i gitarowe.