sobota, maj 25, 2024
wtorek, 24 październik 2023 11:49

Pas nerkowy - niezbędnik każdego motocyklisty

pasy nerkowe na motocykl pasy nerkowe na motocykl mat.prasowe

Motocykliści często muszą stawić czoła różnorodnym wyzwaniom. Ze względu na specyficzną konstrukcję pojazdu i wybór odpowiedniej odzieży, dolne partie pleców i nerki są szczególnie narażone na działanie chłodu. Nadmiernie pochylona pozycja za kierownicą, zbyt krótka kurtka lub niska temperatura mogą prowadzić do wychłodzenia nerek, co może objawiać się bólem typu "korzonki".

W niektórych sytuacjach nasza sylwetka i sposób poruszania się mogą przypominać osobom z ograniczeniami ruchowymi, zwłaszcza kiedy wyjeżdżamy w ciepłe warunki, a potem wracamy w chłodniejszą pogodę, nie przewidując konieczności ubrania się w cieplejszą odzież.

Jaki pas do ochrony nerek na motor wybrać?

Dostępne są różne rodzaje pasów nerkowych, głównie wykonane z materiałów takich jak skóra lub neopren, a ich zapięcia opierają się na rzepach lub klamrach. Wszystkie te pasy odznaczają się ograniczoną przepuszczalnością powietrza, co skutecznie chroni wrażliwe części ciała przed działaniem chłodu. Najlepiej jest wybrać pas nerkowy do ochrony nerek, biorąc pod uwagę swoją ulubioną pozycję podczas jazdy. Dla tych, którzy preferują bardziej komfortową i wyprostowaną sylwetkę, typową dla miłośników motocykli typu chopper, doskonałym wyborem będzie pas wykonany z naturalnej skóry. W sytuacji, gdy przyjmuje się bardziej dynamiczną pozycję za kierownicą, warto rozważyć pas neoprenowy. Ten rodzaj pasa doskonale przylega do ciała, skutecznie odprowadza wilgoć i jest bardziej odpowiedni do bardziej wymagających warunków. Ponadto jest niezwykle praktyczny pod względem zakładania, kompaktowy i łatwy do przechowywania – bez trudu zmieścisz go w plecaku lub schowku. Pas nerkowy stanowi nieoceniony element wyposażenia motocyklisty. Nie tylko sprawdza się w praktyce, ale także jest ekonomicznym rozwiązaniem. W przypadku braku dodatkowego ocieplenia może być wręcz niezastąpiony.

Jak prawidłowo nosić pas nerkowy?

Pas nerkowy jest niezbędnym elementem ochrony podczas jazdy motocyklem, zwłaszcza w kontekście okolic nerek. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie ochrony przed wychłodzeniem spowodowanym działaniem wiatru, ale także amortyzowanie drgań. Wybór, czy nosić go pod spodniami czy na wierzchu, zależy od naszych osobistych preferencji i rodzaju pasa, ale kluczowe jest, aby czuć się w nim komfortowo. Warto również wiedzieć, że jeśli wybieramy się na motocyklową wyprawę z plecakiem, pas nerkowy może dodatkowo pomóc w odciążeniu pleców. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest łączenie pasów nerkowych z ochraniaczem pleców, co sprawia, że wyglądają one jak integralna część motocyklowego wyposażenia, tworząc rodzaj "żółwia" ochronnego.

Dobrze dobrany pas nerkowy delikatnie uciska brzuch i chroni narządy wewnętrzne przed drganiami podczas jazdy. Działa to na korzyść komfortu podróży, redukując ryzyko wystąpienia mdłości lub zawrotów głowy, szczególnie na nierównych drogach. W przypadku ewentualnego upadku, pasy nerkowe minimalizują ryzyko obrażeń w obszarze brzucha i dolnej części kręgosłupa, skutecznie chroniąc przed uderzeniem lub otarciami. Dodatkowo wspomagają pracę mięśni, ścięgien i pleców, co zmniejsza ryzyko ich nadmiernego obciążenia. Poprawiają także postawę, wspierając właściwe ułożenie dolnej części pleców, co ułatwia kontrolowanie motocykla.

Warto zaznaczyć, że pasy nerkowe na motocykl stanowią świetne rozwiązanie także dla pasażerów, zwłaszcza na sportowych motocyklach lub w sytuacjach, gdy pozycja siedząca jest mniej wygodna. Często również zaleca się ich użycie w przypadku dwuczęściowych kombinezonów skórzanych, ponieważ mimo dostępności zamków łączących górną i dolną część, połączenie to nie zawsze jest wystarczająco szczelne, co może prowadzić do niekomfortowego "podwiewania". Pas nerkowy skutecznie eliminuje ten problem, zapewniając dodatkową warstwę ochrony i komfortu podczas jazdy na motocyklu.

Ile kosztuje pas nerkowy?

W sklepach pasy nerkowe dostępne są w różnym przedziale cenowym, rozpoczynając od około 30 złotych i sięgając nawet 300 złotych. Chociaż cena nie zawsze jest jedynym wskaźnikiem jakości w przypadku tego rodzaju akcesoriów, warto zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak solidność zapięć na rzepach czy staranność wykończenia. Na rynku dostępne są także pasy nerkowe o różnych właściwościach, które można dopasować do konkretnego zastosowania.

Pasy nerkowe o przewiewnej konstrukcji są idealne na przykład podczas treningów motocrossowych, gdzie potrzebna jest dobra wentylacja i wygoda. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją także modele z dodatkowym ociepleniem, które z reguły są nieco droższe. Skórzane pasy nerkowe, będące często symbolem luksusu i trwałości, również należą do wyższego segmentu cenowego, ale oferują trwałość i styl, który może przekonać wielu motocyklistów.

Podsumowując, wybór pasu nerkowego powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, a cena może być jednym z czynników wpływających na decyzję, jednak nie powinna być jedynym kryterium. Ważne jest również zwracanie uwagi na jakość wykonania oraz odpowiednie właściwości, które spełnią nasze oczekiwania podczas jazdy na motocyklu.