sobota, maj 18, 2024
niedziela, 08 październik 2023 13:45

Impregnowanie drewna

ognioodporny impregnat do drewna ognioodporny impregnat do drewna mat.prasowe

Niemal każdy rodzaj drewna wymaga impregnacji. Zmienne warunki pogodowe, wiatr, deszcz czy promienie słoneczne są w stanie zniszczyć drewniane elementy oraz sprawić, że będą wyglądały mniej estetycznie i utracą swoje właściwości. Nierzadko wpływa to też negatywnie na bezpieczeństwo ich użytkowania. Warto więc dowiedzieć się więcej o impregnacji drewna i dostępnych metodac

 

Na czym polega impregnowanie drewna?

Impregnacją nazywa się nasycanie drewna specjalnie przeznaczonym do tego środkiem w celu jego ochrony przed różnymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi. Proste metody impregnacji wykorzystywano już w starożytnym Egipcie. Wówczas drewniane wyroby nasączano olejem cedrowym, by zachowały one swój wygląd i właściwości na dłużej. Dziś wybór środków do impregnacji drewna jest bardzo duży, a właściwy preparat powinien zostać dobrany na podstawie rodzaju materiału. Większość drewnianych powierzchni wymaga odnowienia co 3-5 lat, lecz jest to kwestia mocno indywidualna. Sposób postępowania zależy od typu budulca i jego umiejscowienia. Impregnacji wymagają wszystkie rodzime gatunki drewna. Egzotyczne są na ogół bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników, lecz również i w ich przypadku warto przeprowadzić odpowiednie czynności co jakiś czas. Impregnacja przedłuża czas użytkowania drewna i zapewnia mu atrakcyjny wygląd.

Metody impregnowania drewna

Impregnację drewna można podzielić na głęboką, ciśnieniowo-próżniową oraz powierzchniową. Impregnacja głęboka polega na kąpieli drewna w kadzi, wannie lub basenie z drewna, stali, betonu bądź tworzyw sztucznych. Taki sposób jest stosowany np. w przypadku drewna konstrukcyjnego.

Impregnacja ciśnieniowo-próżniowa jest przeprowadzana w warunkach przemysłowych. Preparat wprowadza się do drewna pod odpowiednim ciśnieniem. Ta metoda jest wykorzystywana głównie przy drewnie użytkowanym na zewnątrz, szczególnie tym mającym kontakt z gruntem.

Najpopularniejszą metodę zabezpieczania drewna stanowi natomiast impregnacja powierzchniowa. Można ją wykonać nawet na drewnie impregnowanym wcześniej inną metodą, w celu uzupełnienia ochrony lub jej odnowienia.

W każdym przypadku konieczny będzie wybór odpowiedniego impregnatu do drewna. Dostępne są preparaty wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe i olejowe. Wodny impregnat do drewna jest przeznaczony przede wszystkim do profesjonalnego stosowania, np. przy kąpielach drewna. Środki na bazie rozpuszczalników zabezpieczają głównie budulce znajdujące się na zewnątrz budynku. Substancje olejowe również stosowane są na zewnątrz, chronią drewno narażone na bardzo trudne warunki atmosferyczne. Wysokiej jakości impregnat do drewna można znaleźć w ofercie JURGA.

WOODPROOF 1:9 i WOODPROOF FIRE od JURGA

W ofercie JURGA znajdują się dwa preparaty do impregnacji drewna – WOODPROOF 1:9 i WOODPROOF FIRE. Pierwszy z nich to wysokoskoncentrowany impregnat przeznaczony do użytku wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Szybko i głęboko wnika w drewno, skutecznie zabezpiecza przed grzybami, pleśniami i owadami. Jest niezmywalny, na trwałe wiąże się z drewnem. Niekorozyjny wobec metali i membran dachowych. Dostępny w kolorze zielonym i brązowym. Ten wodorozcieńczalny koncentrat nadaje się do impregnacji więźby dachowej, do konstrukcji i okładzin drewnianych, do elementów architektury ogrodowej, bali, płotów, mebli ogrodowych, palet, pergoli, oraz altan. W przypadku tego preparatu należy stosować metodę ciśnieniową lub zanurzeniową.

WOODPROOF FIRE to ognioodporny impregnat do drewna. Również on skutecznie zabezpiecza przed grzybami oraz owadami. Preparat przeznaczony jest do konserwacji elementów drewnianych narażonych na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, ale bez kontaktu z glebą czy wodą. Prawidłowo zabezpieczone drewno uzyskuje klasę B-s2, d0, co odpowiada klasyfikacji „Wyrób niezapalny, nie kapiący, nieodpadający pod wpływem ognia” (NRO). To płynny, gotowy do użycia i niewymywalny środek. Zaleca się stosowanie go w przypadku drewna ogrodowego oraz budowlanego.