sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 21 listopad 2022 17:59

Groźne zjawiska pogodowe

ICM pogoda ICM pogoda pixabay

Zmiany klimatyczne coraz częściej dają się we znaki, także w Polsce. Ekstremalne i groźne zjawiska pogodowe są odnotowywane z większą niż kiedyś częstotliwością na terenie naszego kraju. Zapoznaj się z groźnymi zjawiskami pogodowymi w Polsce. 

 

Trąby powietrzne 

Jeszcze do niedawna trąby powietrzne były nam znane jedynie z filmów o katastrofach naturalnych. Niestety, obecnie są one coraz częściej spotykane w Polsce. Są to wiry powietrzne, których wysokość dochodzi nawet do kilkuset metrów. Zazwyczaj występują pojedynczo i są krótkotrwałe, ale mogą siać spustoszenie, ponieważ w ich wnętrzu prędkość wiatru może osiągać nawet do 200 km/h.

Jeżeli chcesz zobaczyć, jaka pogoda jest w danym momencie w twojej miejscowości, wystarczy, że zajrzysz na naszą stronę. ICM pogoda to doskonałe źródło informacji, w którym sprawdzisz adekwatne i aktualizowane na bieżąco informacje o pogodzie. Choć ekstremalne warunki pogodowe czasem mogą zaskoczyć, w większości przypadków da się je przewidzieć z dużą dokładnością. Dzięki temu będziesz gotowy na każdą pogodę. 

Burze

Burze znane są w Polsce każdemu, ponieważ są one powszechnym zjawiskiem. Towarzyszą im często porywiste wiatry i obfite, gwałtowne opady deszczu, a sporadycznie również gradu. Choć zazwyczaj nie wywołują dużych zniszczeń, w ekstremalnych przypadkach mogą narobić ogromnych szkód, w tym łamać drzewa, co często prowadzi do zerwania linii elektrycznych i braku prądu w wielu domostwach. Podczas burzy należy zachować szczególną ostrożność i w miarę możliwości nie wychodzić z domu. Choć porażenie piorunem jest bardzo mało prawdopodobne, wiele osób ginie przygniecionych gałęziami drzew, etc. 

Szukasz informacji na temat nadchodzących burz? Zajrzyj do naszego radaru burz, gdzie na bieżąco aktualizujemy informacje o wyładowaniach atmosferycznych: https://icmmeteo.pl/radar/burz/.

Ekstremalne opady deszczu i susze 

Opady atmosferyczne są bardzo ważne dla rozwoju rolnictwa, a także po prostu dla życia na naszej planecie. Jeżeli nie pojawiają się przez długi czas, następuje susza, której skutkiem jest na przykład zmniejszenie wielkości upraw, brak wody pitnej, a nawet wymieranie gatunków zwierząt i roślin. Z kolei jednak ekstremalnie intensywne opady deszczu mogą być przyczyną podtopień oraz powodzi, które bywają dramatyczne w skutkach – wiążą się bowiem z utratą materialnego dorobku, a nawet śmiercią wielu ludzi.

Sprawdź prognozę pogody

Oczywiście, możesz wpisać w wyszukiwarkę “pogoda Lublin” i liczyć na to, że informacje, które znajdziesz w internetowych pogodynkach są aktualne. Jednak jeżeli chcesz mieć pewność, że pogoda faktycznie się sprawdzi – zajrzyj na naszą stronę. 

Zajrzyj na https://mapia.pl, jeżeli szukasz informacji na temat polskich firm.