piątek, czerwiec 21, 2024
piątek, 11 listopad 2022 13:03

Pompy ciepła – czym są i dlaczego warto w nie inwestować?

pompy ciepła pompy ciepła pixabay

Ekonomiści oraz media od wielu miesięcy alarmują, że ceny energii, nie tylko w Polsce, ale na całym kontynencie poszybują w górę.

Już teraz wiele gospodarstw domowych oraz biznesów otrzymało aktualizację umów ze swoimi dostawcami, w których zawarto informację  o kilkuset procentowych podwyżkach. Genezy problemu upatruje się w wybuchu wojny w Ukrainie. Jak przetrwać rodzący się kryzys energetyczny, szczególnie gdy za rogiem czyha zima? Rozwiązaniem mogą być np. pompy ciepła!

Czym są pompy ciepła? Wyjaśnienie

Współcześnie uznaje się, że pompy ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Wszystko dlatego, iż urządzenie przeznaczone jest do pozyskiwania ciepła ze środowiska naturalnego. Jak to możliwe, że możemy dziś ogrzewać dom, ograniczając zużycie energii, a także obniżając nasze rachunki?

Aby odpowiedzieć na zadane powyżej pytanie, niezbędne jest poznanie zasad, wedle których funkcjonują sprzęty takie jak pompy ciepła. Schemat jest bardzo prosty i zrozumiały dla większości osób. Powszechnie zjawisko wyjaśnia się na zasadzie odwróconego działania lodówki, która opatrzona jest w parownik umożliwiający odprowadzanie ciepła z wnętrza urządzenia do jego otoczenia. Odwrotny proces wykorzystują pompy ciepła, czyli pozyskują ciepło z chłodniejszej przestrzeni (tu: z zewnątrz) i wprowadzają je do naszego domu. Wydaje się to pozornie nielogiczne, ponieważ chłodne powietrze zawsze dąży do wyparcia ciepłego, jednak dzięki technologii udało nam się opanować ten problem, co przynosi obecnie wiele korzyści.

Dlaczego pompy ciepła są opłacalne?

Odpowiedź na pytanie zadane w podtytule z pewnością nasuwa Ci się już intuicyjnie. Otóż pompy ciepła są dla nas wartościowe szczególnie dlatego, że poprzez ich stosowanie  zmniejszamy zużycie obecnie drogich i trudno dostępnych paliw kopalnych, takich jak gaz, węgiel. To wiąże się natomiast z mniejszą eksploatacją środowiska naturalnego, a po czasie również z niższymi rachunkami.

Ten ostatni czynnik może być dla nas szczególnie wartościowy podczas przygotowań do rozwijającego się  kryzysu energetycznego, przed którym ostrzegają specjaliści. Z powodu kłopotów wynikających z niezabezpieczonych dostaw energii do kraju, zimą możemy mieć poważne problemy z utrzymaniem stałości w ogrzewaniu. W najlepszej wersji będziemy natomiast borykać się ze znacznie wyższymi niż dotychczas rachunkami. Jeżeli zatem myślisz o montażu pompy ciepła w swoim gospodarstwie, być może to ostatni dzwonek, aby zdecydować się na tę energooszczędną inwestycję jeszcze w tym roku.

Jakie są pompy ciepła?

Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem z pewnością wiedzą już, że nie wszystkie pompy ciepła są takie same. Zasadniczo na rynku mamy do czynienia z dwoma głównymi typami takich urządzeń. Najbardziej popularny jest montaż pomp ciepła powietrze - woda, które są dość tanie i mogą być implementowane w już użytkowanych domostwach, które dotychczas były ogrzewane standardowym kotłem.

Pompy ciepła mogą się między sobą różnić nie tylko środowiskiem, z którego pobierają ciepło, ale także samą budową. Generalnie możliwa jest produkcja pomp typu SPLIT oraz MONOBLOK. Ten pierwszy rodzaj wymaga zamontowania 2 modułów,  jeden w naszym domu, a drugi na zewnątrz. MONOBLOK jest łatwiejszy w montażu, gdyż zawiera wszelkie niezbędne komponenty w jednym urządzeniu.

Czy pompy ciepła są drogie?

Jeśli rozważasz zakup pompy ciepła, możliwe, że zastanawiasz się nad kosztem tego rozwiązania. Cóż, jak wszystkie nowoczesne technologie, również to urządzenie kosztuje dość sporo, jednak opłaca się w nie zainwestować ze względu na atrakcyjną stopę zwrotu. Obniżenie rachunków za ogrzewanie o około 75% oraz komfort użytkowania szybko zrekompensuje nam zainwestowane pieniądze. Nie zwlekaj i sprawdź, czy pompa ciepła to produkt, które pomoże Ci zabezpieczyć się przed ewentualnym kryzysem, który może nadejść już za kilka miesięcy.