sobota, maj 18, 2024
wtorek, 19 lipiec 2022 14:59

Wyjazd do Zakopanego a ciąża – czy jechać?

Apartamenty Zakopane Apartamenty Zakopane pixabay

Zakopane do ulubione miejsce odpoczynku wielu Polaków. Niektórzy z nich nie wyobrażają sobie roku bez chociażby krótkiego wypadu w góry. Szczyty chętnie zdobywają kobiety, które nie chcą rezygnować z tej aktywności również w czasie ciąży. Czy można jednak wędrować po górach w stanie błogosławionym?

 

Ciąża a wyjazd do Zakopanego

Kobieta w ciąży może jak najbardziej przyjechać do Zakopanego, choć należy wcześniej skonsultować to z lekarzem ginekologiem. Kobiety w pierwszym trymestrze mogą być wrażliwe na zmiany ciśnień. W większości przypadków nie ma jednak przeciwwskazań, aby przybyć do stolicy polskich Tatr. Zakopane to miasto, gdzie można odpocząć i pooddychać świeżym powietrzem. Znajduje się tu wiele muzeów, galerii sztuk oraz aquaparków z termami. Kobieta w ciąży może więc zrelaksować się na wiele sposobów. Warto jednak zadbać o odpowiednie zakwaterowanie, które zaoferuje ciężarnej pełen komfort oraz ciszę. Dobrym pomysłem jest wynajem apartamentu, np. poprzez JLS Apartamenty, które oferują noclegi w dogodnych lokalizacjach - https://www.zakopaneapartamenty24.eu/.

Ciężarna w górach

O ile pobyt w mieście nie wywołuje większych kontrowersji, problemy zaczynają się, kiedy przyszła mama chce iść w góry. Według Światowej Organizacji Zdrowia niebezpieczne dla kobiety w ciąży się góry powyżej 3000 m.n.p.m. Tatry są zdecydowanie niższe, dlatego w przypadku braku przeciwwskazań od ginekologa, można ruszać na górski szlak. Warunkiem jest również dobre samopoczucie ciężarnej. Wiele kobiet pozostaje aktywnych w ciąży: tańczy, uprawia jogę czy biega. Nie ma więc problemu, aby ruszyły one w góry. Warto pamiętać, że Tatry oferują rozmaite trasy o różnym stopniu trudności. Lepiej więc wybierać prostsze i krótsze szlaki. Wędrówki w czasie ciąży mogą wymagać więcej przerw i wolniejszego tempa chodzenia. Szczególnie ważne jest ubranie odpowiedniego obuwia, które zabezpieczy przed upadkami i skaleczeniami, a jednocześnie zapewni ciężarnej komfort. Oczywiście, ciężarna nie powinna poruszać się szklakami sama – to ważne, aby ktoś przy niej był, najlepiej partner, który weźmie ze sobą plecak z prowiantem i wodą.

W większości przypadków nie ma przeciwwskazań, aby kobieta poszła w góry. Tatry to terytorium, które oferuje wiele szlaków, również dolinami. Można więc nacieszyć się widokiem gór i nieco zmęczyć się na szlaku, a zarazem zadbać o siebie oraz dzidziusia w brzuchu. Zakopane to miejsce z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną, każda przyszła mama znajdzie więc odpowiednie dla siebie zakwaterowanie oraz jedzenie, miło spędzając tutaj czas.