środa, czerwiec 12, 2024
niedziela, 12 czerwiec 2022 19:33

Ból szczęki – sprawdź, co może oznaczać

Ból szczęki - mężczyzna z grymasem bólu trzymający się za twarz. Ból szczęki - mężczyzna z grymasem bólu trzymający się za twarz. shutterstock

Ból szczęki to dolegliwość, która może się pojawić u każdego – bez względu na płeć i wiek. Nie zawsze jednak jest ona związana z problemami typowo stomatologicznymi, wynikającymi z chorób zębów – czasami bóle szczęki i żuchwy spowodowane są przez dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, zapalenie zatok i inne schorzenia.

 

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki związek może mieć ból szczęki i zębów z dysfunkcjami stawu skroniowo-żuchwowego,
  • czy ból w szczęce może być spowodowany zapaleniem zatok,
  • czy boląca szczęka może mieć związek z neuralgią nerwu trójdzielnego.

Szczęka to parzysta kość, która stanowi zasadniczą część twarzoczaszki. Zbudowana jest z dwóch kości, z których każda posiada trzon oraz wyrostki. Te budują podniebienie twarde, nos, łuk jarzmowy i częściowo oczodół. W łukach zębodołowych szczęki umieszczone są zębodoły, w których z kolei zlokalizowane są zęby.

Właściwie u każdego człowieka – bez względu na wiek i płeć – może się pojawić ból szczęki. Przyczyny tej dolegliwości nie zawsze trzeba upatrywać w problemach stomatologicznych, czyli chorobach zębów, zwłaszcza próchnicy.

Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego a ból kości szczęki

Staw skroniowo-żuchwowy to jeden z najbardziej skomplikowanych pod względem budowy stawów w ludzkim organizmie, a także jeden z najbardziej eksploatowanych. Każdy człowiek wykonuje nim tysiące ruchów dziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy – podczas jedzenia, mówienia, śmiania się czy wyrażania emocji. Dodatkowo niektórzy ludzie nieświadomie zaciskają zęby, mają nawyki obgryzania paznokci albo podgryzania długopisu podczas pracy, żują gumę – wszystko to może powodować dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.

Nieprawidłowości tego typu objawiają się w różny sposób, np. poprzez trzaski stawów podczas ruchu, problemy z szerokim otwarciem ust, blokowanie się żuchwy po otwarciu oraz ból szczęki przy ziewaniu, jedzeniu i/lub mówieniu. Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego jest skomplikowane i długotrwałe. Najczęściej prowadzi je stomatolog (np. specjalista protetyk albo ortodonta), w większości przypadków potrzebna jest także pomoc fizjoterapeuty.

Ból szczęki? To może być zapalenie zatok…

Ból szczęki może mieć swoje podłoże również w zapaleniu zatok szczękowych, czyli pustych jam zlokalizowanych w kościach szczęki. Biorą one udział m.in. w ogrzewaniu i oczyszczaniu wdychanego powietrza. Tak jak zatoki przynosowe, narażone są na infekcje wirusowe i bakteryjne, których objawem jest właśnie ból. Odczuwany może być zarówno w obrębie szczęki i żuchwy, jak i oczodołu, nasila się podczas kaszlu i pochylania się, często towarzyszą mu podwyższona temperatura oraz ogólne osłabienie. Leczeniem zapalenia zatok szczękowych zajmuje się zazwyczaj lekarz rodzinny, internista albo laryngolog. W zależności od przyczyn infekcji pacjentowi zalecone mogą być np. leki przeciwwirusowe albo antybiotyki.

Ból szczęki i zębów – objawy neuralgii nerwu trójdzielnego

Nerw trójdzielny przewodzi bodźce czuciowe z twarzy i głowy. Jego najczęstszą chorobą jest neuralgia trójdzielna, zwana także rwą twarzową. Jej przyczyną jest bezpośrednie podrażnienie nerwu, np. na skutek toczącego się wokół niego stanu zapalnego albo uciskania przez żyły lub tętnice.

Pacjenci borykający się z neuralgią nerwu trójdzielnego opisują jej objawy jako jedne z najsilniejszych i najbardziej gwałtownych. Ból jest bardzo silny i ostry, pojawia się nagle, bez żadnych objawów przepowiadających, ma charakter palący, kłujący i piekący. Atak trwa od kilku sekund do dwóch minut i powtarza się nawet kilka-kilkanaście razy dziennie. Pacjent odczuwa w tym czasie ból okolicy oka, czoła, żuchwy i ból szczęki. Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego jest trudne i długotrwałe. Większość leków przeciwbólowych jest nieskuteczna – jeśli ataki są bardzo częste i nawracające, wykonuje się zabieg termolezji, czyli zniszczenia fragmentu nerwu przy zastosowaniu wysokiej temperatury.

Źródła:

https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a3833/Zaburzenia-czynnosciowe-stawu-skroniowo-zuchwowego.html/m745

https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/152920,klasyczny-nerwobol-nerwu-trojdzielnego

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/109092,szczeka-i-zuchwa

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:_brvpQgzkgkJ:https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/63334/49453+&cd=27&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d