wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 21 kwiecień 2022 18:54

Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania przydomowego grilla?

cement cement pexels

Ogród powinien być nie tylko estetycznym miejscem wypoczynku, ale również przestrzenią do różnego typu aktywności - również przygotowywania posiłków na wolnym powietrzu.

Przydatnym miejscem może być wtedy grill lub palenisko ogrodowe. Ważne by były one zabezpieczone i jednocześnie można było z nich komfortowo korzystać. Dla wszystkich zainteresowanych pracami budowlanymi własny grill może być prawdziwym wyzwaniem - szczególnie jeśli od początku do końca chce się wykonać go samodzielnie. Które rozwiązanie jest jednak lepsze - grill budowany czy też kupiony w gotowej formie? Jak przygotować się do budowy takiego miejsca wypoczynku i aktywnego relaksu?

 

Grill budowany samodzielnie czy kupowany w sklepie budowlanym? 

Mając kawałek niewykorzystanego ogrodu ludzie zastanawiają się jak go zagospodarować. Częstym pomysłem jest wybudowanie grilla lub paleniska ogrodowego. W obu tych miejscach można przygotowywać pyszne potrawy oraz mogą być one pretekstem do spotkań ze znajomymi i do wypoczynku na wolnym powietrzu. Wybudowanie samodzielne grilla jest pracochłonne, ale również satysfakcjonujące. Trzeba mieć jednak na to czas i odrobinę umiejętności lub chęci aby je zdobyć. Zamówienie gotowego grilla ze sklepu jest oczywiście zdecydowanie łatwiejsze - już po kilu dniach można się cieszyć inauguracje sezonu w ogrodzie. Rozwiązanie pociąga za sobą jednak wyższe koszty, trudno również znaleźć gotowy grill, który w stu procentach sprosta oczekiwaniom użytkownika.

W jaki sposób przygotować miejsce pod grill i inne niezbędne sprzęty ogrodowe?

Grill czy palenisko ogrodowe to miejsca, a których będzie palił się ogień, a przynajmniej żarzył się węgiel. Z tego powodu należy zadbać o to by znajdowały się one maksymalnie daleko od zabudowań czy innych łatwopalnych rzeczy. Warto otoczenie grilla wysypać kamieniem lub wyłożyć tam kostkę - dzięki temu minimalizuje się ryzyko przypadkowego zatlenia się trawy. Sprzęty tego typu nie powinny znajdować się również bezpośrednio pod drzewami, szczególnie iglastymi, aby nie doprowadzić do zaprószenia ognia. Idealnie dopasowane miejsce to gwarancja bezpieczeństwa użytkowników. 

Co należy zakupić aby szybko i bezproblemowo wybudować ogrodowy grill?

Poważny projekt budowlany, jakim jest stworzenie od podstaw samodzielnie grilla jest wyzwaniem. Jednak jeszcze na etapie projektu można przygotować cały niezbędny ekwipunek: cegły, najlepiej sprawdzą się utrzymujące ciepło szamotki, cement, który będzie służył jako główny składnik spoiny, ale również zapas piasku czy ruszty do grilla. Te ostatnie powinny być zakupione jeszcze zanim rozpocznie się budowę, aby wszystko było dopasowane. 

Inauguracja sezonu grillowego - o co zadbać?

Po zakończeniu prac budowlanych można zapraszać gości na imprezę w ogrodzie. Warto jednak odczekać kilka dni aby wszystkie wiązania i cement dobrze wyschły, w przeciwnym razie mogą one popękać pod wpływem wysokiej temperatury. Warto również przyszykować stolik i krzesła dla gości, oraz zastanowić się nad najlepszymi kąskami, które będą pieczone.