piątek, czerwiec 21, 2024
sobota, 05 marzec 2022 15:10

Jak zadbać o czystą wodę w domu? Tylko sprawdzone rozwiązania

stacje uzdatniania wody stacje uzdatniania wody pexels

Dostęp do czystej wody wydaje się czymś oczywistym. Jednak nie ma się co oszukiwać, nie każdy z nas ma dostęp do tak samo wysokiej jakości wody.

O ile mieszkając w bloku i będąc podłączonym do sieci wodociągowej, można mieć pewność, że jakość wody regularnie jest sprawdzana i często jest wyższa niż wody butelkowanej, o tyle, gdy pobiera się wodę ze studni głębinowej, to jakość pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też dzisiaj podpowiemy Wam, jak zadbać o czystą wodę w domu.

Parametry wody pitnej – o czym należy pamiętać?

W teorii woda z kranu jest zdatna do picia. Jednak w wielu przypadkach jej smak pozostawia wiele do życzenia. Nadmiar wapnia powoduje, że woda jest twarda, a na szklankach często pojawia się osad, co rzecz jasna nie dodaje smaku. Stara instalacja także powoduje problemy z jakością, gdyż często właśnie z wiekowych rur wytracają się osady, a nawet i pestycydy. Warto także wiedzieć, że pH wody pitnej powinno wynosić od 6,5 do 9,5, przy czym niski poziom powoduje korozyjność, natomiast zbyt wysokie pH oznacza skłonność do pienienia się. Nie można zapominać, że im mniej mętna woda, tym lepiej. Dodatkowo także barwa wpływa na doznania smakowe. Warto także zwrócić uwagę na zapach wody i często nawet woda czysta nieprzyjemnie pachnie. Kolejnymi parametrami są żelazo i mangan. W tym przypadku wiadome jest, że tych pierwiastków nie powinno być zbyt dużo. Oczywiście wielu parametrów nie można ocenić na przysłowiowe oko, dlatego też przed montażem jakichkolwiek urządzeń należy zanieść próbkę wody do stacji sanitarno-epidemiologicznej i na podstawie wyniku badania dobrać najlepsze rozwiązanie.

Tanie i szybkie rozwiązanie, czyli dzbanek z filtrem

Czasami proste rozwiązania są całkiem dobre. Warto zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem. Takie modele zawierają filtry węglowe, które zmniejszają twardość wody, ale też usuwają z niej kamień czy chlor. Taka woda jest nie tylko smaczniejsza, ale i bezpieczniejsza. Oczywiście trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Dodatkowo takie rozwiązanie, choć dobre, nie jest idealne, gdyż filtry nie usuwają bakterii czy innych związków chemicznych. Jeżeli więc jakość Waszej wody nie jest zła, ale nie odpowiada Wam jej smak, to rzeczywiście wystarczy zaopatrzyć się w dzbanki z filtrem. Pamiętajcie jeszcze, że filtr należy wymieniać co 2-3 miesiące.

Filtry – jakie wybrać?

Dzbanek z filtrem to nie jedyne rozwiązanie. Dostępne są także różnego rodzaju filtry. Można zdecydować się na filtry odwróconej osmozy, które oparte są na działaniu membrany. Takie rozwiązanie jest względnie uniwersalne i tak naprawdę polecane do każdego domu i mieszkania. Warto wiedzieć, że filtry usuwają zanieczyszczenia, a także twardość wody, czyli zawarte w niej minerały. Z tego względu woda po oczyszczeniu na filtrze osmotycznym powinna przejść ponowną mineralizację. Dobrym wyborem jest też filtr węglowy, który doskonale usuwa zapach chloru. Woda jest wtedy smaczniejsza i jest bardziej przejrzysta. Dodatkowo takie filtry usuwają kamień i substancje organiczne, a także fenole. Można zdecydować się także na filtr z wkładem odżelaziającym, który obniża poziom żelaza i właśnie takie rozwiązania stosowane są w domach, które korzystają z własnego ujęcia wody, czyli najczęściej studni głębinowej. W przypadku bardzo twardej wody najlepiej zdecydować się na filtry zmiękczające wodę. Czasami na skutek awarii czy też starej instalacji w wodzie pojawiają się zanieczyszczenia mechaniczne. W takim przypadku dobrze sprawdza się filtr mechaniczny, który je usuwa. Filtry mechaniczne z zasady montuje się na początku instalacji, przed innymi urządzeniami mającymi kontakt z wodą. Oczywiście to nadal nie koniec możliwości, bo dla osób, które korzystają z wody z własnego ujęcia poleca się też lampy bakteriobójcze.

Uniwersalne rozwiązanie, czyli stacje uzdatniania wody

Jeżeli zależy Wam na najwyższej jakości wody, a także jej smaku, to możemy Wam polecić stacje uzdatniania wody. Takie modele wbrew pozorom wcale nie są takie drogie. Oczywiście warto pamiętać, że stacje uzdatniania wody stosuje się też w przemyśle. Doskonale sprawdzają się także w domach prywatnych, szczególnie do oczyszczania wody ze studni. Pobierając wodę ze studni trzeba pamiętać, iż wymaga ona dobrego uzdatniania, które często polega na poprawie kilku parametrów od razu.

Jak widzicie jest kilka rozwiązań, które naprawdę dobrze się sprawdzą w Waszym domu. Przed podjęciem decyzji pamiętajcie, aby najpierw przebadać wodę i na tej podstawie wybrać najlepsze.