sobota, maj 18, 2024
czwartek, 30 grudzień 2021 20:10

Zapalenie przyzębia – objawy, przyczyny, leczenie

zapalenie przyzębia zapalenie przyzębia pixabay

Przyzębie odpowiada za stabilizację zębów – dzięki niemu są nieruchome. Stan zapalny tej struktury siłą rzeczy sprzyja stopniowemu poluzowaniu całego „rusztowania”, a w bardziej zaawansowanym stadium prowadzi do wypadania zębów. Co wywołuje zapalenie przyzębia? Jak je rozpoznać i czym leczyć?

Zapalenie przyzębia – przyczyny

Główną i zarazem najczęstszą przyczyną zapalenia przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak. Jama ustna jest idealnym siedliskiem dla różnego rodzaju bakterii – obfituje w składniki odżywcze oraz zapewnia odpowiednią wilgoć i ciepłotę do rozwoju patogenów.

Dodatkowo, spożywając w ciągu dnia posiłki, resztki pokarmu pozostają na zębach i przestrzeniach między nimi, stanowiąc dodatkowe źródło pożywki dla bytujących już bakterii.

Pozostałe czynniki, zwiększające ryzyko zapalenia przyzębia to:

 • palenie papierosów,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • niewłaściwa dieta – zwłaszcza słodycze i żywność przetworzona,
 • genetyczna tendencja do chorób dziąseł.

Zapalenie przyzębia jest częstsze u osób starszych, a większy odsetek chorych stanowią mężczyźni. Stan zapalny przyzębia wymaga natychmiastowego działania – lekceważenie tego schorzenia prowadzi do wielu poważnych skutków, m.in. wypadania zębów. Może przenosić się również na inne struktury i prowadzić do schorzeń takich jak zapalenie stawów.

Zapalenie przyzębia – objawy

Pierwszym sygnałem stanu zapalnego przyzębia są opuchnięte dziąsła. Zwykle są zaczerwienione i towarzyszy im krwawienie, szczególnie podczas szczotkowania czy jedzenia twardszych produktów. Może pojawić się ból dziąseł spowodowany głównie ich obrzękiem.

Typowy jest również:

 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • nadwrażliwość na ciepło/zimno,
 • zwiększenie ruchomości zębów.

Zapalenie przyzębia wiąże się często z recesją dziąseł. Jest to proces, w którym dziąsła cofają się, czyli zmniejsza się ich objętość. W wyniku tego szyjki zębów coraz bardziej stają się widoczne i narażone na działanie różnych czynników. Tracą również swoją stabilność, stąd też ruchomość zębów, a z czasem – wypadanie.

Zapalenie przyzębia – leczenie

Leczenie stanu zapalnego przyzębia polega przede wszystkim na odpowiednim dbaniu o czystość jamy ustnej. Podstawą jest wprowadzenie właściwej higieny – zęby należy szczotkować minimum 2 razy dziennie właściwą techniką. Dobrze jest korzystać z płynów do płukania jamy ustnej, a po każdym posiłku używać nici dentystycznej.

Nie obędzie się również bez profesjonalnej higienizacji u stomatologa. Za pomocą specjalnych narzędzi usuwa on dogłębnie płytkę nazębną i czyści ją w obszarze niedostępnym dla zwykłej szczoteczki – pod dziąsłem. Możliwe jest również chirurgiczne uzupełnienie dziąsła odsuniętego w wyniku recesji.

Przy pierwszych objawach stanu zapalnego przyzębia warto sięgnąć po leki przeciwzapalne i łagodzące objawy, takie jak Sachol. Są one dostępne bez recepty i działają kojąco na bolące dziąsła.

Sachol – jak działa? Kiedy stosować?

Żel stomatologiczny Sachol ma w swoim składzie substancje działające przeciwbólowo oraz zmniejszające i łagodzące stany zapalne. Zawiera:

 • salicylan choliny – ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu wspomaga łagodzeniu stanu zapalnego dziąseł;
 • chlorek cetalkoniowy – wzmacnia działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne leku, czym zmniejsza odczuwane dolegliwości.

Dodatkowo posiada odkażające substancje pomocnicze, za pomocą których eliminuje bakterie. Pomaga przy pierwszych objawach zapalenia przyzębia – zmniejsza opuchliznę oraz ból, koi i przyspiesza regenerację śluzówki.

Stosowanie żelu jest bardzo proste – wystarczy odpowiednią ilość wcierać w zainfekowane miejsce przez około 2 minuty. Po tym czasie warto zrezygnować z picia i jedzenia na około 30 minut.

Zapalenie przyzębia – profilaktyka

Profilaktyka chorób dziąseł i przyzębia sprowadza się przede wszystkim do higieny jamy ustnej. Poza regularnym szczotkowaniem, nitkowaniem i korzystaniem z płynów do płukania, w działania te wpisuje się:

 • zrezygnowanie z palenia papierosów,
 • ograniczenie spożywania słodyczy i przetworzonej żywności,
 • regularne kontrole u stomatologa.

Warto również raz na jakiś czas skorzystać z higienizacji i fluoryzacji u stomatologa. Dzięki temu zęby będą dokładnie oczyszczone i dodatkowo wzmocnione.