sobota, maj 18, 2024
środa, 01 wrzesień 2021 10:14

Odetchnij pełną piersią także w czasie upałów. Czy można skutecznie połączyć rekuperację i klimatyzację w domu?

wentylacja Warszawa wentylacja Warszawa pexels

Budując dom w polskich warunkach inwestorzy ciągle stawiają głównie na odpowiednie systemy dociepleń, a także właściwie dobrany system wentylacji, by straty ciepła były jak najmniejsze.

Mniejszą uwagę przywiązuje się do schładzania pomieszczeń, co skutkuje tym, że nawet w przypadku stosowania wentylacji mechanicznej, kupuje się duże wentylatory, aby choć odrobinę schłodzić wnętrze domu. W końcu wentylacja nie zastąpi klimatyzacji nawet w systemie mechanicznym. A czy te dwa rozwiązania można skutecznie połączyć? Przekonajmy się!

Połączenie rekuperacji i klimatyzacji – czy to możliwe?

Rekuperacja służy do wymiany powietrza, przy zachowaniu jak największej ilości ciepła. Niewiele ma to wspólnego z typowym chłodzeniem pomieszczeń, nawet w przypadku rekuperatorów połączonych z gruntownym wymiennikiem ciepła. Klimatyzacja z kolei nie ma nic wspólnego z wymianą powietrza, bowiem służy jedynie do schładzania tego, które znajduje się we wnętrzu domu. Już z samych definicji można wywnioskować, że istotnie rekuperacja i klimatyzacja mogą stanowić doskonałe połączenie. Mieszkańcy dużych miast wiedzą jak ważna jest skuteczna wentylacja. Warszawa, podobnie jak inne miasta w Polsce boryka się z problemem zanieczyszczeń i pyłów zawieszonych. Dlatego wentylacja mechaniczna wyposażona w odpowiednie filtry jest prawdziwym wybawieniem. Nie zapewni jednak ulgi w okresie upałów. Dlatego w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie w domu także klimatyzacji.

Czy możliwe jest połączenie klimatyzacji i rekuperacji w już istniejącym budynku?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca, jednak musi być spełnionych kilka warunków. Musi być miejsce na zainstalowanie jednostki czy jednostek wewnętrznych klimatyzacji i jednostki zewnętrznej w taki sposób, by zachowane były wymagane odległości w poziomie i pionie, a jednocześnie przewody nie kolidowały z rekuperacją. Rury mogą być poprowadzone na poddaszu użytkowym w przypadku klimatyzacji kanałowej i jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Poza tym poza anemostatami wentylacji mechanicznej muszą być poprowadzone punkty nawiewne i wywiewne klimatyzacji, znajdujące się w odpowiednich odległościach od siebie. Dzięki temu zarówno rekuperacja, jak i klimatyzacja mogą działać z założoną wydajnością. Oczywiście klimatyzacja kanałowa to nie jest jedyne możliwe rozwiązanie w przypadku połączenia z rekuperacją z odzyskiem ciepła.

Jakie systemy klimatyzacji można wybrać przy rekuperacji?

Poza klimatyzacją kanałową, można wybrać także klimatyzację split lub multisplit. Ta pierwsza sprawdza się, gdy chce się schłodzić tylko jedno pomieszczenie, a druga, gdy wiele jednostek wewnętrznych podłącza się do jednej jednostki zewnętrznej. Tutaj konieczne jest poprowadzenie przewodów elektrycznych pomiędzy jednostkami, a także cienkich rur miedzianych. Konieczna jest również budowa instalacji do odprowadzania skroplin ze spadkiem 2-3 cm rury w kierunku odpływu. Często ze względu na spory stopień skomplikowania wszystkich koniecznych działań klimatyzację z rekuperacją planuje się już na etapie budowy domu. Wtedy można lepiej zaplanować położenie wszystkich przewodów i rur. W przypadku domu z poddaszem nieużytkowym niewątpliwie wygodniejszym systemem będzie ten z klimatyzacją kanałową.

Na co trzeba zwrócić uwagę stosując mechaniczną wentylację i klimatyzację domu w Warszawie?

Trzeba również pamiętać, że należy odpowiednio dobrać wydajność rekuperatora i klimatyzatora. Aby dobrać urządzenie do klimatyzacji trzeba obliczyć zyski ciepła w budynku. Moc chłodnicza klimatyzatora powinna być równa lub nieco mniejsza niż suma zysków ciepła w przypadku budynków o ciężkiej konstrukcji. Z kolei w przypadku budynków o konstrukcji szkieletowej, moc powinna być o około 30% większa niż wynika to z zysków ciepła. Oczywiście przy stosowaniu zarówno wentylacji mechanicznej, jak i klimatyzacji zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta. Warto zatem postawić dodatkowo na fotowoltaikę. Własna energia pozwoli ograniczyć koszty, a także bez wątpienia wpisuje się w trend ekologiczny widoczny w Warszawie, ale i mniejszych miejscowościach.

Wentylację i klimatyzację w domu można łączyć, trzeba jednak obliczyć zapotrzebowanie na świeże i schłodzone powietrze, a także właściwie rozmieścić wszystkie elementy obydwu systemów. Powietrze w domu może być oczyszczone, a jednocześnie schodzone, a ty możesz wreszcie odetchnąć pełną piersią.