wtorek, maj 28, 2024
środa, 25 sierpień 2021 18:09

Czy płytki z cegły to dobry pomysł?

płytki z cegły płytki z cegły pixabay

Jeśli marzysz o nieszablonowym wystroju domu, koniecznie postaw na płytki z cegły rozbiórkowej. To bez wątpienia bardzo oryginalny pomysł na wykończenie każdego wnętrza.

Nic zatem dziwnego, że z roku na rok popularność płytek ceglanych rośnie w błyskawicznym tempie. Sprawdź, dlaczego, warto je mieć w swoim domu lub mieszkaniu.

 

Płytki z cegły rozbiórkowej - jak powstają?

Z uwagi na sporą kruchość https://e-ceglanafantazja.pl/ należy docinać na ściśle określoną grubość, która wynosi około 2-3 cm. Zanim jednak do tego dojdzie, materiał musi być dokładnie oczyszczony. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku dwie metody - piaskowanie oraz czyszczenie chemicznie. Oczywiście cegła cegle nierówna. Właściwości płytek bywają różne i są uzależnione od wielu czynników. Szczególne znaczenie dla jakości tego materiału wykończeniowego ma miejsce pochodzenia cegły oraz sposób produkcji płytek. Zakłada się, że im materiał jest starszy, tym jego porowatość jest większa, przy czym wynika to głównie ze sposobu produkcji pierwotnych cegieł.

Jakość i funkcjonalność

Jeśli zastanawiasz się od czego zależy trwałość i wygląd aranżacji ze starych płytek, poniżej znajdziesz odpowiedź. Fundamentalne znaczenie ma oczywiście jakość płytek z cegły. Jeśli cegły pozyskano ze zniszczonych budynków, materiał może być zawilgocony, a co się z tym wiąże, pełen glonów i pleśni. Zwykłe czyszczenie i suszenie to w takim przypadku zdecydowanie za mało. Oczywiście, nie należy się obawiać, że każde płytki z cegły zawierają organiczne zanieczyszczenia, jednak warto mieć to na uwadze. Dlatego też wybierając dostawcę materiału, warto wybrać takiego, który cieszy się w branży renomą.

Jeśli stoisz przed zakupem płytek ceglanych, postaraj się również sprawdzić historię budynku, z którego pochodzi materiał. W szczególności zwrócić uwagę na to, co było w nim magazynowane na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Jeżeli Twoje płytki z cegły rozbiórkowej charakteryzują się dobrą jakością, można je wykorzystać do ozdobienia elewacji budynku. Gdy zdecydujesz się na taki krok, pamiętaj, że płytki z cegły mają mniejszą wytrzymałość niż cegły, z których je wykonano.

Zaufany dostawca to podstawa

Praktycznie każda aranżacja z zastosowaniem płytek z cegły rozbiórkowej to nie tylko praktyczne wykończenie, ale również wspaniała ozdoba Twojego domu. Jest jednak pewien warunek powodzenia całego przedsięwzięcia. Musisz zastosować w tym celu płytki z cegły pochodzące z pewnego źródła. Na rynku znajdziesz wielu producentów materiałów wykończeniowych, ale tylko nieliczni oferują produkt, który spełnia najwyższe standardy.

Podłoga z cegły rozbiórkowej

Płytki z cegły jako materiał wykończeniowy na ścianę to bardzo popularny sposób ozdabiania domowej przestrzeni. Z zachowaniem pewnych środków ostrożności, płytki z cegły można również kłaść na podłogę. Pamiętaj jednak, że cegła rozbiórkowa na podłodze wymaga solidnej impregnacji. Jeśli pominiesz ten etap lub wykonasz go niestarannie, podłoga będzie sprawiać nieustanne problemy z utrzymaniem czystości.