sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 16 sierpień 2021 07:00

Biała podbitka podkreśli estetykę i nowoczesny wygląd Twojego dachu

Biała podbitka Biała podbitka pixabay

Podbitka i deska czołowa nie są tymi elementami wykończenia domu, które rzucają się od razu w oczy. W rzeczywistości ich podstawowa funkcja jest zupełnie inna i napiszę o tym nieco dalej. Jeśli jednak Twój dach zdobi biała podbitka, jest spora szansa, że zwróci uwagę każdego gościa i sprawi, że cały dom wiele zyska na atrakcyjności.

 

Między podbitką a pokryciem dachu znajduje się zwykle mały wypust o wysokości około 10 - 20 cm. W niektórych domach ten element jest wykonany z drewna i jest po prostu malowany. Jednak w większości nowoczesnych domów ta krawędź pokryta jest powłoką znaną jako powięź. Jest to zwykle pasek wykonany z winylu lub specjalnie wyprofilowanej blachy. Zakrywa on drewniane elementy dachu i chroni je przed uszkodzeniem przez wiatr i wodę. Jeśli drewno wzdłuż linii dachu zostałoby uszkodzone przez wodę, zgnilizna może rozprzestrzenić się na dach i sprawić, że będzie on podatny na przecieki lub inwazję szkodników.

Konstrukcja dachowa nie kończy się równo ze ścianą domu. Część dachu wystaje o kilkadziesiąt centymetrów. W tym właśnie miejscu, od spodu montuje się podbitkę (zwaną często również podsufitką). Przestrzeń między podsufitką a powierzchnią dachową jest niezbędna do zapewnienia prawidłowej wentylacji. W ten sposób można kontrolować wilgotność na poddaszu i zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym wilgocią.

Do czego służy biała podbitka i jak ją prawidłowo zamontować

Montaż podsufitki to dobry sposób na uzyskanie estetycznej krawędzi bez blokowania dopływu powietrza do domu. Biała podbitka idealnie zakrywa tę krawędź i może być wykonana z różnych materiałów (najczęściej blacha lub tworzywo sztuczne). Może mieć wstępnie wykonane otwory wentylacyjne lub stanowić jednolitą powierzchnię bez wentylacji (którą trzeba będzie wykonać samodzielnie).

W przypadku starszych domów, podbitka może nie być zainstalowana. Warto zainstalować podbitkę i powięź, aby zabezpieczyć dach lub całkowicie go zmodernizować.

Biała podbitka i powięź - materiały potrzebne do montażu

Deska czołowa jest najczęściej wykonana z aluminium lub tworzywa sztucznego. Dawniej stosowane deski drewniane zbyt szybko ulegają zniszczeniu i nie zabezpieczają konstrukcji w wystarczający sposób. Podsufitka (biała podbitka) może być wykonana z szerokiej gamy materiałów. Najczęściej jest to drewno, tworzywo sztuczne, blacha stalowa lub aluminium. Ze względów praktycznych i kosztowych coraz częściej stosuje się podbitki wykonane z blachy stalowej.

Drewniana podsufitka może stworzyć bardziej skromny i rustykalny wygląd Twojego domu, ale jest bardziej podatna na gnicie i wypaczanie się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Aby utrzymać ją w dobrym stanie, trzeba często wykonywać prace konserwacyjne i dość szybko okaże się, że pieniądze zaoszczędzona na zakupie, zostaną wydane na jej ciągłe zabezpieczanie.

Podsufitka aluminiowa i winylowa jest bardziej odporna na działanie wody i nie gnije ani nie blaknie. Wytrzyma znacznie dłużej i zapewnią wystarczającą ochronę dla dachu i domu. Najlepszym wyborem naszym zdaniem jest biała podbitka wykonana z blachy stalowej. Nie wymaga konserwacji, jest trwała i najbardziej estetyczna. Jej montaż jest prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

Biały kolor jest standardem dla podsufitki i deski czołowej, ale można je kupić w różnych kolorach. Najlepiej wybrać kolory, które będą pasować do koloru sidingu lub elewacji i ogólnego wyglądu Twojego domu. Niektórzy producenci tworzą podsufitkę i maskownicę w innych kolorach. Zawsze można samodzielnie pomalować materiały, jeśli chcesz uzyskać niepowtarzalne kolory. Blacha i inne materiały, z których są wykonane, dobrze przyjmują farbę, dzięki czemu uzyskanie interesującego koloru nie stanowi dużego problemu.

Wentylacja podbitki i powięzi

Powięź nie musi być wentylowana. Jednak podsufitka powinna być wentylowana, ponieważ zakrywa otwory wentylacyjne prowadzące na strych i musi stwarzać możliwości przepływu powietrza. Niektóre podsufitki zapewniają lepszą wentylację dzięki większej liczbie paneli i większej liczbie szczelin. Jeśli w Twoim domu występują problemy z kontrolą wilgotności, wybierz podsufitkę z większą wentylacją.