poniedziałek, 22 luty 2021 12:05

4 wskazówki dotyczące zimowych wędrówek po górach

planujwloczege.com planujwloczege.com

W góry można wybrać się w dowolnym momencie, gdyż pięknie prezentują się o każdej porze roku. Niemniej jednak czasami na przygotowania należy poświęcić więcej czasu, zwłaszcza gdy planujemy wędrowanie zimą.

Zebraliśmy kilka ważnych wskazówek, o czym trzeba pamiętać, aby wspinaczka okazała się nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczna.

Starannie przygotowany plan

Zimą dni są stosunkowo krótkie, a słońce szybko chowa się za horyzontem. Zanim wyjdziemy w góry, powinniśmy dobrze zaplanować wycieczkę i to, jakie szczyty zdobędziemy. Na mapach zwykle są podawane informacje na temat czasu wejścia i zejścia danym szlakiem, co jest bardzo pomocne. Jeśli chcemy przejść duży dystans, konieczne jest pojawienie się na szlaku jeszcze przed wschodem słońca (trzeba więc wziąć ze sobą latarkę). Wędrówkę powinno się planować w taki sposób, aby jej najtrudniejszy etap przypadł na godziny poranne lub południowe. Dzięki temu uda nam się zejść do doliny przed zachodem słońca i bezpiecznie dotrzeć do miejsca noclegowego. Trzeba też pamiętać, że zimą pokonanie wielokilometrowej trasy może nie być możliwe. Wynika to z tego, że przejście przez ośnieżony szlak wymaga więcej wysiłku w porównaniu do wędrowania latem. Nasze tempo zmniejszy nawet stosunkowo niewielka warstwa śniegu, dlatego wycieczki trzeba planować odpowiedzialnie, oceniając przy tym dobrze swoją kondycję i wytrzymałość.

Ciepły ubiór

Jak się ubrać na zimową wędrówkę, aby móc się swobodnie poruszać, a jednocześnie nie odczuwać nieprzyjemnego zimna? Wiele porad na ten temat znajduje się na stronie: planujwloczege.com/. Doświadczone osoby radzą, żeby na szlak ubierać się na tzw. cebulkę, a więc założyć na siebie kilka warstw. Pierwszą z nich powinna być bielizna termiczna, która zapewni uczucie ciepła i będzie odprowadzać na zewnątrz nadmiar wilgoci. Kolejne warstwy to:

  • cienka bluza z polaru,
  • grubszy sweter,
  • kurtka i spodnie przeciwdeszczowe.

Jeśli z prognoz pogody wynika, że danego dnia na szlaku może być odczuwalny bardzo duży mróz, warto założyć drugą parę skarpet i getrów, niekiedy konieczna jest też dodatkowa bluza. Zaletą warstwowego ubierania się jest to, że w razie potrzeby możemy coś szybko zdjąć. Bardzo istotnym elementem stroju są też buty, które muszą być nieprzemakalne (to zmniejsza ryzyko odmrożenia stóp).

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jest kilka zasad, o których trzeba pamiętać, planując zimowy wyjazd w góry. Jedną z najważniejszych jest to, że na wędrówki nie powinno się wychodzić samotnie. Jeżeli nie mamy dużego doświadczenia w zdobywaniu szczytów o tej porze roku, warto rozważyć wynajęcie przewodnika. Istotne jest to, aby tempo wędrówki dostosować do kondycji fizycznej najsłabszego uczestnika, na samym końcu powinna znaleźć się silna osoba, która będzie kontrolować, czy nikt nie został z tyłu. Jeśli w trakcie wycieczki napotkamy duże trudności, przykładowo bardzo wysokie zaspy, najlepszym rozwiązaniem jest zawrócenie. W górach trzeba zachować zdrowy rozsądek, bo nieodpowiedzialne zachowanie jest niebezpieczne nie tylko dla nas samych, ale i ratowników, którzy niosą nam pomoc.

Niezbędne wyposażenie

Pora roku ma bardzo duży wpływ na to, co musimy zabrać ze sobą na wycieczkę w góry. Latem potrzebujemy przede wszystkim zapasu wody, przekąsek dodających energii i kremu z odpowiednio wysokim filtrem UV. Zimą niezbędne wyposażenie wygląda nieco inaczej, należy zabrać ze sobą:

  • kijki trekkingowe lub czekany, czasami potrzebne są raki, ewentualnie rakiety śnieżne,
  • telefon komórkowy z zapisanym numerem ratunkowym GOPR,
  • apteczkę osobistą z folią NRC,
  • mapę i kompas,
  • ogrzewacze do ciała,
  • zapasową odzież, w szczególności skarpety i rękawiczki.

W skalistym terenie potrzebny nam będzie dodatkowo kask wspinaczkowy, który zapewni głowie ochronę przed urazami. Jeśli w wędrówce bierze udział większa grupa, warto ponadto zabrać ze sobą menażkę i kuchenkę turystyczną, aby w razie konieczności móc przygotować ciepły posiłek. W górach warto być przygotowanym na każdą okoliczność, gdyż często bywają nieprzewidywalne.

© 2013-2020 by SN2.EU