wtorek, 22 wrzesień 2020 18:05

Kiedy warto zdecydować się na okna trzyszybowe?

3 szybowy system okienny 3 szybowy system okienny

Niezależnie od ilości szyb w oknie oszklenie konstrukcji okiennej może wpływać na istotne właściwości okien. Okno z potrójną szybą to takie, które charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem przenikania ciepła dla ramy i szyby, dodatkowo posiadając termiczne uszczelnienie krawędzi.

Takie okna, które zapewniają wysoką izolacyjność, zwłaszcza w chłodniejszych klimatach, po raz pierwszy zostały wprowadzone w Szwecji. Obecnie często można je znaleźć na nowych projektach budowlanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie a także w Polsce. Są idealnym rozwiązaniem dla właścicieli modernizujących starsze domy. Swoje zastosowanie znajduję też w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym, gdzie wymagania dotyczące ochrony termicznej są znacznie wyższe.

 

Zalety i nieliczne wady okien z potrójnymi szybami

Prawidłowo zamontowane okna tego rodzaju posiadają wiele zalet. Są sztywniejsze i trwalsze niż tradycyjne okna, mają znakomite właściwości izolacyjne, szczególnie w obszarach o zmiennych warunkach pogodowych takich jak np. góry. Są również odporne na kondensację i ograniczają przenoszenie dźwięku dzięki czemu nadają się też do mieszkań usytuowanych przy ruchliwych ulicach. Ich trzy warstwy szkła zapewniają także większe bezpieczeństwo - grubszy obszar może być trudniejszy do wybicia przez wandali. Dodatkowo oferują także znaczną oszczędność energii w porównaniu z oknami ze zwykłymi podwójnymi szybami. Kiedy zainwestujemy w 3 szybowy system okienny podwyższamy standard domu czy mieszkania i może zmniejszyć względne straty ciepła, co zwiększa komfort cieplny wewnątrz. 

Jak każdy inny materiał budowlany, okna tego rodzaju mogą powodować pewne problemy. Ze względu na wagę umieszczenia trzech pojedynczych tafli szkła, mogą one czasami stanowić problem przy słabszych materiałach ścian. Jeśli istniejąca konstrukcja dodatkowo nie posiada izolacji odradza się okna z potrójnymi szybami. Waga może również wpłynąć na koszt robocizny w budżecie instalacji. Pod względem finansowym okna z trzema szybami są droższe - kosztują od 25 do 30 procent więcej niż okna z podwójnymi szybami. Jednak warto zdecydować się na nie, zainwestować i zapłacić więcej, aby później mniej płacić za ogrzewanie, które jest coraz droższe. Zwolennicy okien trzyszybowych zwracają uwagę, że są one również bardziej komfortowe ze względu na jakość i wygodę.

W jaki sposób okna z trzema szybami są lepsze od podwójnych?

Dodatkowa szyba w oknie trzyszybowym tworzy znacznie lepszą barierę izolacyjną, co w porównaniu do okien z dwoma szybami, pozwala na ucieczkę mniejszej ilości ciepła. Dodatkowo okna trzyszybowe są bardziej dźwiękoszczelne. Kolejną ich zaletą w porównaniu z oknami podwójnymi jest to, że dodatkowa szyba pozwala na zastosowanie dodatkowych powłok o niskiej emisyjności. Dla niewprawnego oka wyglądają one jak odcień szyby lub film. Powłoki te, dodatkowo poprawiają wydajność i efektywność okna. Okna trzyszybowe są bardziej skuteczne w blokowaniu przepływu ciepła. Oznacza to, że wymiana podwójnych szyb na potrójne obniża koszty ogrzewania.

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, rozważ przeznaczenie różnych okien w różnych pokojach. Na przykład strona domu, która jest mocno nasłoneczniona, jest bardziej odpowiednia dla okien o wyższych zyskach ciepła słonecznego. Odwrotna sytuacja dotyczy okien po zacienionej stronie domu. Strategiczne planowanie, które okno wybrać do jakiego pokoju, może znacznie przyczynić się do zaoszczędzenia pieniędzy.

Wyświetlony 56 razy

Media

artykuły sponsorowane copywriting
© 2013-2020 by SN2.EU