sobota, lipiec 13, 2024
środa, 12 czerwiec 2024 20:43

Walka o spadek - jak wygląda postępowanie sądowe w sprawach spadkowych?

kancelaria Opole kancelaria Opole pixabay

Prawo spadkowe jest ściśle uregulowane przepisami prawa cywilnego, stanowiącego niezwykle obszerny dział. Znajomość i interpretacja przepisów spadkowych jest domeną specjalistów, dlatego w sytuacji, gdy dotyczy Cię ta gałąź prawa cywilnego, warto skorzystać z pomocy adwokata, by uniknąć stresu, zminimalizować czas trwania postępowania i koszty, związane ze skomplikowanymi sytuacjami dziedziczenia.

Prawo do spadku - na jakich zasadach przysługuje?

Spadek jest nabywany po śmierci właściciela dóbr lub zadłużeń przez osoby, dziedziczące na mocy prawa lub w drodze postanowień sporządzonego testamentu. Spadku nie nabywa się ot tak. Aby nabyć do niego prawa należy wdrożyć postępowanie spadkowe, które kończy się wydaniem orzeczenia o nabyciu prawa do spadku. Najczęściej spadek stanowi jakąś wartość materialną, zdarza się jednak, że spadek stanowią długi osoby zmarłej, a pozostawione dobra nie pokrywają się z wartością zadłużeń. W wielu przypadkach od spadku należy zapłacić podatek. Skomplikowane prawo spadkowe doskonale analizują i interpretują doświadczeni specjaliści z https://kancelariajk.opole.pl/

Postępowanie spadkowe - co warto wiedzieć?

Postępowanie spadkowe prowadzone jest przez właściwy sąd na wniosek o przyznanie prawa do spadku lub darowizny. Postępowanie toczy się w celu wyjaśnienia okoliczności nabycia prawa do spadku, szczegółowego ustalenia jego wartości i ewentualnego podziału majątku względem osób uprawnionych. Warto wiedzieć, iż nie ma konkretnego terminu, określonego w przepisach na złożenie wniosku o nabycie prawa do spadku. W praktyce najczęściej wnioski składane są bezpośrednio po nabyciu tytułu do majątku po osobie zmarłej. Niezależnie od tego, czy w drodze dziedziczenia, czy postanowień testamentu, prawo do spadku nabywa się z chwilą wydania oświadczania przez właściwy są lub w formie zapisu notarialnego. Nie można dysponować spadkiem bez formalnego potwierdzenia prawa do niego. 

Walka o spadek - jak minimalizować niepowodzenie?

Jeżeli do majątku, pozostawionego przez osobę zmarłą, prawo chce nabyć większa ilość osób lub poszczególne jednostki roszczą sobie większe prawo do spadku kosztem pozostałych spadkobierców, sprawę warto powierzyć specjalistom, którzy przede wszystkim zinterpretują ją na mocy obowiązujących przepisów https://kancelariajk.opole.pl/specjalizacje/prawo-spadkowe/, dotyczących postępowania spadkowego. Doświadczony adwokat, specjalizujący się w prawie spadkowym pomoże łatwiej i szybciej przejść przez procedurę nabycia prawa do spadku i wyjaśni wszelkie aspekty, związane z podziałem majątku po osobie zmarłej. Zyskasz też reprezentację przed sądem. 

Dziedziczenie długu, czyli spadek nie zawsze korzystny

Zdarza się, że spadkiem nie jest majątek, a zadłużenie osoby zmarłej. Niestety w wielu sytuacjach długi są wyższej wartości niż pozostawione dobra majątkowe, dlatego dziedzicząc długi, stajesz przed koniecznością spłaty. Warto dowiedzieć się, kiedy należy zapłacić podatek od spadku i darowizny, jak wysoka jest to opłata i na jakich zasadach przysługuje spadkobiercom zwolnienie z tej opłaty. Zadłużenie, pozostawiane w masie spadkowej może stanowić znaczne obciążenie dla spadkobierców, dlatego ważne jest, by skonsultować taką sprawę z prawnikiem, który podchodząc do sprawy indywidualnie, pomoże dobrać właściwe i przede wszystkim skuteczne sposoby na najkorzystniejszy finał postępowania spadkowego. Niezależnie od wysokości nabywanego zadłużenia prawnik pomoże określić sposób na minimalizację stresu, związanego z postępowaniem.