czwartek, czerwiec 20, 2024
poniedziałek, 10 czerwiec 2024 15:59

Kiedy można wystawiać certyfikaty energetyczne?

kurs audytów energetycznych kurs audytów energetycznych pixabay

Certyfikaty energetyczne, zwane również świadectwami charakterystyki energetycznej, to dokumenty oceniające efektywność energetyczną budynków. Wskazują na zużycie energii niezbędne do utrzymania standardowych warunków użytkowania danego obiektu, uwzględniając m.in. ogrzewanie, wentylację, klimatyzację oraz ciepłą wodę użytkową. Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku informują o klasie energetycznej, co pozwala porównać go z innymi obiektami.

Certyfikaty w świetle prawa

Certyfikaty energetyczne są regulowane przepisami prawa, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. W Unii Europejskiej obowiązują dyrektywy dotyczące efektywności energetycznej budynków nowych i po remontach. W Polsce obowiązuje m.in. Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków oraz rozporządzenia wykonawcze, które precyzują wymagania dotyczące certyfikacji.

Jak uzyskać uprawnienia budowlane?

Do wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej budynków uprawnione są osoby, które uzyskały odpowiednie wykształcenie:

  • studia wyższe z tytułem inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta,
  • techniczne,
  • studia podyplomowe zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego,
  • kurs świadectwa charakterystyki energetycznej budynków.

Po ukończeniu szkolenia https://kursyzawodowe.pl/oferta/kurs-audytow-energetycznych/ trzeba jeszcze zdać egzamin państwowy, który sprawdzi, czy znamy prawo budowlane. Wówczas zyskuje się prawo do czynności prawnych, takich jak:

  • poświadczanie wiarygodności dokumentów,
  • wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej,
  • związanych z wykonywaniem audytów energetycznych budynków.

Szkolenie certyfikaty energetyczne - jakie wybrać?

Nie każde szkolenie daje pełną zdolność do czynności prawnych związanych z charakterystyką energetyczną budynków.

  1. Szkolenia podstawowe mają wprowadzić uczestników do zagadnień związanych z efektywnością energetyczną budynków. Kursy te są przeznaczone dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z certyfikacją energetyczną lub chcą poszerzyć swoje podstawowe umiejętności w tej dziedzinie. Uczestnicy uczą się o różnych źródłach energii, ich wpływie na środowisko oraz znaczeniu. Szkolenia obejmują podstawowe metody audytu energetycznego. Uczestnicy poznają narzędzia i procedury stosowane do oceny zużycia energii w budynkach, identyfikowania obszarów o niskiej efektywności energetycznej oraz propozycji ulepszeń, które mogą prowadzić do oszczędności energetycznych i finansowych.
  2. Dla osób, które chcą pogłębić swoje umiejętności, dostępne są szkolenia zaawansowane. Wymagają większego zaangażowania oraz wcześniejszej wiedzy w zakresie efektywności energetycznej. Uczą bardziej skomplikowanych technik audytu energetycznego, które obejmują dokładniejsze analizy i szczegółowe raporty. Poruszają tematy takie jak modelowanie energetyczne budynków, analiza termowizyjna oraz inne zaawansowane metody diagnostyczne. Ich uczestnik posiada pełną zdolność do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

Certyfikaty energetyczne - czy warto iść na szkolenie?

Każdy, kto posiada uprawnienia budowlane wie, jak ważna jest ciągła nauka. Aby móc sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej trzeba mieć aktualną wiedzę związaną z odnawialnymi źródłami energii i wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. Taka wiedza pozwoli lepiej przeprowadzić audyt energetyczny. Każdy, kto wiąże swoją przyszłość z budownictwem energooszczędnym, powinien regularnie uczestniczyć w kursach.