wtorek, kwiecień 16, 2024
środa, 13 wrzesień 2023 14:58

Uprawnienia spawalnicze UDT – jak je otrzymać?

uprawnienia spawalnicze UDT uprawnienia spawalnicze UDT Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Pragniesz pracować jako spawacz? Zanim zaaplikujesz na to stanowisko, musisz uzyskać odpowiednie uprawnienia. Zobacz, jak je otrzymać!

Kto może być spawaczem?

Aby pracować jako spawacz, konieczne jest wcześniejsze otrzymanie uprawnień spawalniczych. Są one nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego, czyli w skrócie przez UDT.

Spawacz musi przy tym spełnić określone wymagania, między innymi musi być on osobą pełnoletnią, posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie, a także nie może mieć on przeciwwskazań do pracy na stanowisku spawacza.

Szkolenia spawalnicze – w jakich wariantach występują?

Aby otrzymać przygotowanie teoretyczne i praktyczne do spawania, zalecanej jest skorzystanie ze szkoleń spawalniczych. Tego rodzaju szkolenia mają na celu przekazanie kompleksowych informacji dotyczących spawania różnymi technikami.

Gdy chodzi o uprawnienia spawalnicze UDT, mogą być one nadane w przypadku różnych rodzajów spawania, na przykład typu MIG, MAG, TIG, dlatego też przed zapisaniem się na szkolenie trzeba wybrać odpowiedni rodzaj szkolenia. Warto się również zapoznać się z zapotrzebowaniem na konkretnych pracowników posiadających uprawienia w różnych sektorach i firmach.

Do dyspozycji są również różne rodzaje szkoleń, które łączą w sobie elementy obsługi różnych typów spawarek, dzięki czemu pozwalają one na uzyskanie bardziej kompleksowego przygotowania.

Jak wygląda proces uzyskania uprawnień spawalniczych?

Otrzymanie uprawnień spawalniczych odbywa się w procesie obejmującym szkolenie oraz egzamin na uprawnienia spawalnicze.

Egzamin na uprawnienia spawalnicze UDT odbywa się przed komisją składającą się z członków UDT, którzy kontrolują wiedzę i umiejętności kandydatów. Egzamin ten składa się z dwóch etapów – teoretycznego i praktycznego.

Zaliczenie egzamin nie jest skomplikowane, natomiast wymaga on odpowiedniego przygotowania, dlatego warto poświęcić na nie czas i uważnie uczestniczyć w szkoleniu.

Gdzie można znaleźć pracę z uprawnieniami spawalniczymi?

Osoby, które otrzymały uprawnienia spawalnicze UDT, mogą otrzymać zatrudnienie w wielu miejscach, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Właśnie dlatego jest to bardzo popularny sposób na uzyskanie dodatkowych umiejętności potrzebnych w wielu firmach, na przykład w branży budowlanej, wykończeniowej, produkcyjnej, stoczniowej czy motoryzacyjnej, aby wspomnieć o paru z nich.

Podsumowując, gdy konieczne są uprawnienia spawalnicze, można otrzymać je po zaliczeniu egzaminu przed komisją UDT. Wcześniej warto również zapisać się na szkolenie, które pozwoli na uzyskanie odpowiedniego przygotowania do pracy na tym stanowisku.