wtorek, maj 28, 2024
poniedziałek, 11 wrzesień 2023 11:04

Tarcze diamentowe i obrabiane materiały: jak wybrać odpowiednią tarczę, dopasowaną do obrabianego materiału

tarcze Distar tarcze Distar mat.prasowe

W tym artykule omówimy różne tarcze Distar, porozmawiajmy o tym, na jakich urządzeniach są używane i pomożemy Ci wyjaśnić, jak wybrać odpowiednią tarczę, dopasowaną do obrabianego materiału.

Diament jest najbardziej mocnym minerałem, dzięki czemu tarcze diamentowe mogą skrawać dowolne materiały budowlane. W tym artykule omówimy różne tarcze Distar, porozmawiajmy o tym, na jakich urządzeniach są używane i pomożemy Ci wyjaśnić, jak wybrać odpowiednią tarczę, dopasowaną do obrabianego materiału.

Ogólnie rzecz biorąc, tarcze diamentowe można warunkowo podzielić na kilka odmian - małe (do 125 mm), średnie (do 250 mm) i duże (ponad 300 mm). Małe tarcze są używane na szlifierkach kątowych lub specjalnych przecinakach do płytek, przeznaczonych do tarcz 115-125 mm. Średnie tarcze są stosowane na szlifierkach kątowych, przecinarkach do płytek, bruzdownicach. Duże tarcze są używane w maszynach do cięcia kamienia, szczeliniarkach, piłach ściennych, przecinarkach spalinowych i elektrycznych.

Tarcze o małych średnicach

Tarcze 115-125 mm są używane głównie w szlifierkach kątowych z otworem 22,23 mm. Mają niedużą głębokość cięcia, dlatego głównym obszarem ich zastosowania są materiały okładzinowe, ale są one również używane do obróbki betonu, cegły i innych materiałów budowlanych.

 • Tarcza 125 mm do materiałów okładzinowych. Materiały okładzinowe obejmują takie wyroby, jak płytki ceramiczne, gres, granit, marmur. Do obróbki tych materiałów istnieje wiele różnych tarcz diamentowychStein Pro, Elite, Duplex, Maestro, Keramik, Gres Master Multigres, Esthete, Esthete Li-Ion, Decor Slim, Pro Gres, Perfect Edge Dry. Kupując tarczę, koniecznie należy zwrócić uwagę na materiał, dla którego ta tarcza jest przeznaczona.
 • Tarcza 125 mm do materiałów zgrubnych. Materiały zgrubne obejmują beton, cegłę i inne materiały, które w przyszłości zostaną ukryte. Cięcie takich materiałów można wykonywać za pomocą tarcz Rapid, Classic H12, Extra, Beton Pro, Technic Advanced, Rapid Meteor. Do tej kategorii można również zaliczyć uniwersalne tarcze Razem i Bestseller, które mogą obrabiać lekki beton, a nawet płytki.
 • Tarcza 125 mm do metalu. W dzisiejszych czasach wszyscy są przyzwyczajeni do obróbki metalu za pomocą ściernych tarcz tnących, ale tarcze diamentowe mają nad nimi szereg zalet: stałość średnicy, wysoką żywotność i brak pyłu ściernego podczas cięcia. Idealne do obróbki metalu nadają się tarcze Metal Cut i Pro Rex. Ta ostatnia jest wszechstronna i z łatwością obrabia beton, płytki, wszelkiego rodzaju kamień, drewno i plastik.

Dzięki tak szerokiemu asortymentowi nie będzie problemu dobrać tarczę diamentową dokładnie do potrzebnego materiału. Jednak niewielka głębokość cięcia (około 30 mm) nie pozwala w pełni rozwiązać wszystkich niezbędnych zadań.

Tarcze o średnich średnicach

Zakres zastosowania tarcz o średnich średnicach (150-250 mm) jest znacznie większy, ponieważ umożliwiają one wykonywanie wielu zadań budowlanych i mają głębokość cięcia znacznie większą niż tarcze 125 mm.

Tarcze o średnich średnicach do przecinarek do płytek

Na przecinarkach do płytek stosuje się tarcze diamentowe 200-250 mm, z otworem 25,4 mm. Na takim sprzęcie obrabiane są wyłącznie materiały okładzinowe:

 • Gres. Do cięcia gresu stosuje się tarcze Hard Ceramics, Hard Ceramics Advanced Edge.
 • Granit. Do obróbki granitu wyprodukowano tarcze Granite i Granite Premium.
 • Marmur. W cięciu marmuru pomoże Ci specjalistyczna tarcza Marble.
 • Cegła ogniotrwała. Cegła ogniotrwała służy do budowy pieców i kominków. Możesz ją obrabiać za pomocą tarczy Firebrick.

Tarcze o średnich średnicach do szlifierek kątowych i bruzdownic

Na szlifierkach kątowych stosuje się tarcze diamentowe 230 mm z otworem 22,23 mm, a na bruzdownicach - tarcze od 150 do 230 mm, z tym samym rozmiarem otworu. Jakie materiały można obrabiać za pomocą takiego osprzętu?

 • Materiały okładzinowe. Za pomocą szlifierki kątowej 230 mm można obrabiać granit, marmur i piaskowiec. W tym nam pomogą tarcze GM, Gabbro, Elite Maestro.
 • Materiały zgrubne. Materiały zgrubne obejmują różne rodzaje betonu, cegły, krawężników, kostek brukowych i tym podobne. Do obróbki takich materiałów odpowiednimi są tarcze Technic, Extra, Super Max, Classic, Bestseller, Ziegelstein, XXL, RM-W i Meteor.
 • Pozostałe materiały. Dla różnych rodzajów materiałów (cegła, beton, plastik, drewno, guma, a nawet metal) opracowano tarczę Pro Rex. Osobno do obróbki asfaltu opracowano tarczę Stayer.

Tarcze o dużych średnicach

Tarcze od 300 mm i więcej są stosowane w maszynach do cięcia kamienia, szczeliniarkach, piłach ściennych, przecinarkach spalinowych i elektrycznych i z reguły mają otwór o średnicy 25,4 mm.

Tarcze o dużych średnicach do przecinarek spalinowych i elektrycznych

W przecinarkach spalinowych i elektrycznych stosuje się tarcze diamentowe 300-450 mm i więcej z otworem o średnicy 25,4 mm lub 20 mm. Na takim sprzęcie obrabiany jest głównie beton i asfalt.

 • Tarcze do betonu. W zależności od wytrzymałości betonu i stopnia jego zbrojenia można stosować tarcze Technic Advanced, Meteor, RS-Z, Classic, Jetcut, XXL, Uni Plus, Meteor, RS-M, Beton Pro Concrete Plus.
 • Tarcze do asfaltu. Asfalt jest bardzo ściernym materiałem i szybko zużywa diament, dlatego do jego obróbki opracowano tarcze z dużą ilością diamentów - SprinterAbrasive i Asphalt Pro.

Tarcze o dużych średnicach do maszyn do cięcia kamienia

Na maszynach do cięcia kamienia są montowane tarcze diamentowe 300-400 mm z otworem 25,4 mm. Takie tarcze mogą obrabiać marmur, granit i różne rodzaje betonu.

 • Tarcze do betonu. Na maszynach do cięcia kamienia obrabia się różne wyroby z betonu - płyty betonowe, krawężniki, płyty chodnikowe, kostka brukowa i inne. Do cięcia takich materiałów nadają się tarcze Technic, Concrete, Beton, Uni Plus RM-W.
 • Tarcze do materiałów okładzinowych. Z cięciem granitu doskonale sobie radzą tarcze Technic Uni H, a do marmuru nadaje się Marble.

Tarcze o dużych średnicach do szczeliniarek

Tarcze diamentowe 400-600 mm do szczeliniarek są dostępne z otworem montażowych 25.4 mm i są przeznaczone do obróbki różnych betonów i asfaltu. W zależności od średnicy zmienia się również głębokość cięcia.

 • Tarcze do betonu. Dobierać diamentową tarczę do betonu do szczeliniarki należy w oparciu o wytrzymałość betonu i obecność w nim metalu. Do cięcia betonu na szczeliniarkach opracowano tarcze Classic, Green Concrete i Meteor.
 • Tarcze do asfaltu. Jak już wspominaliśmy powyżej - do obróbki asfaltu potrzebne są tarcze o większym stężeniu diamentów na powierzchni, takie jak Asphalt Pro, Bestseller Abrasive Sprinter.

Tarcze o dużych średnicach do pił ściennych

Piły ścienne to profesjonalny sprzęt, który wykorzystuje tarcze diamentowe o średnicy 600 mm i wyższej z otworem 60 mm. Głównym obszarem ich zastosowania jest cięcie betonu. Na naszej stronie internetowej w ofercie znajdzie się kilka rodzajów tarcz do takiego sprzętu, które różnią się żywotnością i możliwością obróbki mocnych i zbrojonych betonów. 

Wnioski

Jak widać, zakres materiałów, obrabianych tarczami diamentowymi, jest bardzo szeroki, podobnie jak zakres sprzętu, z pomocą którego można je ciąć. Dzięki właściwemu dopasowaniu tarczy diamentowej do swoich zadań, możesz szybko, sprawnie i przy minimalnych kosztach wykonać dowolne zadania.