sobota, maj 18, 2024
piątek, 28 kwiecień 2023 15:31

Wzorniki Pantone, czyli system doskonały?!

Wzorniki Pantone Wzorniki Pantone pixabay

Kolory otaczają cały nasz świat, dlatego ich użycie w druku jest tak istotne. Co ciekawe, już od samych początków druku, czyli około XV wieku, bardzo dużą uwagę przywiązywano nie tylko do czcionki, ale także do odpowiednich barw.

 

To właśnie z powodu barw, książki stały się prawdziwym oknem na świat dla miliardów ludzi. Oczywiście przemysł poligraficzny to nie tylko druk książek, ale także wszystkich innych materiałów, takich jak plakaty, ulotki, katalogi, opakowania i tak dalej. Nasz współczesny świat stoi na kolorowym druku. Czym jest zatem system identyfikacji kolorów i dlaczego jest on tak istotny?

Dlaczego system identyfikacji kolorów ma tak duże znaczenie w branży drukarskiej?

Branża drukarska to gałąź przemysłu, która ma nieustanne zapotrzebowanie na swoje usługi. Druk jest dziś podstawą handlu oraz marketingu, dlatego tak istotne są wszelkie szczegóły dotyczące sprawnego druku.

System identyfikacji kolorów jest jednym z najistotniejszych aspektów, jeśli chodzi o współczesne drukowanie książek, plakatów, ulotek. Dlaczego? Ponieważ współczesna technologia pozwala na druk milionów różnych kolorów, które będą różniły się od siebie bardzo subtelnymi i praktycznie niewidocznymi na pierwszy rzut oka różnicami.

Niemniej jednak, w późniejszym procesie druku i w finalnym efekcie, taka różnica może być znacząca, dlatego też powstał systemu druku, który unifikuje kolory i umożliwia identyfikację danej barwy z ogromną precyzją. To właśnie dlatego system identyfikacji kolorów jest tak istotny, w świetle skutecznego i przede wszystkim bezbłędnego druku.

Czym jest system Pantone?

Wzornik Pantone jest systemem identyfikacji kolorów, który wprowadzono w 1963 roku przez firmę Pantone. Już od ponad 5 dekad, Pantone jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych systemów kolorów na świecie. System Pantone wykorzystują projektanci, designerzy, producenci oraz wszyscy, którzy na co dzień pracują z kolorami.

Wzorniki Pantone są niezbędne dla każdego, kto chce uzyskać maksymalne dopasowanie i spójność w kolorach swoich projektów. To właśnie dlatego ten system kolorów używany jest każdego dnia przez setki milionów osób na całym świecie.

Wzornik Pantone, czyli maksimum precyzji!

Warto zaznaczyć w jaki sposób zbudowane są wzorniki Pantone. Otóż składają się one z serii kartoników, które zawierają konkretne numery identyfikacyjne, dla każdego koloru. Dzięki temu możliwe jest bardzo precyzyjny dobór barwy. Taki numer identyfikacyjny składa się z litery „P” oraz czterech cyfr i liter.

Taka charakterystyka systemu sprawia, że paleta składa się z konkretnych barw, których nie da się pomylić, ze względu na precyzyjne oznaczenie. Popularność systemu Pantone jest zatem coraz większa, ponieważ branża drukarska cały czas wzrasta.

Warto podkreślić, że wzorniki Pantone dostępne są zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej, co znacznie ułatwia korzystanie z nich np. osobom pracującym na co dzień na komputerze. Każdy wzornik Pantone zawiera od 1 do 3 tysięcy próbek kolorów, w zależności od wersji.