sobota, maj 18, 2024
niedziela, 07 maj 2023 15:25

Pierwsze kroki z programem do obróbki zdjęć – na co zwrócić uwagę?

Capture One Capture One pixabay

Zdjęcia robi niemal każdy z nas – od rodzinnych portretów po selfie na social media. Aby miały niepowtarzalny charakter, nie wystarczą umiejętności fotografa i odpowiedni sprzęt. Kluczem do sukcesu jest program graficzny, dzięki któremu edycja zdjęć stanie się ciekawym wyzwaniem. Na czym polega obróbka zdjęć i kto może się nią zająć? Co warto wiedzieć, zanim usiądziesz przed komputerem, żeby tchnąć w zdjęcia nowe życie? Sprawdź!

Obróbka zdjęć – na czym to polega?

Edycja zdjęć ma jeden cel: wybrane zdjęcie ma być jeszcze lepsze niż w oryginale, a jednocześnie posiadać to „coś”, co doda mu wyjątkowości. Podstawą są oczywiście umiejętności techniczne, ale to właśnie właściwa edycja sprawia, że jesteś w stanie dostosować każdy aspekt zdjęcia tak, by robiło jak najlepsze wrażenie. Dotyczy to takich parametrów jak ekspozycja (naświetlenie), kontrast, ostrość, cienie czy ożywienie kolorów.

Dlaczego warto posiadać program graficzny taki jak Capture One? Ilu amatorów fotografii, tyle powodów. Najważniejsze z nich to:

 • dobór odpowiedniego kadru;
 • wyostrzenie detali;
 • rozjaśnienie cieni;
 • korekta kolorów;
 • naprawienie zbyt rozświetlonego zdjęcia;
 • usunięcie drobnych niedoskonałości (trądzik, piegi itp.).

Program do obróbki zdjęć Capture One Pro to wieczysta, komercyjna licencja – wykorzystasz go w domu i w pracy. Umożliwia katalogowanie, edytowanie oraz obróbkę plików w formacie RAW, dzięki czemu zdjęcia mają wysoką jakość. Co ważne, jest to oprogramowanie przeznaczone dla profesjonalnych fotografów, ale jego potencjał bez przeszkód wykorzystają również osoby zajmujące się fotografią amatorsko. Do wyboru jest wiele ciekawych efektów i narzędzi, dzięki którym można nadać zdjęciom indywidualnego charakteru.

Jakość, którą docenią amatorzy i profesjonaliści

Program graficzny Capture One Pro to wysoka jakość, którą odczujesz na każdym etapie pracy nad zdjęciem. Doskonale sprawdzi się w przypadku amatorów fotografii, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w obróbce zdjęć oraz dla profesjonalnych fotografów i grafików stawiających na pewne rozwiązania oferujące niemal nieograniczone możliwości pracy nad obrazem.

Jako oprogramowanie stworzone do edycji plików w formacie RAW Capture One gwarantuje najlepsze efekty w wysokiej rozdzielczości. Opracowany przez światowego lidera wśród producentów systemów cyfrowych aparatów fotograficznych Phase One skutecznie łączy prostotę obsługi z szybkością działania. To, co szczególnie wyróżnia ten program do edycji obrazów, to rozbudowany edytor kolorów. Dzięki temu narzędziu twoje zdjęcia zyskają wyrazistość i dodatkową głębię.

Skupiony na potrzebach użytkownika Capture One zachwyca pod każdym względem. Nie musisz obawiać się utraty efektów pracy – możesz tworzyć warstwy i w dowolnym momencie cofnąć obraz do poprzedniego stanu. W ten sposób zyskujesz maksymalną kontrolę, a w razie ewentualnej pomyłki jesteś w stanie szybko naprawić błędy. Nieoceniona jest również opcja podglądów zmian dokonywanych w obrazie, czyli before/after. To najlepszy sposób, aby szybko porównać poszczególne kadry, ocenić jakość dotychczasowej pracy lub zestawić dwa obrazy, aby zaprezentować rezultaty obróbki zdjęć na przykład w social mediach.

Dlaczego Capture One to najlepszy wybór?

Rynek ma do zaoferowania różnego rodzaju oprogramowanie do edycji zdjęć. Są to aplikacje mobilne, programy komputerowe, a nawet proste narzędzia online. Każde z nich może być dobrą opcją – ważne, aby było dopasowane do potrzeb użytkownika. Pomimo mnogości rozwiązań nie ma wątpliwości, że najbardziej efektywna jest praca z programem komputerowym. To nie tylko wygoda i dostęp w każdej chwili, ale przede wszystkim ilość funkcji, dzięki którym zdjęcie będzie zachwycało.

Przewaga Capture One to połączenie różnorodności funkcji z intuicyjną obsługą. Nie ważne, czy jesteś profesjonalistą, czy amatorem – z tym programem nie będziesz miał problemów w stworzeniu fotografii idealnej. Co więcej, interfejs i menu programu dopasujesz do swoich potrzeb: ustalisz położenie biblioteki zdjęć i poszczególnych narzędzi, tak aby mieć pod ręką wszystkie niezbędne opcje. Jest to program graficzny, który jako jeden z niewielu daje możliwość sterowania tego typu ustawieniami.

Co jeszcze ma do zaoferowania program Capture One? Niektóre z możliwości edycji obrazów to:

 • błyskawiczny, bezprzewodowy import danych z urządzeń zewnętrznych;
 • niezawodny system przesyłania plików – natychmiastowy podgląd na żywo;
 • obsługa warstwowych plików PSD;
 • wsparcie standardów Exif i IPCT;
 • Smart Adjustments zapewniający spójność zdjęć;
 • opcja before/after pozwalająca na kontrolowanie efektów pracy;
 • duży zoom gwarantujący największą precyzję;
 • zmiana czasu ujęcia;
 • szybka edycja pędzlem;
 • pojedynczy suwak umożliwiający usuwanie zamglenia czy redukcję efektu płaskości;
 • HDR zapewniający kontrolę nad tonacją i kontrastem obrazu;
 • dostosowanie odcienia skóry;
 • automatyczne tworzenie warstw naprawiających oryginalny obraz;
 • możliwość edycji jedynie wybranych elementów zdjęcia.