wtorek, maj 28, 2024
piątek, 13 styczeń 2023 18:49

Do czego służy bariera typu olsztyńskiego?

bariera typu olszyńskiego bariera typu olszyńskiego pixabay

Na drogach, chodnikach i przejazdach kolejowych spotykamy się z różnymi rodzajami barier i osłon. Część z nich jest praktycznie przez nas niezauważana. Do tej grupy należą z pewnością bariery olsztyńskie, znane jako bariery drogowe U-12a. Co warto o nich wiedzieć i jakie jest ich przeznaczenie?

Bariera olsztyńska — jak wygląda?

Pod względem konstrukcyjnym bariera typ olsztyński składa się z pojedynczego słupka i osadzonego na nim przęsła rurowego. Dzięki temu zapewnia stabilne oparcie dla pieszych i — w razie zdarzenia na drodze — może stanowić wytrzymałą osłonę. Montuje się ją przede wszystkim w bliskim sąsiedztwie ogólnodostępnych miejsc, takich jak ścieżki rowerowe, chodniki, szkoły. Bariery wykorzystuje się też w bliskim sąsiedztwie skrzyżowań między ciągiem pieszym a torami kolejowymi. Ich zadaniem jest ostrzeganie użytkowników ruchu drogowego (zwłaszcza pieszych) przed możliwymi zagrożeniami.

Jak montować barierę olsztyńską?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami bariera typ olsztyński powinna być umieszczona w bliskim sąsiedztwie jezdni, tuż przy chodnikach, a także na krawędzi pobocza i w pasie dzielącym jezdnie. Czasem bariera typu olsztyńskiego jest instalowana na obszarze przystanków pasażerskich (tramwajowych i autobusowych), a także w bliskim sąsiedztwie torów kolejowych. Jeśli bariery montuje się na jednym odcinku, koniecznie należy je zabezpieczyć słupkiem kończącym. Jest to zasada wynikająca z obowiązujących przepisów drogowo-sygnalizacyjnych. Oczywiście oznacza to, że liczba wspomnianych odcinków będzie taka sama, co liczba słupków kończących.

Bariery olsztyńskie — wymiary i normy

Standardowa bariera typ olsztyński ma długość 1,5 lub 2 metrów. Pewnej normalizacji podlega też średnica rur będących integralnymi elementami konstrukcji. Ich wymiar będzie zależny od ukształtowania terenu, a także przeznaczenia barier. Im średnica rury będzie większa, tym większa będzie wytrzymałość konstrukcyjna bariery. Z reguły "olsztynki"produkowane są z rur o średnicach 48,3 mm, oraz 60,3 mm. Słupy boczne barier mają średnicę 60,3 mm, a ich poprzeczki - 48,3 mm. Kolorystyka bariery jest bardzo złożona. Najczęściej spotyka się oczywiście konstrukcje biało-czerwone, ale w sprzedaży są też bariery żółte, białe, żółto-czarne itd.

Z oczywistych względów barierki U-12a muszą być chronione przed działaniem wody, światła słonecznego i dużych różnic temperatur. Dlatego można je nabyć w wariancie pokrytym warstwą cynku, który charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie różnych zagrożeń zewnętrznych.