środa, maj 29, 2024
sobota, 10 wrzesień 2022 11:15

Fit out — co oznacza i jaki jest zakres usługi fit out?

remodeling lokali usługowych remodeling lokali usługowych unplash

Pojęcie „fit-out” niekiedy bywa utożsamiane z remontem. Jest to jednak błędne skojarzenie. Remont wiąże się z odnowieniem budynku, usunięciem konkretnych uszkodzeń, czy zmianą aranżacji wystroju.

Natomiast fit out polega na kompleksowym zagospodarowaniu już istniejącej przestrzeni. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki jest zakres usługi fit-out i w jakim celu się ją wykonuje.

W ostatnich latach inwestycje fit out zyskują coraz większą popularność. Usługa ta ma na celu nie tylko podniesienie walorów estetycznych, ale przede wszystkim stworzenie optymalnych warunków dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Pozwala to na poprawę komfortu podczas przebywania w danym pomieszczeniu oraz zwiększenie produktywności podczas pracy. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na fit out biura, czyli office fit out.

Fit-out — co to znaczy?

Odpowiedź na pytanie „co oznacza fit out” nie jest jednoznaczna. Pojęcie to określa ogół procesów związanych z kreowaniem przestrzeni wewnątrz budynków. Są to złożone działania, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie potencjału danej przestrzeni. Dotyczy to w głównej mierze obiektów użyteczności publicznej, czyli biurowców, budynków usługowo-handlowych, hoteli, itp., ale z usługi fit-out korzystają też właściciele nieruchomości o charakterze rezydencjalnym.

Z jakich etapów składa się realizacja fit out?

Fit out to wieloetapowy proces przebiegający na kilku płaszczyznach. Pierwszy etap to brief, czyli konsultacje z klientem, mające na celu poznanie specyficznych potrzeb klienta oraz ich dogłębną analizę. Jest on kluczowy dla efektu końcowego i jego kompatybilności z wizją przedsiębiorcy. Pozwala również na sprawne zakończenie przedsięwzięcia. Kolejnym krokiem realizacji fit out są prace koncepcyjne wraz z wykonaniem kosztorysu oraz przedstawienie wstępnego projektu klientowi, bardzo często przygotowuje się go w kilku wersjach. Po ustaleniu docelowej wersji następują prace nad właściwym projektem. Ostatnie etapy to wykonanie oraz zakończenie inwestycji fit out.

 

bigan remodeling lokali usługowych

Źródło: https://bigan.pl/oferta/remodeling-lokali-uslugowych-dla-firm/

Co składa się na zakres usług fit-out?

Zakres usługi fit out obejmuje szereg czynności mających na celu adaptację przestrzeni do indywidualnych potrzeb klienta oraz jednoczesne podniesie standardu wnętrza. Jest to m.in:

 • poszukiwanie nowej lokalizacji biura,
 • aranżacja wnętrza,
 • dobór odpowiedniego oświetlenia,
 • dopasowanie przestrzeni do przyzwyczajeń klienta oraz specyfiki przedsiębiorstwa,
 • zastosowanie systemów bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz systemu antywłamaniowego,
 • instalacja kontroli dostępu,
 • zastosowanie systemów audiowizualnych,
 • stworzenie stref relaksu.

Branża fit out obejmuje firmy zajmujące się realizacją fit-out budynków o różnym zastosowaniu.

Co daje fit out biura?

Inwestycje fit out niosą ze szereg korzyści. Jedną z nich jest podniesienie walorów estetycznych wnętrza, a tym samym znaczne zwiększenie jego wartości. W realizacjach typu fit-out kluczowe są jednak kwestie, takie jak wzrost kreatywności oraz produktywności pracowników. Uzyskuje się to poprzez personalizację przestrzeni oraz dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb społeczności danej firmy. W szerszym spojrzeniu wiąże się to z rozwojem przedsiębiorstwa, wzrostem zysków oraz zadowolenia zatrudnionych osób.

Dlaczego warto skorzystać z usług firmy zajmującej się realizacjami fit-out?

Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z usługi fit-out. Najważniejsze z nich to:

 • oszczędność czasu i pieniędzy,
 • kompleksowość usługi,
 • perfekcyjne dopasowanie do potrzeb klienta,
 • wysoka jakość wykonania inwestycji,
 • pełne wykorzystanie możliwości danego pomieszczenia,
 • sprawne przeprowadzenie przedsięwzięcia,
 • realizacja projektu zgodnie z ustalonym budżetem i terminem.

Fit-out nie należy kojarzyć ani z remontem, ani z projektowaniem. Jest to znacznie bardziej złożona usługa łącząca w sobie wiele prac, mających na celu podniesienie funkcjonalności danego pomieszczenia z dostosowaniem go do indywidualnych potrzeb klienta.