środa, czerwiec 19, 2024
sobota, 20 sierpień 2022 15:59

Gdzie kupić spółkę z o.o.?

LTD Solutions LTD Solutions pixabay

Kupno istniejącej spółki z o.o. to wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzamy ogrom czasu i formalności do załatwienia – wystarczy notarialnie podpisać umowę sprzedaży/przejęcia spółki i zgłosić to odpowiednim organom. Wszystko można załatwić tak naprawdę w ciągu jednego dnia.

Gdzie najlepiej kupić spółkę z o.o.?

Ofert sprzedaży spółek jest całe mnóstwo – zarówno w Internecie, jak i można stacjonarnie wybrać firmę, która handlem spółkami się zajmuje. Oba wyjścia są dobre, jednak w obu należy być czujnym. Przy wyborze ogłoszeń internetowych musimy szczególną uwagę zwrócić na treść ogłoszenia i na osobę sprzedającego. Cena to kwestia drugorzędna, dlatego też nie należy nadmiernie oszczędzać. Lepiej dobrze zapłacić firmie, która specjalizuje się w handlu spółkami, ma duże doświadczenie i dobre opinie niż później mieć problemy prawne. Na pewno lepiej unikać wszelkich niedokładnych ogłoszeń na portalach typu OLX czy Facebook. Profesjonalne firmy handlujące spółkami jak LTD Solutions mają swoje strony internetowe i w ofertach bardzo dokładnie opisują swoje usługi.

Wszystkie formalności (oprócz spotkania u notariusza) można załatwić często przez Internet lub po początkowych ustaleniach telefonicznych, lub w formie online, dopiero w końcowym etapie spotkać się w siedzibie firmy. Jeśli chodzi o sprzedaż typowo stacjonarną, to jest ona na pewno bezpieczniejsza, bo możemy sprzedawcę poznać od razu osobiście i łatwiej ustalić z nim wszelkie szczegóły. Jest to także dobra opcja, by porozmawiać o usługach i poprosić o pełne wsparcie w dokumentacji, by mieć jak najmniej na głowie.

Na co uważać kupując spółkę?

Jeśli trafimy na niezbyt uczciwego sprzedawcę, to może być to dla nas początek sporych kłopotów. Obowiązkiem powinno być zweryfikowanie nie tylko osoby sprzedającej (jakie ma doświadczenie i opinie klientów), ale także spółki, którą chcemy kupić. Możemy sprawdzić rejestr dłużników czy poprosić o wszelkie dokumenty rozliczeniowe. Dodatkowo przy podpisywaniu umowy można wpisać tam oświadczenie sprzedającego, że spółka jest wolna od wad prawnych i wszelkich zadłużeń. W innym przypadku kupno spółki zadłużonej czy z wadami prawnymi może okazać się sporym kłopotem.

Podsumowując, kupno spółki z o.o. nie jest trudnym zadaniem. Ogłoszeń w Internecie czy stacjonarnych firm handlujących gotowymi spółkami jest naprawdę sporo. Najważniejsze jest jednak to, gdzie kupimy taką spółkę – czy wybierzemy firmę profesjonalną, z doświadczeniem, która często pomoże we wszelkiej dokumentacji i starcie firmy, czy będziemy chcieli zaoszczędzić i zaryzykujemy kupno spółki z niepewnego źródła.