poniedziałek, kwiecień 22, 2024
wtorek, 26 lipiec 2022 18:28

Skala podatkowa – wszystko co musicie wiedzieć na ten temat?

biuro rachunkowe z Mysłowic biuro rachunkowe z Mysłowic pexels

Polski Ład nieco namieszał i trzeba powiedzieć, że obecnie naprawdę trudno nadążyć za zmianami. Doszło do zmian nawet w skali podatkowej. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej.

 

Skala podatkowa – co warto wiedzieć?

Od dnia 1 lipca 2022 r. weszła w życie nowa skala podatkowa PIT i warto tutaj wiedzieć, że przewiduje ona niższą stawkę PIT, bo wynoszącą 12%. Owa skala ma być stosowana do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia tego roku. Tutaj zastosowanie ma art. 27 ust. 1 ustawy o PIT z zastrzeżeniem artykułu 29-30f ustawy o PIT. Co ciekawe zmiana, która weszła od 1 lipca ma mieć skutek od 1 stycznia. Dotyczy to błędów i korekt, do których dochodziło. Warto tutaj wiedzieć, że stawka 12% jest zamiennikiem ulgi dla kasy średniej. Zatem nowa, niższa stawka podatkowa dotyczy każdego podatnika, który uzyskuje dochody na skali i tutaj nie ma znaczenia źródło dochodów, ich wysokość, koszty uzyskania przychodu czy fakt zatrudnienia u kilku przedsiębiorców. Dotyczy to także osób pobierających emerytury. Z tej stawki mogą korzystać nawet przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą.

Stawka 12% PIT jako zamiennik ulgi dla klasy średniej

Jeszcze kilka miesięcy temu większość sądziła, że będzie mogła skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Obecnie jednak owa ulga została zamieniona na 12% stawkę PIT. Takie rozwiązanie ma być rekompensatą za uchyloną nowelizację dotyczącą ulgi dla klasy średniej. Wyobraźcie sobie jednak, że w przypadku podatników, dla których uchylenie ulgi dla kasy średniej nie jest korzystne przewidziano jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie tacy podatnicy mają możliwość pomniejszenia swojego zobowiązania podatkowego o wysokość ubytku, który jest spowodowany właśnie zmianą systemu. A więc według ustawodawców w przypadku wprowadzenia nowej skali podatkowej nikt nie ma stracić. Dodatkowo ten projekt przewiduje jeszcze inne rozwiązania choćby możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów samotnych rodziców. Niektórzy także będą mogli uwzględnić swoją składkę zdrowotną w rozliczeniu podatkowym, ale dotyczy to tylko osób, które z owej nowej skali nie korzystają.

Małe zmiany – duże efekty

Trzeba przyznać, że wprowadzony Nowy Ład ma nieadekwatną nazwę, bo bardziej pasuje do niej nazwa „Stary Nieład”. Jednak obecnie coraz więcej błędów jest naprawianych, przy czym nadal wielu przedsiębiorców może mieć problemy z tym, czy jest to dla nich rozwiązanie opłacalne. I tutaj warto postawić na pomoc fachowców. My polecamy Wam biuro rachunkowe z Mysłowic. Dzięki temu unikniecie błędów i ewentualnych kar finansowych, a przy tym będziecie mogli zaoszczędzić. W teorii zmniejszenie skali podatkowej powinno powodować, że obywatel zyska. W przypadku dochodów wynoszących 120 tys. nie zapłaci się już 15 300 zł podatku, lecz 10 800 zł. Zatem w skali roku można zyskać 4,5 tys. zł. Utrzymanie kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł oznacza nową kwotę zmniejszającą podatek.

Kiedy wchodzi w życie nowelizacja dotycząca skali podatkowej?

Nowelizacja tak jak wspominaliśmy wchodzi w życie 1 lipca 2022 r., przy czym ma być stosowana od stycznia 2022 r. Oznacza to, że podczas rozliczenia rocznego za wcześniejsze miesiące uzyska się zwrot nadpłaconego podatku. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że skala podatkowa będzie korzystna, ale z drugiej strony wszystko okaże się w praktyce wraz z rozliczeniem rocznym. Trzeba jeszcze zdawać sobie sprawę, że dochodzi do zmian terminów rozliczeń, ale to akurat działa na plus, gdyż dochodzi do ujednolicenia terminu rozliczenia PIT i składek ZUS. A więc osoby rozliczające się na skali podatkowej czy podatku liniowym, a nawet ryczałcie będą wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w tych samych terminach, czyli 20 dnia miesiąca po zamkniętym miesiącu bądź kwartale. Od tego roku również ryczałtowcy będą odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy za grudzień i dotyczy to terminu do 20 stycznia. Wydłuży się jeszcze czas składania rozliczenia rocznego, który w tym przypadku będzie upływał 2 maja. Niestety nadal rozliczając się podatkiem liniowym nie możecie odliczyć składki zdrowotnej.