sobota, maj 25, 2024
wtorek, 17 maj 2022 09:01

Dumping – jak gdańskie kancelarie prawne zwalczają nieuczciwą konkurencję

prawo własności intelektualnej prawo własności intelektualnej

Ochrona interesów przedsiębiorców to zadanie, z którym na co dzień mierzą się gdańscy prawnicy. Począwszy od sprawdzania umów i sporządzania dokumentów, aż po specjalistyczne kwestie prawne takie jak ochrona własności intelektualnej.

Gdzieś w to wszystko wkrada się dumping. Czyli nieuczciwa konkurencja, która działa na szkodę interesów. Jak walczyć z tego rodzaju polityką gospodarczą? Czy warto narażać wizerunek firmy przez działania sprzeczne z prawem? Przedsiębiorco walcz o swoje i nie pozwól, aby ta walka o wpływy odbywała się przez nieczyste zagrania.

Czym jest dumping?

Słowo dumping to określenie zabiegów gospodarczych polegających na sprzedaży swoich produktów za granicę po cenach niższych niż krajowe lub po cenach niższych niż koszty wytworzenia. W dumpingu mamy do czynienia z jego trzema rodzajami:

  • sporadyczny,
  • łupieżczy,
  • stały.

Skoro wiemy już, czym jest dumping, czas na procedury antydumpingowe.

Obrona przeciwko nieuczciwej konkurencji rozpoczyna się od wniosku, który przedstawi dowody o wystąpieniu dumpingu oraz szkodzie, którą wyrządził. Dodatkowo należy umieścić wszystkie dane dotyczące autora wniosku i jego produkcji, a także dane o produktach sprzedawanych po zaniżonych cenach. Jeśli wszczęcie postępowania jest uzasadnione, dowiemy się o dacie jego rozpoczęcia.

Ogromną rolę w samym procesie odgrywają prawnicy, dla których prawo własności intelektualnej to chleb powszedni. Warto pochylić się nad zatrudnieniem specjalistów w tej dziedzinie prawa. To oni na co dzień zajmują się ochroną dóbr osobistych, tajemnicami przedsiębiorstw, ochroną znaków towarowych i tym podobnym. Jeśli jesteśmy pewni, że dumping bardzo wpływa na interesy naszej firmy, to zdecydowanie warto zwrócić się do prawdziwych, gdańskich ekspertów.

Kary po zakończonym procesie.

Warto wiedzieć, co może nas czekać w przypadku nadużywań. Sankcje finansowe oraz zaniechanie praktyk, a w wyjątkowych okolicznościach odszkodowania. Na tyle możemy liczyć, jeżeli dowiedziemy, że konkurencja stosowała dumping. Oczywiście warunków jest wiele, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki będzie werdykt. Na szczęście główny cel, jakim jest powstrzymanie strony oskarżonej, na pewno ucieszy każdego przedsiębiorcę.