sobota, maj 25, 2024
czwartek, 09 grudzień 2021 18:23

Pułapki w płatnościach przy pozycjonowaniu jedynie “za efekt”

pozycjonowanie stron www pozycjonowanie stron www pixabay

Jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić o skuteczności pozycjonowania “za efekt” jako najlepszym rozwiązaniu SEO.

Prosta sprawa - płaciłeś wtedy, gdy zobaczyłeś realne rezultaty pracy seowców w postaci wymaganej pozycji w wyniku wyszukiwarki. Frazy super się pokrywają, wszystko gra. Ale to tylko pozory. Okazuje się, że pozycjonowanie “za efekt” w dzisiejszych czasach uznawane jest za przeżytek. Dlaczego tak się stało? Jak prowadzone jest skuteczne pozycjonowanie stron www?

 

Pozycjonowanie “za efekt” – niepraktyczne i niepolecane 

Przez niewłaściwe pozycjonowanie “za efekt” ucierpieć może zarówno agencja SEO jak i jej klienci. To, że wypozycjonujemy stronę zgodnie z wcześniej ustalonymi założeniami, wcale nie oznacza napływu nowych klientów oraz wzrostu sprzedaży. Od pewnego czasu wiodące na rynku agencje SEO odchodzą od tej metody. Obietnica późniejszej zapłaty prowadzi do tego, że firma chce wypozycjonować naszą witrynę jak najszybciej. A szybkość to w wielu przypadkach nie równa się to samo, co bezpieczne metody pracy. I tu mamy problem. Zwiększenie mało etycznych z perspektywy Google technik skutkować może karami, w związku z czym strona może przepaść w rankingach wyszukiwań. Strona, zamiast na siebie zarabiać, będzie zniszczona. Konsekwencje prawne w takich sytuacjach poniesie jedynie właściciel strony, a nie pozycjoner - warto o tym pamiętać. Seowiec, zamiast zamartwiać się nieudaną inwestycją, po prostu znajdzie sobie kolejną, nową ofiarę.

“Efekt” w pozycjonowaniu jako jednostka miary

Tzw. “efektu” nie powinno się traktować jako czynnika określającego miejsce w wynikach wyszukiwania. Spersonalizowane wyniki mogą być zależne od tego, gdzie dane urządzenie się znajduje i jaki jest stopień zainteresowania promowanym w sieci zjawiskiem. Narzędzia stworzone do pracy w SEO mogą sprawdzić daną pozycję, ale nie działają na zasadzie mierników typowo matematycznych. Obrazują raczej sytuacje w postaci tendencji wzrostowych lub spadkowych dla danego produktu bądź usługi.

Jeśli komuś potencjalnie zależy na naszym produkcie lub usłudze, będzie wprowadzał do paska wyszukiwarki takie hasła kluczowe o jakich nam się nawet nie śniło. Zwłaszcza, jeśli dany produkt na sprzedaż będzie trudno dostępny. Hasło dotyczyć może najdrobniejszej, z pozoru błahej cechy. Pozycjonowanie “za efekt” jest dziś bez sensu, ponieważ sprawna i udana kampania SEO nie zamyka się na wypromowaniu 50 słów kluczowych i pozostawieniu ich w sieci samym sobie. Trzeba także zadbać o ich jakość, ponieważ tylko to jest w stanie dodatkowo zwiększyć ruch na stronie.

Inne modele rozliczeń w pozycjonowaniu - to ważne!

Modele rozliczeń różnią się między sobą tak, jak różni się specyfika pracy wszystkich firm SEO. Nikt dzisiaj nie będzie pozycjonował stron internetowych za free. Czasy wolontariatu w branży IT dawno są już historią i trzeba sobie to uświadomić. Najwygodniej rozliczać się w oparciu o przeprowadzone wcześniej etapy prac. Na początek warto opisać całą strategię. Za naprawę i audyty najwygodniej płaci się jednorazowo. Potem można zdecydować się na coś w formie abonamentu, rozliczając się cyklicznie. Abonament obejmuje zazwyczaj tworzenie strategii, pisanie i wprowadzanie treści do paneli oraz pozyskiwanie i operowanie niezbędnymi linkami. W ten oto sposób możemy mówić o w pełni bezpiecznym i umiejętnie rozplanowanym - także pod kątem finansowym - programie pozycjonowania.