środa, czerwiec 19, 2024
piątek, 01 październik 2021 20:15

Gwiazdki hotelowe - sprawdź wymagania w poszczególnych kategoriach!

gwiazdki hotelowe gwiazdki hotelowe

Kwestia gwiazdek hotelowych wydaje się być prosta - im jest ich więcej, tym bardziej luksusowy hotel, więcej udogodnień i wyższy poziom obsługi. Nie każdy jednak wie, że ta kategoryzacja hoteli jest regulowana konkretną ustawą i rozporządzeniem, które dokładnie określają wyposażenie obiektu i warunki, jakie muszą w nim panować.

Co oznaczają gwiazdki hotelowe w praktyce? Czy w hotelu 3-gwiazdkowym musi być restauracja? Jakie są różnice między hotelem z czterema i pięcioma gwiazdkami? Sprawdź nasz przewodnik!

co oznaczaja gwiazdki hotelowe

co oznaczaja gwiazdki hotelowe

Hotele 1-gwiazdkowe

Przechodzimy od razu do rzeczy - na pierwszy ogień idą hotele o najniższym standardzie, oznaczane 1 gwiazdką. Gdy myślisz o tego typu obiekcie, prawdopodobnie wyobrażasz sobie stary, niezbyt atrakcyjny wizualnie budynek, który skrywa nieco obskurne pokoje. Czy tak to wygląda w rzeczywistości? Niekoniecznie. Oczywiście takie obiekty też istnieją, jednak nie jest to regułą. Koncepcja hoteli 1-gwiazdkowych polega na tym, że zapewniają gościom nocleg w niskiej cenie, co oznacza, że mają oni do dyspozycji mniej udogodnień, niż w hotelach wyższej klasy. Nie oznacza to jednak, że obiekt będzie zaniedbany lub rzadko sprzątany. Różnicę zobaczymy głównie w mniejszym metrażu pokoi czy braku takich udogodnień, jak telewizor lub minibar. Przeważnie nie będziemy mieli też do dyspozycji prywatnej łazienki w pokoju, chyba że nocujemy w nowym obiekcie (w przypadku nowych hoteli łazienka w pokoju jest wymagana).

Trzeba pamiętać, że aby dostać 1 gwiazdkę, hotel również musi spełniać szereg warunków. W pokoju musi znajdować się stolik nocny lub półka, lampka przy każdym łóżku, szafa z min. 3 wieszakami, biurko z krzesłem, lustro, wieszak ścienny na odzież, kosz na śmieci, łatwy dostęp do min. 1 gniazdka elektrycznego oraz szklanki dla gości.

W łazience znajdziemy wannę lub kabinę natryskową, umywalkę z blatem lub półką oraz oświetleniem, a także podstawowe wyposażenie: mydelnicę, papiernicę, wieszaki, uchwyty przy wannie / natrysku, lustro, gniazdko elektryczne, kosz, mydło i ręcznik.

Goście hotelu 1-gwiazdkowego powinni mieć możliwość zakupu gorących napojów przez całą dobę. Obiekt powinien także podawać śniadania.

Sprzątanie pokoi odbywa się codziennie lub na życzenie gościa, a ręczniki i pościel zmieniane są co 3 dni lub na życzenie.

Powinniśmy mieć również możliwość oglądania telewizji w ogólnodostępnym miejscu, skorzystania z telefonu i faksu, budzenia i przechowywania bagażu.

Hotele 2-gwiazdkowe

W hotelu 2-gwiazdkowym możemy już spodziewać się większych udogodnień, jednak we wciąż przystępnej cenie. Pokoje będą nieco większe, niż w obiekcie z 1 gwiazdką. W pokoju, poza wyposażeniem opisanym wyżej, będziemy mieć zapewnione również miejsce na bagaż, możliwość słuchania radia oraz dostęp do internetu.

Wyposażenie łazienki nie różni się znacznie od tego, które spotkamy w hotelu niższej kategorii.

Różnicę możemy natomiast dostrzec w gastronomii - goście hoteli oznaczonych dwoma gwiazdkami mają dostęp do aperitif-baru lub baru kawowego.

Sprzątanie pokoi oraz wymiana pościeli i ręczników odbywają się z taką samą częstotliwością, jak w obiekcie 1-gwiazdkowym.

Hotele 3-gwiazdkowe

Tutaj możemy dostrzec dość duży przeskok w standardzie. W hotelu 3-gwiazdkowym kładziony jest już większy nacisk na komfort, udogodnienia i obsługę gości. Przywiązuje się też większą uwagę do szczegółów, m.in. wystroju wnętrz. To dobry wybór dla osób, które lubią tzw. solidny standard. Chcą się poczuć zaopiekowane, zrelaksowane i są w stanie za taki komfort zapłacić więcej, ale nie zależy im na wyższym standardzie charakterystycznym dla hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych. Ten typ obiektów jest często wybierany przez rodziny.

W hotelu 3-gwiazdkowym możemy liczyć na większe pokoje - minimalna powierzchnia pokoju 2-osobowego to 14 m2. Wyposażenie pokoi obejmuje m.in. telefon, telewizor, materiały piśmiennicze, akcesoria do czyszczenia odzieży i obuwia oraz wodę butelkowaną dla każdego gościa.

Każdy pokój posiada prywatną łazienkę, w której poza podstawowym wyposażeniem opisywanym wyżej, powinien znaleźć się również dywanik przy wannie lub kabinie natryskowej oraz ręcznik kąpielowy.

W obiekcie musi znajdować się restauracja hotelowa, chyba że w odległości do 0,5 km od hotelu znajduje się inna restauracja, w której goście mogą zjeść pełnowartościowe posiłki. Hotel 3-gwiazdkowy oferuje swoim gościom także room-service przez min. 18 godzin na dobę.

Lista dodatkowych usług obejmuje możliwość kupienia kosmetyków i środków higieny osobistej, salę klubową z telewizorem, możemy też skorzystać z usług prania, prasowania i czyszczenia bielizny i odzieży. W wielu hotelach 3-gwiazdkowych znajduje się również SPA.

W obiekcie tej kategorii poszczególne służby hotelowe obowiązuje jednolity ubiór.

Hotele 4-gwiazdkowe

hotele 4 gwiazdki

hotele 4 gwiazdki

Jak wiadomo, cztery gwiazdki hotelowe oznaczają już naprawdę wysoki standard. Czekają tu na nas duże wyciszone pokoje, w których znajdziemy m.in. fotele wypoczynkowe lub dodatkową kanapę, stolik, minibar lub lodówkę, a w przypadku obiektów klasyfikowanych po 2011 roku - także klimatyzację.

Do dyspozycji mamy oczywiście własną łazienkę, w której poza elementami wyposażenia wymienionymi w przypadku hoteli niższych kategorii, powinna znaleźć się też suszarka do włosów.

Jeśli chodzi o usługi gastronomiczne, ich zakres nie różni się bardzo od tego, co znajdziemy w hotelu 3-gwiazdkowym. Możemy jednak odczuć różnicę w jakości i różnorodności dań. W obiektach cztero- i pięciogwiazdkowych często można spotkać doświadczonych i znanych szefów kuchni.

Gość hotelowy może skorzystać tutaj z kwiaciarni lub usługi dostarczenia kwiatów, ma dostęp do prasy codziennej oraz sal wielofunkcyjnych (sale konferencyjne, klubowe, szkoleniowe). W obiekcie znajduje się również kompleks odnowy biologicznej z basenem, sauną, siłownią, solarium, masażami i przynajmniej dwoma innymi usługami rekreacyjnymi.

W obiekcie 4-gwiazdkowym ma miejsce codzienna wymiana pościeli i ręczników, chyba że gość zażyczy sobie inaczej.

Hotele 5-gwiazdkowe

hotele 5 gwiazdek

hotele 5 gwiazdek

Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o udogodnienia i komfort, hotele cztero- i pięciogwiazdkowe nie różnią się drastycznie. Na ilość gwiazdek mają tutaj wpływ drobne aspekty, które czynią hotel 5-gwiazdkowy luksusowym.

Jeśli chodzi o różnice w wyposażeniu - w każdym pokoju hotelu 5-gwiazdkowego znajdziemy sejf, a w łazience wagę, telefon i płaszcz kąpielowy.

W obiektach tej kategorii znajduje się też osobne wejście z wydzieloną drogą bagażu.

Luksusowe hotele pięciogwiazdkowe wyróżniają się lokalizacją - najczęściej znajdują się one w centrum miasta lub niezwykłej okolicy - nad brzegiem morza, bądź na samym szczycie góry z widokiem zapierającym dech w piersiach.

Znajdziemy tu bogatą ofertę SPA i wellness, a dania serwowane w hotelowej restauracji spełnią oczekiwana najbardziej wymagających gości. Warto wspomnieć także o personelu - jakość obsługi jest tutaj na najwyższym poziomie, goście czują się wyjątkowo zaopiekowani, a załoga hotelu jest w stanie płynnie porozumiewać się z nimi w co najmniej 2 językach.

Co oznaczają gwiazdki hotelowe? Teraz już wiesz!

hotel gwiazdki

hotel gwiazdki

Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik okazał się pomocny. Wiesz już, jakie warunki musi spełnić hotel, aby otrzymać określoną liczbę gwiazdek. Dzięki temu łatwo wybierzesz odpowiedni obiekt, który spełni Twoje oczekiwania, niezależnie od tego, czy podróżujesz służbowo, czy wybierasz się na zasłużony urlop. Życzymy miłego pobytu!