sobota, maj 18, 2024
środa, 18 sierpień 2021 19:36

Dobry prawnik, jak wybrać, ile kosztuje?

dobra kancelaria prawna dobra kancelaria prawna

"Potrzebuję prawnika!" - Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej raz w życiu wypowie właśnie takie słowa.

Spadek, alimenty, odszkodowanie, rozwód, niewywiązanie się z umowy, zniesławienie... To tylko kilka przykładów z ogromu sytuacji, w których wkraczamy na ścieżkę sądową. Rocznie w Polsce toczy się blisko 6 milionów spraw cywilnych, a ich ilość stale rośnie.

 

Co więc zrobić, kiedy sytuacja zmusza nas do wynajęcia prawnika? Jak znaleźć takiego, który uczciwie pomoże nam wygrać sprawę? Sprawdź, czym cechuje się dobry prawnik i ile kosztuje jego pomoc.

Adwokat czy Radca prawny?

Słowo prawnik jest sporym uogólnieniem - oznacza ono osobę, która ukończyła studia prawnicze. Jednak nie każdy magister prawa może reprezentować nas w sądzie.

Pełnomocnikiem powinien być adwokat lub radca prawny. Co prawda, w niektórych przypadkach, do tej roli dopuszczone są także inne osoby lub strona może reprezentować się sama, jednak niesie to za sobą spore ryzyko porażki.

Dlatego mając jakiekolwiek problemy wymagające sprawy w sądzie, najlepiej udać się do profesjonalnego adwokata lub radcy prawnego, który poprowadzi naszą sprawę w możliwie najkorzystniejszy sposób.

Kim jest adwokat i czym różni się od radcy prawnego?

Adwokatem nazywamy osobę, która prócz tytułu magistra prawa uzyskała aplikację adwokacką. Jego zadaniem jest świadczenie swoim klientom pomocy prawnej, reprezentowanie ich w sądach, a także sporządzanie umów, opinii, aktów czy innych dokumentów o charakterze prawnym. Podobne obowiązki spoczywają także na radcy prawnym.

Obecnie różnice pomiędzy obojgiem tytułów się zatarły, gdyż zarówno jedni, jak i drudzy posiadają zbiór tych samych uprawnień. Jedyna to tak naprawdę warunki zatrudnienia, gdyż adwokaci świadczą pomoc prawną poprzez własną działalność lub spółkę (kancelaria adwokacka), a radcy prawni na podstawie umowy o pracę.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, którego prawnika i z jaką aplikacją powinniśmy zatrudnić. Warto skupić się na takich, którzy już wielokrotnie mieli do czynienia ze sprawami podobnymi do naszej i specjalizują się w odpowiedniej dziedzinie prawa.

jaki adwokat przy rozwodzie

jaki adwokat przy rozwodzie

Jak rozpoznać dobrego prawnika

Potrzeba wynajęcia pomocy prawnej często spada na nas znienacka, dlatego nie mamy zbyt wiele czasu na poszukiwania. Pamiętajmy jednak, że od tego, kogo zatrudnimy, zależy powodzenie naszej sprawy. Dlatego nie warto decydować się na kogoś przypadkowego. Najlepiej na spokojnie zastanowić się, jakie mamy oczekiwania oraz poczytać opinię klientów na temat pracy okolicznych adwokatów i radców prawnych.

Specjalista w konkretnej dziedzinie prawa

Pierwsze kryterium, jakie powinniśmy rozpatrzeć to doświadczenie danej osoby. Im więcej praktyki w zawodzie, tym większe prawdopodobieństwo skuteczności. W tym temacie możesz wziąć pod uwagę fakt, że np. adwokat z Łodzi ma znacznie więcej spraw rocznie, niż jego kolega z małego miasteczka, stąd też prawdopodobnie będzie bardziej wprawiony.

Sprawdź także, czy specjalizuje się w dziedzinach prawa, których dotyczy Twoja sprawa. Oczywiście prawnicy mają szeroką wiedzę w zakresie zarówno spraw rodzinnych, jak i sprawach karnych czy dotyczących prawa gospodarczego. Zazwyczaj jednak preferują te, w których prowadzeniu czują się najlepiej.

Odpowiedni kontakt z klientem

Kiedy wytypujesz już adwokata najbardziej spełniającego twoje kryteria, koniecznie umów się z nim na spotkanie twarzą w twarz. Rozmowa pomoże ci poznać go jako człowieka, który będzie ci towarzyszyć podczas postępowania nawet przez kilka lat.

Na takim spotkaniu powinieneś nie tylko szczegółowo omówić warunki współpracy, ale także upewnić się, że doskonale się wzajemnie rozumiecie. Skup się na tym, jaką postawę mecenas przyjmuje wobec Ciebie: czy jest profesjonalny, wykazuje się znajomością przepisów, realnie ocenia fakty dotyczące sprawy, szczerze odpowiada na wszystkie pytania lub nie proponuje nieetycznych metod działania.

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek obawy związane z zatrudnieniem danej osoby, lepiej od razu zrezygnuj z podpisania umowy. Nieuczciwy prawnik nie tylko naciągnie Cię na duże koszty, ale także zmarnuje Twój czas, nerwy i szansę na wygraną w sprawie.

Pomoc na każdym etapie sprawy

Nie zapominajmy o tym, że głównym zadaniem prawników jest pomoc swoim klientom. Powinni więc zapewnić rzetelną obsługę na każdym etapie postępowania. Dobry adwokat czy radca będzie do końca walczyć o dobro sprawy, a jego intencje powinny zawsze współgrać z intencjami klienta.

kancelaria adwokacka w Łodzi

kancelaria adwokacka w Łodzi

Co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę?

Jeśli udało Ci się dokonać wyboru dobrego adwokata, przychodzi pora na podpisanie umowy o obsługę prawną. Zanim jednak złożysz na niej swój podpis dokładnie ją przeczytaj i sprawdź, czy zawiera:

  • datę i miejsce zawarcia,
  • dokładne dane obu stron,
  • wskazanie przedmiotu umowy i informacja o czasie jej trwania,
  • jasno określone wynagrodzenie i co mieści się w jego ramach,
  • zobowiązanie zachowania tajemnicy zawodowej.

 

Ile kosztuje zatrudnienie prawnika?

Każdy prawnik powinien jasno przedstawić klientowi koszty obsługi prawnej. Mogą one się różnić w zależności od przedmiotu i trudności sprawy, miasta czy stażu pracy danej osoby. Dobry prawnik ze sporym doświadczeniem z pewnością zażyczy sobie wyższego wynagrodzenia, niż początkujący.

Niestety nie istnieje jeden sztywny cennik. Średnia cena porady prawnej waha się od 100 do nawet 500 zł, natomiast sporządzanie pisma o charakterze prawnym to koszt około 200 zł. Prowadzenie rozprawy w sądzie to minimum 1000 zł, a koszty czynności rozwodowych oscylują wokół 4000 zł. Natomiast w sprawach majątkowych często pobierany jest procent od ogólnej wartości. Należy pamiętać, że wynagrodzenie prawnika nie obejmuje kosztów sądowych.

Wynagrodzenie za usługi prawne może być liczone za godzinę, konkretną usługę czy ryczałtowo. (źródło: Adwokaci Jaśkowicz & Papierska)

usługi prawnicze Poznań

usługi prawnicze Poznań

Dlaczego warto korzystać z usług kancelarii adwokackiej?

Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z usług kancelarii adwokackiej. Po pierwsze, skupia ona adwokatów specjalizujących się w zakresie różnych dziedzin prawa. Szukając najlepszego rozwiązania problemu klienta, wzajemnie wspierają się wiedzą i doświadczeniem. Ponadto masz pewność, że działają oni według wysokich norm zawodowych.

Kancelaria zazwyczaj oferuje klientom jasne warunki współpracy, w oparciu o wewnętrzną politykę świadczenia usług.

Jeśli szukasz sprawdzonych usług prawniczych, wybieraj tylko uznane kancelarie skupiające najlepszych, doświadczonych prawników!