piątek, maj 31, 2024
czwartek, 29 kwiecień 2021 09:08

Dane firmowe w chmurze – czy to bezpieczne rozwiązanie?

obsługa informatyczna We Wrocławiu obsługa informatyczna We Wrocławiu pixabay

Przechowywanie dużej ilości danych przez firmy jest częste i niezbędne do prowadzenia różnych usług. Jednak dane muszą być gromadzone w taki sposób, aby nie doszło do ich wycieku, czy nie dostały się w niepowołane ręce. Coraz częściej przechowuje się je w tzw. chmurze. Ale czy jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

 

Chmura – poznaj jej zalety

Przechowywanie danych w chmurze jest bardzo popularne i cieszy się uznaniem nie tylko wśród użytkowników prywatnych, ale również firm. Każdy chyba wie, jak duże możliwości daje to rozwiązanie i jak wygodne jest korzystanie z tego rodzaju gromadzenia danych. Na pewno jedną z największych zalet jest to, że niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy możemy korzystać ze swoich plików danych, wystarczy, że posiadamy urządzenie podłączone do Internetu. Ale to nie koniec korzyści, bo możemy w niej tworzyć i edytować różne dokumenty, nawet gdy nie posiadamy zainstalowanego na naszym komputerze czy smartfonie właściwego oprogramowania. Jeżeli nie macie pełnej wersji Microsoft Office na komputerze, to jednak w chmurze możecie z niego korzystać. Kolejną zaletą jest oczywiście tworzenie kopii zapasowych, ale czy to wszystko jest w pełni bezpieczne?

Czy korzystanie z chmury jest w pełni bezpieczne?

Wielu użytkownikom chmur na całym świecie wydaje się, że korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne. Ale jak się okazuje nie do końca. W tym przypadku warto odnieść się do wniosków, które zamieścił magazyn „Wired”. Ocenił on, że hakerzy, korzystając ze specjalnego oprogramowania, mogą wykraść z chmury pliki zapasowe, a więc może dojść do wycieku naprawdę ważnych danych. Nawet znany dostawca chmury, jakim jest Dropbox, zaliczył niemałą wpadkę, a dokładnie błąd, gdyż przywrócił już skasowane przez użytkowników pliki z lat 2009-2011. Usunięte, a jednak powracające pliki do chmur niewątpliwie wliczają się do błędów systemowych. Dodatkowo w 2012 roku doszło do włamania i część danych klientów została utracona bądź wykradziona. Jednak o tym do czego doszło w 2012 roku dowiedzieliśmy się stosunkowo niedawno.

Problem chmur – mała wiedza na ich temat

Zasadniczo pomimo kilku wpadek chmury są bardzo bezpieczne, a wręcz można powiedzieć, że ich bezpieczeństwo z każdym rokiem wzrasta, jednak największym problemem wbrew pozorom nie są dostawcy czy wadliwe oprogramowanie, lecz sami klienci, którzy na ich temat niewiele wiedzą. Pomocna będzie tu obsługa informatyczna. We Wrocławiu działa naszym zdaniem bardzo dobra firma ITBCE, która przeszkoli pracowników w zakresie bezpieczeństwa korzystania z chmur, ale i zapewni wielopoziomowy system kontroli dostępu.

Model chmury publicznej lub prywatnej – dobry wybór dla firm 

Wiele firm, które szukają najwyższego stopnia poufności tworzy chmury prywatne w centrum danych, należącym do danego operatora. Takie rozwiązanie niewątpliwie jest bezpieczne. Można także zdecydować się na chmury publiczne, które należą do operatorów dysponujących infrastrukturą know-how. Dzięki temu poziom bezpieczeństwa jest na najwyższym poziomie. Warto jeszcze wiedzieć, że prywatne chmury mogą powstawać dla zainteresowanych podmiotów, w tym przypadku firm. Wbrew pozorom takiej chmury nie musi tworzyć pracownik danej firmy, lecz może zajmować się tym wyspecjalizowana firma zewnętrzna, która dodatkowo może tę chmurę obsługiwać i nią zarządzać, zgodnie z zaleceniami danego przedsiębiorstwa. Dodatkowo trzeba też wiedzieć, że chmura może rezydować we własnym centrum danych, ale i serwerowni bądź być częścią chmurowego operatora. Dostępne są też chmury hybrydowe, co jak można się domyślić jest rozwiązaniem mieszanym. Tutaj przykładem może być chmura prywatna, która w razie konieczności może być powiększona o informacje z chmury publicznej. Takie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane przez duże firmy.

Choć chmura ma pewne wady, to jednak taki sposób przechowywania danych można uznać nie tylko za niezwykle wygodny dla firm, ale również bezpieczny. Oczywiście każdy pracownik powinien znać możliwości, ale i zagrożenia, jakie niesie ze sobą taka forma zapisywania i gromadzenia plików z danymi. Ciekawym wyborem jest też korzystanie z usług firm zewnętrznych, które mogą zarządzać Waszą chmurą.