wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 22 kwiecień 2021 16:44

Wady i zalety kołków chemicznych

sklep istools sklep istools pixabay

Mocowanie elementów w betonie wymaga zastosowania odpowiednich łączników. Jednym z ciekawszych rozwiązań stosowanych na placach budowy są kołki chemiczne.

Dobre kołki chemiczne umożliwiają szybkie mocowanie w materiale o jednorodnej strukturze. Są stosowane do kotwienia elementów w zwartym kamieniu naturalnym i betonie.

Zastosowanie kołków chemicznych

Kołki chemiczne są wykorzystywane do mocowania elementów konstrukcji stalowych, ekranów dźwiękoszczelnych, zbiorników i różnego rodzaju urządzeń, w tym oświetlenia i elementów wykończeniowych. Umożliwiają mocowanie elementów w spękanym i zwartym betonie. Mocowanie kołka chemicznego do struktury materiału, w którym jest osadzony, realizuje się poprzez wiązanie chemiczne. Elementem wiążącym jest żywica wprowadzona do otworu montażowego. To bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawdza się wszędzie tam gdzie montaż kotew mechanicznych może powodować uszkodzenie struktury materiału konstrukcji betonowej. 

Zalety kołków chemicznych

Kołki chemiczne to rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie trwałego połączenia o dużej wytrzymałości. Dużą zaletą wiązania chemicznego jest idealne rozłożenia obciążeń, jakie generuje montowany element. Kołek chemiczny ze sklepu Istools spaja się ze strukturą na całej długości i nie generuje naprężeń mechanicznych w trakcie mocowania go w strukturze, tak jak ma to miejsce w przypadku kołków mechanicznych. Sprawia to, że kołki chemiczne można stosować do montażu blisko krawędzi konstrukcji betonowych, gdzie kotwy mechaniczne spowodowałyby osłabienie i uszkodzenie struktury materiału. 

Do montażu na krawędzi tylko kołki chemiczne

Warto dodać, że podczas mocowania kołków mechanicznych w materiale kruchym lub miękkim można spowodować uszkodzenie struktury wokół otworu montażowego i znaczne osłabienie, lub całkowite zniszczenie połączenia. Jak wspomniano, z tego samego powodu kołki mechanicznie, co do zasady, są niewskazane do montażu blisko krawędzi. Kolejną istotną zaletą kołków chemicznych jest odporność wiązania na wibracje i drgania. Kołki chemiczne to najlepsze rozwiązanie do zastosowania w miejscach narażonych na wysoki poziom wibracji lub podczas montażu urządzeń, lub osprzętu, który generuje wibracje.

Wady kołków chemicznych

Kołki chemiczne to doskonałe rozwiązanie, jednak ma pewne wady. Przede wszystkim kołki chemiczne są droższe od standardowych kotew mechanicznych. Po drugie przy zastosowaniu kołków chemicznych trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Wynikają one z wpływu temperatury na proces wiązania żywicy. Trzeba mieć świadomość, że zastosowanie kołków chemicznych jest niewskazane, gdy temperatura otoczenia w miejscu montażu utrzymuje się na poziomie poniżej 30o C. Czas wiązania żywicy wydłuża się proporcjonalnie do spadku temperatury otoczenia. Wiązanie dobrych kołków chemicznych w temperaturze 20o C trwa około 5 minut, ale w przedziale temperatur od 10 do 20o C może trwać nawet 20 minut. 

Montaż kołków chemicznych to naprawdę prosta sprawa. Wystarczy nawiercić otwór o odpowiedniej średnicy. Wyprowadzić nadmiar pyłu za pomocą wiertła, nie ma potrzeby czyszczenia otworu montażowego. Wprowadzić kołek chemiczny do otworu i wkręcić trzpień elektronarzędziem (może być mocniejsza wkrętarka) wyposażonym w odpowiedni adapter.