wtorek, maj 28, 2024
wtorek, 20 kwiecień 2021 09:11

Kiedy kredyt ulega przedawnieniu?

 kredyt bez bik kredyt bez bik pixabay

Branie kredyt gotówkowych stało się swego rodzaju codziennością, z której korzystamy coraz chętniej. Niestety, zdarza się, że przeceniamy nasze możliwości finansowe i nie dajemy rady spłacać zobowiązania.

Często problemy ze spłatą mamy również z powodu nagłej sytuacji, w wyniku której tracimy dochód lub zwiększają się nasze wydatki. Wówczas uiszczanie rat kredytowych schodzi na dalszy plan, a my skupiamy się na istotniejszych celach. Tego typu wydarzenia mogą wpływać na stałe powiększanie się długu, a co za tym idzie — coraz większe kłopoty finansowe. Konsumenci wówczas liczą na przedawnienie się kredytu, dzięki czemu będą mogli zapomnieć o uciążliwych zadłużeniach, które spędzają im sen z powiek. Kiedy kredyt bankowy ulega przedawnieniu?

 

Kiedy kredyt się przedawni? 

Jeśli mamy duże problemy finansowe, ale nie starcza nam zarobków, aby spłacić zaległości, warto sprawdzić, kiedy nasz dług ulegnie przedawnieniu. Jak się okazuje, to, kiedy zadłużenie zostanie przedawnione, jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju długu. Inny okres obejmuje np. zadłużenia alimentacyjne, podatkowe, a inny może dotyczyć właśnie kredytu. 

Kiedy kredyt gotówkowy i kredyt bez bik ulega przedawnieniu? Przedawnienie roszczeń bankowych następuje po upływie trzech lat od momentu, kiedy zadłużony nie wywiązał się z umowy, czyli ze spłaty zobowiązania. Podobnie sytuacja wygląda, gdy zaciągamy pożyczki z firmy pozabankowej. Wówczas przedawnienie tzw. chwilówki czy pożyczki online, zaciągniętej np. z firm na liście https://pozyczka4you.pl/pozyczki-na-raty/, następuje po trzech latach. Z kolei w przypadku pożyczki od osoby prywatnej, dług zostaje przedawniony dopiero po upływie 6 lat. 

Kredyt przedawniony a żądanie zapłaty przez kredytodawcę

Zdarza się, że nasz dług w formie kredytu uległ przedawnieniu, a pożyczkodawca lub bank nadal żąda spłaty zaległości poprzez firmę windykacyjną. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach dłużnik powinien zgłosić się do instytucji ochrony konsumentów lub do firmy prawniczej, która podejmie odpowiednie kroki, aby sąd uznał dług za przedawniony. Dzięki temu unikniemy niesłusznej konieczności spłaty zadłużenia, które wedle obowiązującego prawa przestało już obowiązywać wraz z ostatnim dniem roku, w którym nastąpiło przedawnienie.