sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 19 kwiecień 2021 16:37

Upadłość konsumencka, czyli co i jak

upadłość konsumencka upadłość konsumencka pixabay

Upadłość konsumencka może być wynikiem wielu różnych składowych. W tym miejscu moglibyśmy wymienić cały szereg różnych sytuacji, które do niej doprowadzają.

Sama w sobie upadłość konsumencka to proces, którego celem jest pozbycie się długu. Ważne jednak, by do ogłoszenia upadłości konsumenckiej podejść w sposób profesjonalny i skorzystać z pomocy osób, dla których upadłość konsumencką jest czymś w pełni zrozumiałym.

Upadłość konsumencka – co to takiego                    

Upadłość konsumencka została umożliwiona w roku 2009. Jak już wyżej wyjaśnialiśmy polega ona na zniwelowaniu długu, który ciąży na osobie fizycznej, która jednocześnie nie jest właścicielem żadnej działalności. Niektórzy porównują pojęcie to do pracy komornika, jednak nie jest to do końca prawda. Dlaczego? Otóż komornik zawsze kieruje się szybkim odzyskaniem  jak największej części należności, natomiast upadłość konsumencka to coś, czego celem jest ściągnięcie długu w jak największej skali i pomoc osobie nim obarczonej. 

Orzekanie o upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka może został ogłoszona z ramienia sądu. Dochodzi do tego, gdy sąd przeanalizuje wszystkie dostępne dowody i dokument, a następnie na ich podstawie dojdzie do wniosku, że osoba fizyczna nie będzie w stanie uregulować swoich należności. W takiej sytuacji osoba, która posiada zadłużenie traci drogocenne przedmioty, w których jest posiadaniu, a w zamian pozbywa się ciążącego na niej długu.

W trakcie, gdy sąd poddaje badaniu wszystkie dokumenty osoby fizycznej stwierdza również czy długi nadają się, by skreślić je w pełni czy jednak mogą zostać umorzone jedynie w pewnej części. W drugiej z sytuacji dłużnik zobowiązuje się do stopniowej regulacji swojego zadłużenia, w sposób taki, by osoby, u których jest zapożyczony były z tego usatysfakcjonowane.

Istnieją jednak pewne elementy, które muszą pozostać w rękach osoby, która ogłasza upadłość konsumencką. Elementami tymi są:

  •         Dom lub mieszkanie
  •         Pojazd, który wykorzystywany jest do pracy

Upadłość konsumencka – zapamiętaj!

Upadłość konsumencka i proces z nią związany jest jednoznaczny z obowiązkiem wniesienia odpowiedniej opłaty. W przypadku sądu koszty samego rozpoczęcia procesu równoznaczne są z wniesieniem wpłaty w wysokości 30 złotych. Warto także pomyśleć o tym, by zaczerpnąć pomocy osoby, która posiada dużą wiedzę i umiejętności w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej. Nie jest to działanie obligatoryjne, jednak bardzo polecane ponieważ przejście przez cały proces może być czasochłonne i stresujące.