środa, czerwiec 12, 2024
czwartek, 18 luty 2021 16:05

Opakowania kartonowe - przyszłość jest w naszych rękach

opakowania kartonowe opakowania kartonowe

Ekologia wydaje się tematem omówionym już wzdłuż i wszerz. Tematem, który w końcu zacznie się nudzić, bo ile można mówić o tym samym. Tematem, który jednak nigdy nie powinien zostać zamieciony pod dywan, nigdy nie powinien zostać przemilczany, a żaden jego element, nie może być zapomniany.

Dlaczego? Z jednej prostej przyczyny, ekologia jest dla nas przyszłością, ale i możliwością, żebyśmy dotrwali do tej przyszłości. Zdaje się, że być może jedyną taką możliwością jaką mamy. Coraz częściej wydawać się może, że społeczeństwo zupełnie nie jest świadome skali problemu jaki nas dotyka. Nie widzi tego, do czego doprowadziliśmy nasze środowisko, co z całą pewnością, robimy nadal i prawdopodobnie będziemy robili, jeżeli nie zmieni się nic w naszym życiu i zasadach jakich przestrzegamy, albo i nie… Co z tym wszystkim mają wspólnego opakowania kartonowe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

A co ja mogę zrobić?

Dziesiątki już razy słyszałeliśmy to samo pytanie – jak? Albo – co ja sam mogę zrobić?
Dlaczego my ludzie tak bardzo nie wierzymy w siebie i w swoje możliwości? Już sam jeden człowiek, czyli tak naprawdę każdy z nas może zdziałać niesamowicie dużo. Co na co dzień możemy zrobić, żeby zmienić świat na lepsze? Na przykład zrezygnować z plastiku albo przynajmniej ograniczyć go do minimum. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. To coś naprawdę prostego. Przede wszystkim cały plastik zamieńmy na te bardziej ekologiczne opakowania kartonowe. To one są naszą przyszłością, a nie torby czy plastikowe pudełka. Te często pod wpływem temperatury lub innych czynników, oddziałują na to, co jest w środku. A co tam jest? Bardzo często jedzenie. Nie róbmy sobie tego. Jeśli prowadzisz firmę, restaurację, serwujesz dania na wynos? Zrezygnuj z plastikowych opakowań. Zamień je na te bardziej eko opakowania kartonowe lub papierowe.


Jeśli jesteś konsumentem, robisz zakupy w marketach czy na targach, nie pakuj ich w plastik. Użyj toreb wielorazowych, wykorzystaj opakowania kartonowe! Robiąc zakupy w sklepach online, zwróć uwagę na to, w co pakowane są produkty do wysyłki. Jeśli masz wybór, wybierz te przyjazne dla środowiska. Już czas raz na zawsze rozprawić się z plastikiem. Stał się on czymś, z czym Ziemia nie jest w stanie sama sobie poradzić. Wytwarza niebezpieczne związki chemiczne, produkuje niesamowite ilości odpadów, jest wszędzie, w morzach, w oceanach, zjadamy go nieświadomie z pożywieniem. Plastik jest wszechobecny. I tylko globalne ograniczenie go jest w stanie to zmienić. Tym bardziej że mamy materiał, który może go z całą pewnością zastąpić.

Opakowania kartonowe – to jest przyszłość

Okazuje się, że to właśnie karton jest przyszłością, ale i nadzieją dla naszej planety. Jest wytwarzany w bezpieczniejszy, bardziej ekologiczny sposób. Nie zatruwa środowiska, rozkłada się około roku, plastikowi zajmuje to niemalże 400 lat. Wybór wydaje się prosty i bezdyskusyjny. A wcale nie kosztowny. Istnieją firmy, które deklarują, że ich opakowania kartonowe są bezpieczne dla zdrowia człowieka jak i środowiska. Do produkcji wykorzystują surowce odnawialne pochodzące z recyklingu. Korzystają z materiałów wysoce ekologicznych. Więc dlaczego i my, konsumenci nie możemy zrobić tego samego? Dlaczego nie wybierzemy mądrzej?

Kilka prostych zasad

Coraz więcej inicjatyw społecznych pokazuje nam, że wystarczy kilka prostych zasad, których będziemy się trzymać i ta drobna zmiana, taka która jakby się wydawało, nic nie znaczy, nic nie zmienia, wręcz przeciwnie, może odwrócić losy świata. Takich zwykłych szarych ludzi, są tysiące, miliony, miliardy. Każdy z nas jest częścią tej globalnej wioski, w której razem żyjemy. Niech istotą jej będzie wspieranie się i dbanie o wspólne dobro, jakim jest nasza planeta. Wybierajmy mądrze, wybierajmy zdrowo i przede wszystkim wybierajmy bezpiecznie. Patrzmy w przyszłość, już czas zacząć się o nią martwić, oto co po sobie zostawimy, czy wielki bałagan, czy nadzieję, na to lepsze jutro? Wybór należy do nas, mimo że, często bywamy nieświadomi, ile tak naprawdę jesteśmy w stanie zdziałać, tym bardziej, jeżeli połączymy siły.