środa, maj 29, 2024
środa, 24 luty 2021 16:00

Dlaczego warto używać podpisu elektronicznego?

podpis elektroniczny podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny jest dziś coraz bardziej popularnym sposobem identyfikacji w internecie podczas podpisywania elektronicznych dokumentów.

 

 Co więcej, podpis elektroniczny jest na tyle bezpieczny, że akceptowalny jest w takich dokumentach, jak e-deklaracje podatkowe, e-deklaracje ZUS czy faktury elektroniczne. W jaki sposób działa podpis elektroniczny i dlaczego warto z niego korzystać na co dzień?

Podpis, który pozwoli załatwić wszystko w Internecie

Nie da się ukryć, że Internet stał się dziś dla nas czymś niezbędnym. Sieć służy nam do rozrywki, komunikacji, a także do prowadzenia biznesu i załatwiania spraw urzędowych. Dlatego też koniecznym było wynalezienie skutecznego potwierdzania swojej tożsamości w Internecie, aby wszelkie transakcje były wiarygodne i wiążące. Wielu osobom może wydawać się, iż podpis elektroniczny jest całkiem nowym wynalazkiem, jednakże nic bardziej mylnego. Podstawą prawną, która określa definicję podpisu elektronicznego jest ustawa z dnia 18 września 2001r. o podpisie elektronicznym. To wyraźnie pokazuje, że ten rodzaj identyfikacji w sieci jest w Polsce już od dokładnie 20 lat. Warto jednak podkreślić, że jego popularność nabrała rozpędu dopiero w ostatniej dekadzie, kiedy to postępować zaczęła cyfryzacja wszelkich urzędów państwowych. Podpis elektroniczny to połączenie danych elektronicznych oraz innych danych, które połączone pozwalają na identyfikację osoby, która taki podpis złożyła. Bezpieczny podpis elektroniczny charakteryzuje się tym, że przypisany jest tylko i wyłącznie do jednej osoby. Taki podpis musi być sporządzony na podstawie tylko bezpiecznych urządzeń podlegających wyłącznie osobie składającej podpis. Warto podkreślić, że podpis musi być powiązany z takimi danymi, których zmiana jest błyskawicznie rejestrowana przez odpowiednie algorytmy.

Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2015 roku, w Polsce wyróżnia się dwa rodzaje podpisów elektronicznych: zwykły podpis elektroniczny, a także kwalifikowany podpis elektroniczny. Pierwszy z nich nie posiada certyfikatu kwalifikowanego, przez co nie używany jest głównie podczas wymiany mailowej. Powodem takiego użycia tego systemu jest brak bezpieczeństwa na tyle dużego, aby można było w ten sposób zatwierdzać ważne dokumenty, czy deklaracje.

Bezpieczny podpis elektroniczny, który nazywany bywa także kwalifikowanym podpisem elektronicznym jest bardzo bezpieczny, o czym świadczyć może fakt, iż akceptowany jest przez e-urzędy do składania deklaracji podatkowych, czy deklaracji ZUS. Warto w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że urzędem certyfikacji dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest Narodowe Centrum Certyfikacji. Dzięki temu bezpieczeństwo kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest na najwyższym możliwym poziomie. Podpisu tego można używać we wszystkich ważnych dokumentach, takich jak faktury, deklaracje podatkowe czy umowy.

Więcej o bezpiecznym podpisie elektronicznym możesz dowiedzieć się na http://netvet.pl/podpis-elektroniczny