sobota, maj 25, 2024
czwartek, 18 luty 2021 14:32

Robienie zdjęć to Twoja pasja? Zostań profesjonalnym fotografem

Wirtualne biuro Wirtualne biuro

Wielu pasjonatów fotografii chce wiązać z tym zawodem swoją przyszłość i zacząć świadczyć profesjonalne usługi. To świetny pomysł! Jeśli masz odpowiedni sprzęt i umiejętności to realizuj się w tym, co kochasz. Zawróć jednak uwagę na pewne szczegóły, których nie możesz pominąć zakładając własną działalność w branży fotograficznej.

Pokonaj stres

Nerwowość to zdecydowanie niepożądana cecha u fotografów i nie chodzi tutaj jedynie o rozmazane zdjęcia w wyniku trzęsących się rąk, ale też o strach przed podejmowaniem nowych wyzwań. Pierwszy reportaż ślubny czy użycie nowego sprzętu – zdarza Ci się być niepewnym w takich sytuacjach? Koniecznie nad tym popracuj. W przeciwnym wypadku nie wskrzesisz całego swego potencjału. Musisz też być gotowy na „publiczne wystąpienia”. Fotograf podczas wielu uroczystości często zwraca na siebie uwagę setek osób, na przykład ustawiając zgormadzonych do zdjęcia.

Jak się wypromować

By się wypromować, na dobry początek świetnym pomysłem będzie założenie Fanpage’a na Facebooku oraz profilu na Instagramie. Umiejętnie i estetycznie prowadzone konta skutecznie przyciągną potencjalnych klientów, a dodatkowo nic nie kosztują. Jeśli jednak planujesz na poważnie zacząć działać w tej branży – nie obejdzie się bez strony www. Tylko w ten sposób będziesz potraktowany profesjonalnie. Na stronie internetowej nie może zabraknąć Twoich danych kontaktowych, fajną opcją jest też biuro wirtualne, które daje możliwość dysponowania prestiżowym adresem w centrum Warszawy. Dzięki temu przyciągniesz klientów z całej Polski – fotograf powinien być także mobilny, prawda? Koniecznie zadbaj też o zakładkę na temat swojej osoby wraz ze zdjęciem, cennik oraz galerię Twoich przykładowych prac, by zachęcić odwiedzających do skorzystania z usługi.

Odpowiedni biznesplan

Nie jesteś jedyną osobą, która chce żyć z fotografii, konkurencja jest naprawdę duża, dlatego musisz włożyć sporo wysiłku, by odnieść sukces. Potrzebujesz więc odpowiedniego planu działania. Określ co chcesz osiągnąć? Ile miesięcznie wydasz na prowadzenie firmy? Wirtualne biuro to świetny pomysł na oszczędność. Zyskasz nie tylko profesjonalną siedzibę firmy, ale też obsługę korespondencji i księgowości za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przemyśl też kwestię liczby zleceń oraz kwot, które planujesz przeznaczać na inwestycje.

Dobór sprzętu

Wiele osób boi się próbować swoich sił z obawy, że nie posiadają odpowiedniego sprzętu. To duży błąd, bowiem nie ma idealnego aparatu czy obiektywu. Rynek w tej branży dynamicznie się zmienia, cokolwiek kupisz, za miesiąc pojawi się coś lepszego. Sprzęt warto dobrać przez wzgląd na warunki fotografowania. W karierze fotografa ślubnego z pewnością niezbędny okaże się model z lampą błyskową. Szacunkowo potrzebujesz ok. 10 tys. na urządzenie, które sprosta wymaganiom. Nie bój się zaryzykować i spełniaj swoje marzenia!