wtorek, maj 28, 2024
poniedziałek, 25 styczeń 2021 11:51

Jak dobrać metraż mieszkania do swoich potrzeb?

nowe mieszkania we Włochach nowe mieszkania we Włochach

Metraż mieszkania to jeden z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę podczas  wyboru mieszkania. Jednak wbrew powszechnej opinii, większa przestrzeń wcale nie musi oznaczać lepszej. To bowiem od indywidualnych potrzeb i preferencji zależy komfort przyszłych mieszkańców.

Inne potrzeby względem metrażu mają rodziny z dziećmi, inne single czy osoby starsze. Jak dobrać metraż mieszkania do swoich potrzeb? Podpowiadamy.

Ważna ilość mieszkańców

Komfort użytkowania mieszkania to bardzo ważny czynnik, jaki powinien przyświecać osobom zainteresowanym zakupem lokalu. Pierwszym etapem na drodze do kupna własnych czterech kątów powinno być dokładne określenie zapotrzebowania względem powierzchni. Ważna w tym zakresie okazuje się liczba domowników. Co prawda nie każdy z nich musi dysponować odrębnym pomieszczeniem, jednak zdecydowanie warto rozplanować niezbędny metraż i określić, jakie stanowiska powinny się w nim znaleźć - miejsce do spania dla dwóch osób, gabinet, kącik dla dzieci? Zakup mieszkania to nierzadko decyzja na całe życie. Odpowiednie planowanie to podstawa.

Funkcjonalność ponad miarę

Określenie potrzeb mieszkaniowych w dłuższej perspektywie może okazać się kłopotliwe. Czasem ciężko przewidzieć, co wydarzy się za 5,10 czy 15 lat. To właśnie dlatego, przy wyborze mieszkania warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Nie zawsze większy metraż oznacza większą ustawność. Rozkład poszczególnych pomieszczeń odgrywa bardzo rolę. Dobrze rozplanowany lokal mieszkalny stwarza możliwość ewentualnych modyfikacji np. powiększenia pokoju poprzez wyburzenie ścian działowych.

Deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby oferowane inwestycje spełniały potrzeby przyszłych mieszkańców. Idealnym przykładem są nowe mieszkania we Włochach - lokale cechuje duża ustawność, dzięki której istnieje możliwość wyodrębnienia poszczególnych stref i dostosowania ich do komfortu domowników.

Styl życia i nawyki mieszkańców

Udzielając odpowiedzi na pytanie, jak dobrać metraż mieszkania do swoich potrzeb, nie sposób zapomnieć o stylu życia i nawykach domowników - to również te cechy wpływają na komfort mieszkania. Określając preferowaną powierzchnię lokalu, warto uwzględnić m.in. czas spędzony w domu i poza nim (czy pracujesz zdalnie i spędzasz większość dnia w domu czy wręcz przeciwnie?) oraz kwestię zaproszenia gości (czy często przyjmujesz gości?). Osoby mieszkające same zwykle nie potrzebują dużego metrażu - najbardziej popularne wśród singli są kawalerki lub lokale dwupokojowe o powierzchni wynoszącej średnio 25-30 mkw. Mieszkanie dla pary powinno liczyć minimum 35 mkw, dla rodziny - 50 mkw i więcej. Jednak nie są to ściśle narzucone wytyczne.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl