wtorek, maj 28, 2024
poniedziałek, 04 styczeń 2021 16:13

Dlaczego certyfikat CE jest tak ważny?

certyfikat CE certyfikat CE

Bardzo często na różnego rodzaju opakowaniach widać mały znaczek CE. Jest to niezwykle ważny certyfikat, bez którego towar nie może zostać wpuszczony w obieg gospodarczy na rynkach krajów Unii Europejskiej.

Jednak co on dokładnie oznacza i dlaczego jest jednym z najważniejszych certyfikatów? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Czym jest certyfikat CE?

Znak CE przede wszystkim świadczy o tym, że producent danego produktu czy wyrobu podczas jego produkcji spełnił wszystkie wymogi stosownych dyrektyw i rozporządzeń unijnych. Dzięki certyfikatowi CE dystrybutorzy towaru i konsumenci mogą być pewni legalności i bezpieczeństwa tego produktu. Znak CE świadczy również o tym, że towar został wprowadzony do obrotu legalnie i z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. 

Certyfikat CE - znaczenie?

Znak CE jest bardzo ważny, ponieważ tak jak zostało to już wyjaśnione, dzięki niemu wiadomo, że dany towar jest w pełni bezpieczny. Jednak co dokładnie oznacza ten symbol? Znak CE nie świadczy o jakości, czy pochodzeniu danego produktu z Unii Europejskiej. Oznakowanie CE symbolizuje deklarację producenta, że dany produkt jest w pełni bezpieczny i zgodny z wymaganiami dyrektyw unijnych co do jego bezpieczeństwa.

Kto może uzyskać certyfikat CE?

Symbol CE musi zostać nadany przez producenta lub jego przedstawiciela. To właśnie producent jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo jego produktu i zgodność z wszystkimi przepisami Unii. Za nadanie symbolu CE nie są odpowiedzialni dystrybutorzy czy importerzy. To na producencie lub jego przedstawicielu spoczywa cała odpowiedzialność za bezpieczeństwo produktu. Oczywiście dystrybutor przed wprowadzeniem danego towaru musi upewnić się co do jego bezpieczeństwa, ale nie ma on prawa do nadania towaru znaku CE. 

Jakie produkty muszą mieć certyfikat CE?

Przepisy mówią o tym, że symbol CE nie jest wymagany na wyrobach wprowadzanych na rynki państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Deklaracja zgodności CE nie musi również znajdować się na takich produktach jak: odzież, meble, sprzęt sportowy, obuwie, artykuły dekoracyjne, opakowania, naczynia. Jednak w praktyce większość towarów dostępnych w obrocie na rynku Unii Europejskiej posiada symbol CE. 

Certyfikat CE - skąd wziąć?

Jak już zostało wspomniane, certyfikat CE może być nadany wyłącznie przez dystrybutora. Aby móc umieścić go na produkcie, producent musi spełnić szereg wymagań określonych w przepisach unijnych. Kwestia obecności na produkcie deklaracji zgodności CE nie jest prostą sprawą i sprawia trudności wielu początkującym producentom, importerom, dystrybutorom. Dlatego sprawdź inny nasz tekst o deklaracji zgodności CE - https://fullbax.pl/deklaracja-zgodnosci-i-certyfikat-ce-a-import-z-chin/.