środa, maj 29, 2024
środa, 28 październik 2020 20:17

PIT-y online za 2020 rok

PIT online PIT online

Rozliczanie podatków do tej pory kojarzyło się z kilkugodzinnymi obliczeniami, weryfikacją wszystkich umów oraz żmudnym uzupełnianiem pól w formularzu.

Na szczęście już od kilku lat popularnością cieszą się programy samodzielnie rozliczające podatki. Takie rozwiązanie sprawia, że wypełnienie odpowiednich formularzy zostało znacznie ułatwione. Jak zatem rozliczać za rok 2020? Oto kilka wskazówek.

 

  1. Zmiany w rozliczeniach
  2. Formularze online
  3. Podatki - garść informacji 

Zmiany w rozliczeniach

Każdy musi kiedyś rozpocząć swoją przygodę z podatkami. Już Benjamin Franklin w XVIII wieku mówił: "Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki". W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak szybko i bezboleśnie rozliczyć swoje dochody. Czy da się przejść przez ten proces bez większych trudności? Rozwój technologiczny sprawił, że proces rozliczania podatków został mocno zautomatyzowany. Przede wszystkim wszystkie formularze dostępne są na stronach internetowych. Właśnie na dedykowanych portalach można także znaleźć dokładną informację, jak krok po kroku wypełnić poszczególne pola. Istotny jest także wybór odpowiedniego formularza. A ten różni się od formy zatrudnienia oraz od tego, czy podatnik prowadzi własną działalność gospodarczą. Warto śledzić wszystkie nowo pojawiające się przepisy w myśl zasady: nieznajomość prawa szkodzi. A zmiany w rozliczeniach w PIT wprowadzane są praktycznie co roku. Wszystkie akty prawne oraz dokładna informacja interpretacyjna pojawia się regularnie na stronach rządowych. 

PITy 2021 różnią się od tych, które składaliśmy rok temu. Rozliczenie należy rozpocząć wcześniej tak, aby zdążyć wniosek na czas. Teraz procedura jest szybsza, ponieważ można wniosek złożyć za pomocą Internetu. A jak wyglądają daty w tym roku. PIT-28, PIT-37, PIT-36L, PIT-36, PIT-38 oraz PIT-39 należy składać od 1 marca 2021 do 30 kwietnia 2021 roku. Istotną zmianą jest pojawienie się nowej stawki podatkowej. Jeszcze rok temu obowiązywały stawki 18% lub 17.75% w I przedziale skali podatkowej. Obecnie wartości te zostały zastąpione 17% podatkiem dochodowym. Jeśli przekroczyłeś w 2020 roku kwotę 85.528 zł dochodu to skala podatkowa zwiększa się ze wspomnianych 17% do 32%. 

 pity 2021

pity 2021

Formularze online

PIT online to duże udogodnienie. Przede wszystkim nie musisz już tracić czasu na wertowanie przepisów. Wszystkie informacje dostępne są na stronach internetowych. Dodatkowo wpisując dane w odpowiednie pola, otrzymujesz wynik. Właściwie wszystko jest zrobione za Ciebie. Także proces dostarczania formularzy został ułatwiony. Wszystko można dziś zrobić za pośrednictwem internetu. W ten sposób Twoja deklaracja podatkowa szybko trafia do odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto przy tym pamiętać, że rozliczanie podatków jest obowiązkiem każdego obywatela. Za bak formularza lub błędne rozliczenie mogą grozić kary finansowe. Dlatego przestrzeganie wszystkich terminów leży w Twoim interesie. O czym warto pamiętać przy wypełnianiu formularzy? 

Podatki - garść informacji 

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że możesz odliczyć 1% swojego podatku na wybraną przez Ciebie organizację charytatywną. Placówek, które mogą ubiegać się o takie dofinansowanie, jest bardzo dużo. Wiele organizacji podkreśla, że jest to ich główne źródło utrzymania. Dlatego warto znaleźć placówkę, której chcesz pomóc. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia i są zatrudnione na umowę o pracę, mogą liczyć na duże ulgi podatkowe. Sprawdź, czy ten przepis dotyczy także Ciebie. W tym roku wprowadzono także specjalne ulgi związane z pandemią koronowirusa.