środa, maj 29, 2024
sobota, 10 październik 2020 13:48

Koronawirus nieznacznie namiesza na rynku nieruchomości komercyjnych

lokale usługowe do wynajęcia w Warszawie lokale usługowe do wynajęcia w Warszawie

Według raportu Savills rynek nieruchomości komercyjnych w 2020 roku będzie słabszy od roku poprzedniego nie więcej niż o 20%. W pierwszych dwóch kwartałach 2020 roku wolumen transakcji inwestycji na rynku komercyjnym wyniósł 2,92 mld euro, co stanowiło 5% wzrost względem analogicznego okresu roku ubiegłego.

Tak duży wzrost skonfrontowany z gospodarczym kryzysem wywołanym pandemią sprawi, że w ogólnym rozrachunku nie powinniśmy spodziewać się wolumenu inwestycji mniejszego o 20% r/r.

Nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie 2020 roku

W Warszawie oraz innych największych aglomeracjach w kraju w Q1 i Q2 2020 roku najwięcej zainwestowano w lokale biurowe i usługowe (1,33 mld euro). Drugim z kolei sektorem pod względem wysokości inwestycji był sektor nieruchomości przemysłowych i magazynowych (1,15 mld euro). Co ciekawe, o ile rynek lokali biurowych i usługowych zmalał o 20% r/r, o tyle rynek nieruchomości magazynowych i przemysłowych wzrósł aż o 155% r/r.

Według analityków Savills tak dobry wynik jest efektem przenoszenia się e-commerce do internetu, a także chęci skrócenia łańcucha dostaw przez dostawców i producentów.

Warto również zwrócić uwagę na nieznaczny wzrost stopy kapitalizacji. Przed pandemią najlepsze warszawskie biurowce i lokale usługowe do wynajęcia w Warszawie zapewniały stopę kapitalizacji rzędu 4,25%. Obecnie stopy te wynoszą nawet 4,5%. Korekta stóp kapitalizacji na poziomie 25-50 punktów bazowych dokonała się nie tylko w centralnych dzielnicach Warszawy, ale również w dalej położonych lokalizacjach.

Dokładniejsza weryfikacja najemców

Obecnie inwestorzy o wiele większą uwagę przykładają do weryfikowania najemców lokali komercyjnych, uwzględniając ocenę ryzyka czy stabilność inwestycji. Na stopy kapitalizacji oraz wolumen transakcji na rynku nieruchomości transakcyjnych bezpośrednio wpływa również zjawisko pracy zdalnej. Według ekspertów Savills w kolejnych miesiącach w sektorze najlepszych i najbardziej obłożonych biurowców stopy kapitalizacji mogą oscylować w przedziale 4,5-4,75%.

Warto także zwrócić uwagę na niewielką liczbę transakcji w sektorze lokali biurowych ulokowanych w centrum Warszawy. Powodów takiego stanu rzeczy eksperci doszukują się w zbyt dużych rozbieżnościach między oczekiwaniami cenowymi pomiędzy kupującymi i sprzedającymi.

Choć nieruchomości handlowe przeżywają obecnie trudny okres, to lokale usługowe wciąż nie dają się pandemii i ogólnemu spadkowi koniunktury. Ciekawe trendy kształtują się obecnie w sektorze instytucjonalnego najmu mieszkań (PRS), a także w zakresie łączenia przestrzeni mieszkalnej i komercyjnej określanej mianem resimercial. Dużą popularnością cieszą się obecnie także franczyzy.

Całoroczny wolumen transakcji inwestycyjnych w bieżącym roku może być niższy nie więcej niż o 20% względem roku 2019. Z kolei ubiegły rok był rekordowy i przyniósł w sektorze nieruchomości komercyjnych 7,8 mld euro obrotu. Największych wzrostów należy spodziewać się w sektorze nieruchomości magazynowych.

Media

artykuły sponsorowane copywriting