sobota, maj 18, 2024
czwartek, 30 lipiec 2020 16:31

Sztuka inwestowania w sztukę

Inwestowanie w sztukę Inwestowanie w sztukę

Rynek sztuki zachęca do inwestowania. Dzieła sztuki to jedne z najbezpieczniejszych nośników wartości materialnych. Wartość obrazów i innych prac artystycznych stale rośnie i nie jest podatna na wpływ rynków zewnętrznych i kryzysów gospodarczych.

Dlatego właśnie popularność inwestycji w sztukę wzrasta szczególnie w okresach kryzysu finansowego. Rynek dzieł sztuki jest jednak trudny iwymaga fachowej wiedzy, doskonałego wyczucia i cierpliwości. Inwestowanie w sztukę może przynieść ogromne zyski, jeżeli proces jest prowadzony przez osoby doświadczone i wykwalifikowane.

Podstawą inwestowania w dzieła sztuki jest wiedza i doświadczenie, nabyte przez lata pracy na rynku, a także realizm. Nie warto polegać tylko na opiniach handlarzy oraz mediów, które często niesłusznie przeceniają wartość poszczególnych dzieł i nastroje na rynku. Dobrym przykładem mogą być tutaj ceny dzieł Zdzisława Beksińskiego. W 2005 roku po tragicznej śmierci artysty rynek zalała fala spekulacji o gwałtownym wzroście cen jego obrazów. Tak się nie stało. Druga fala euforii wybuchła, gdy na ekrany kin wszedł film o artyście, jednak on także nie miał wyraźnego wpływu na ceny jego obrazów. Rynek sztuki rządzi się swoimi prawami, które są niezwykle trudne do przewidzenia.

Inwestując w dzieła sztuki, trzeba wziąć pod uwagę również dłuższy horyzont czasowy inwestycji. Czas oczekiwania na zyski wynosi minimum 5-10 lat. W większości przypadków z czasem wartość nabytego dzieła wzrasta z czasem, jednak ciężko przewidzieć precyzyjnie o ile. Nie zawsze uda się również szybko znaleźć nabywcę na dane dzieło, jeżeli będzie nam zależeć na natychmiastowym spieniężeniu z zyskiem. Dlatego zawsze warto traktować kupowane dzieła nie tylko jako inwestycję, ale również jako element kolekcji, z którego posiadania będziemy zadowoleni.

–Największą sztuką winwestowaniu wsztukę jest rozpoznanie talentu artysty na samym początku. Zazwyczaj kiedy widzimy, że dany artysta zaczyna osiągać sukces, to jego prace są już wcenie – mówi Krzysztof Maruszewski, Prezes firmy Art Banking, zajmującej się m.in. budowaniem kolekcji sztuki dla klientów. - Jest oczywiście parę czynników, po których można to poznać. Jednym z kluczowych jest galeria, zktórą współpracuje – to ona bezpośrednio wpływa na jego karierę iwycenę jego prac– podkreśla ekspert.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani inwestowaniem w sztukę lub zbudowaniem własnej kolekcji, a nie mamy potrzebnych kompetencji, wiedzy i doświadczenia, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług fachowców. Art Banking zapewnia swoim klientom usługi doradcze w zakresie budowania kolekcji sztuki, inwestycji, wsparcie podatkowe i wiele więcej. Kompleksowa usługa art concierge zapewni, że początek przygody z rynkiem sztuki nie będzie kosztowny, a wsparcie ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży pozwoli bezpiecznie i opłacalnie ulokować środki.