niedziela, czerwiec 23, 2024
poniedziałek, 08 czerwiec 2020 14:45

Funkcjonalne rozwiązania Comarch ERP Optima na wyciągnięcie ręki

Comarch ERP Optima Comarch ERP Optima

Gąszcz dynamicznie zmieniających się przepisów podatkowych, z pewnością nie tworzy komfortowego środowiska pracy dla księgowych. Mnożące się zawiłości interpretacyjne, nie sprzyjają efektywnej optymalizacji podatkowej.

Pewnym kłopotem, objawiającym się przede wszystkim zwiększoną czasochłonnością w sferze rozliczeń, jest duża dywersyfikacja działalności gospodarczej wśród firm. Szeroki zakres PKD pozwala przedsiębiorcom na stabilność w momencie okresowych zaburzeń w obszarze podaży i popytu na rynku, czego wszyscy doświadczyliśmy ostatnio podczas stanu epidemicznego. Prowadzenie aktywności biznesowej na kilkunastu różnych płaszczyznach, które charakteryzują się m. in. odmiennymi stawkami VAT oraz sprzedażą zwolnioną z podatku od towarów i usług – bywa jednak utrapieniem dla wielu biur rachunkowych.

 

 

eITC.online – bo najlepsze są najprostsze rozwiązania!

 

Te i wiele innych problemów z zakresu firmowych rozrachunków, doskonale rozumieją specjaliści stołecznej firmy eITC.online, którzy od dawna oferują funkcjonalne rozwiązania w obszarze kompleksowej księgowości. Profesjonalne wdrożenia na terenie całego kraju – efektywnego oprogramowania Comarch Optima, działającego w środowisku ERP, to podstawowy profil funkcjonowania eITC.online. Kompleksowe wsparcie na etapie dopasowania Comarch ERP Optima oraz pełna obsługa posprzedażowa – to znak rozpoznawczy renomowanej marki, jaką jest eITC. online. Efektem zaangażowania fachowców z eITC.online – jest uproszczenie i przyspieszenie wielu uciążliwych procedur księgowych, co bezpośrednio przekłada się na poprawę wydajności firm, biur rachunkowych oraz kancelarii podatkowych. Przejrzystość rozliczeń, raportowanie stanu faktycznego w czasie rzeczywistym, pełna zgodność z przepisami podatkowymi i precyzyjna korekta błędów – to czynniki wspomagające optymalizację finansową i szansa na szybki rozwój.

 

Ewidencjonowanie sprzedaży mieszanej nie musi być trudne

 

Ze sprzedażą mieszaną mamy do czynienia w sytuacji, kiedy przedsiębiorca realizuje zarówno handel opodatkowany VAT oraz oferuje produkty i świadczy usługi zwolnione z podatku VAT (np. nieruchomości mieszkalne na rynku pierwotnym, usługi z zakresu ochrony zdrowia, ubezpieczenia). Fakturowanie w ramach sprzedaży mieszanej nie jest zbyt skomplikowane, trudności mogą pojawić się jednak w chwili rozliczania wydatków/kosztów. Właściciel firmy funkcjonującej w obszarze sprzedaży mieszanej, zobowiązany jest do wyodrębnienia i podzielenia wydatków na te – związane z działalnością opodatkowaną oraz te, które dotyczą jego aktywności gospodarczej, w jakiej prowadzi on sprzedaż zwolnioną z VAT-u. Problem jest większy, gdy nie można jednoznacznie przypisać wydatku do którejś z tych grup, a wbrew pozorom, występuje on dosyć powszechnie. Trudno bowiem zaewidencjonować koszt zakupu materiałów oraz wykonania remontu sekretariatu, który obsługuje całą firmę albo fakturę za energię elektryczną, jeśli nie ma wydzielonych stref i odrębnego opomiarowania (podliczniki). Wówczas stosuje się tzw. współczynnik proporcji, który oblicza się na podstawie relacji wartości sprzedaży zwolnionej i ovatowanej za poprzedni rok.

 

Wdrożenie Comarch ERP Optima z życia wzięte

 

W takich przypadkach, dużym udogodnieniem jest odpowiednio skalibrowane i dostosowane do specyfiki działalności – oprogramowanie Comarch ERP Optima. Ostatnio zrealizowaliśmy bardzo ciekawe wdrożenie na zlecenie biura rachunkowego – dla firmy usługowej prowadzącej gabinety medyczne i różne usługi online, które oprócz działalności zwolnionej z podatku VAT, prowadzi również aktywność gospodarczą, która nie jest zwolniona przedmiotowo z podatku VAT– opowiada o swoich niedawnych doświadczeniach Tomasz Rejmer – współwłaściciel firmy eITC.online. –Sprawny kontakt z osobą decyzyjną w połączeniu z nieograniczoną wręcz funkcjonalnością Optimy, umożliwiło nam ekspresowe wdrożenie i przede wszystkim znaczne zautomatyzowanie procesów księgowości. Uwielbiamy takie wyzwania, dają nam olbrzymią satysfakcję. Temat był dość złożony, gdyż skala działalności podmiotu jest bardzo duża, wielooddziałowa, z dużą ilością aspektów - ujawnia szczegóły ostatniego wdrożenia Rejmer. –Następnym razem chętnie opowiem na temat upgrade’u Optimy w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług przy pomocy nowych struktur JPK_V7 – dodaje szef eITC.online.

Media